Suoraan asiaan: Tietokone vaihtui ja nyt haluaisin kaikki iTunes biisit ja asetukset vanhalta koneelta uuteen. Kai tämä päivitys jotenkin onnistuu iPodin kautta, mutta miten vai miten? :)
Iso kiitos jos joku jaksaa auttaa
Iso kiitos jos joku jaksaa auttaa
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minä olen konetta vaihtaessani aina siirtänyt tiedot vanhasta uuteen ensin ja vasta sitten antanut vanhan pois. Silloin ei tule tuollaisia ongelmia.
Helpoiten kun ne musiikit ja muut saa koneesta toiseen.
Yksi tapa on käyttää iPodia ulkoisena levynä ja siirtää sillä. Mutta jos vanha meni jo ja ainoat biisit on siinä iPodissa, sun pitää hakea netistä joku useista kopiointisoftista. Näitä iPodista kopiointisoftia kun kyllä on, en vaan muista muita kuin Senuti nimisen ja se on vain Macille.
Vanhan koneen saan vielä käyntiin.
Ongelma nyt on siinä että vaikka tiedostot saan koneelta toiseen niin en tiedä miten saan loput, eli käsittääkseni iTunesissa on tiedot jotka olen vaihtanut esim. artistien nimet jne, eikä niitä ole päivitetty itse tiedostoihin.
Entä playlistat jne?
Olisi niin kätevää jos voisi siirtää samalla tavalla soittimesta koneella kun koneelta soittimelle. Jos vinkkejä on niin kiitos..
Nyt ei ole tässä PC konetta lähellä, mutta onhan siinäkin iTunes kansio, jossa ne musiikit on. Kopioi sieltä kaikki uuteen koneeseen. silloin tulee soittokerrat, soittolistat ym mukana.
Siellä pitäis olla ainakin iTunes Music Library ja iTunes Music Library.xml tiedostot, niissä on noita soittolistoja.
Ja jos olet artistien nimiä muutellut, ne ovat nimenomaan niissä tiedostoissa id-tageissa. Joten pitäis tulla mukana.