Keskiviikkoisen Aamulehden autoilmoitusliitteen mukaan Autotalo Laakkoselta saa Audeihin ja Volkkareihin tehtyjä merkkikohtaisia viimasuojia hintaan 39 euroa.
On se hyvä, että laatuautoihinkin saadaan siistit suojat, ei tarvitse banaanilaatikkoa repiä.
On se hyvä, että laatuautoihinkin saadaan siistit suojat, ei tarvitse banaanilaatikkoa repiä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Oli laittaa talvella pahvinpala jäähdyttäjän eteen,jolloin sai auton lämpiämään paremmin.
Parempi kuitenkin "viimasuoja kuin ruostesuoja", viimasuoja on helpompi laittaa ja tulee halvemmaksi.
(Jotkut autot tarvii sen ruostesuojan ehdottomasti)
Citroenissa maskisuoja suojaa jäähdyttäjän puhaltimen vaurioitumiselta, koska se on syylärin etupuolella, muut merkit ovat ratkaisseet asian yksdinkertaisesti sijoittamalla ko puhaltimen jäähdyttimen takapuolelle.
Citroenin viimasuojalla siis ei ole tarkoitus suojata moottoria viimalta vaan syylärin flektiä.
Raukat kun ranskassa ei tiedä, että Suomessa sataa joskus lunta.
No eivätpähän citikkamiehet työntele sormiansa käyvään puhaltimeen moottoriöljyjä etsiessään.
Voinee todeta edellisen johdosta, että moneen asiaan saattaa viimasuoja käyttää. Olennaista on, että asialle on järkevä selitys.Kyllä muuten tänään kun oli lähes -30 pakkasta oli viimasuo- jasta monenlainen hyöty!
Citikka-miehet ja -naiset tietävän tuo asian hyvin ja flekti ei muuten ole kaikissa moottoreissa etupuolella. Toisekseen talvella viimasuojasta on monenlaista hyötyä. Suojaa flektiä sekä moottoria pakkasviimalta, lumelta ja räntäloskalta. Suojan käyttö auttaa talvikeleillä autoa pysymään mukavan lämpimänä, mikä on erittäin hyvä asia. Asia, joka hyödyttäisi kaikenmerkkisiä autoja kovilla pakkasilla. Vanhempi autoilijapolvi on asian tiennyt aina, mutta tämä nuorempi polvi ei tunnu suojan hyötyjä ymmärtävän. Tosin moni autotehdas( muukin kuin ranskalainen) valmistaa jo eri malleihin viimasuojia, joten hyvä asia leviää.
Laitoinpa tuossa hoppaani jonkinlaisen pahviviritelmän. Autossani on öljynlämpötilamittari. Eroa tuli aika reilusti -30 pakkasella. Ilman pahvia öljynlämpötilamittari ei inahtanutkaan, pahvin kanssa mittarissa oli jo eloa.
Ei tarvitse olla kovin fiksu ymmärtääkseen, että ei se pahvi tai jonkinlainen suojus ole ihan turha asia kovilla pakkasilla.
Wälly Oy ja lisätietoja ko. jäähdyttimen talvisuojista saa osoitteesta:
http://www.wally.fi/suojat.html
Ilmeisesti suoja on havaittu tarpeelliseksi kun niitä on nyt saatavissa moneen merkkiin ja malliin.
Mikähän ois paras viimasuoja housuihin? Oon kokeillu TM ja maaseudun tulevaisuutta. Muttta ovat epämukavia.
Osta lähikaupasta isoin Pampersin vaippa siivekkeillä. Johan olosi ja kastelusi helpottaa...
kun se banaanilaatikko maksaa 0 Ekee... ja asennusaika vaiva on sama?
Se banaanilaatikko on ruma.