Jos avaa silmät ja on ihan mustaa, niin on tajuton.- Hilda 7 v.
Mustikat on hyviä, koska niiden sisällä on hilloa.- Pertti 5 v.
Jos on neljä jalkaa, niin se yleensä ei ole ihminen.- Tone 5 v.
Vaatteiden alla useimmilla ihmisillä on ruumis. Sitä ei vain aina ajattele.- Tone 5 v.
Rakkautta on silloin kun näkee jonkun mutta se tuntuukin mahassa.-
Sofia 5 v.
Rakastuneet ihmiset pitelevät toisiaan kädestä, etteivät sormukset putoaisi,koska ne ovat kalliita.- Tiina 7 v.
Arseniikki on vahva mauste, joka voi helposti pilata koko päivällisen. - Jenna 10 v.
Vanhat tädit eivät enää pidä niin paljon miehistä, ei ainakaan vanhoista miehistä.- Kaisa 8 v.
Eniten vaarissa pidän siitä, että hän on oma itsensä eikä yritä olla joku normaali ihminen.- Per-Ola 6 v.
Vaari tekee mieluiten sitä, mitä muut kieltävät häntä tekemästä. - Henrik 7 v.
Mulla on viisi mummoa... vaari on vähän kertonut.- Pia 4 v.
Minun isoäitini tuli oudoksi vaihdevuosien aikana. Mutta hän parani viikkoa ennen kuolemaansa.- Siri 9 v.
Jotkut lehmät ovat mustia. Ne ovat maahanmuuttajia.- Karin 5 V.
Luille on tärkeää, että ne saavat tarpeeksi kalkkia ja valiumia, niin että hampaat kasvavat suuriksi ja teräviksi. - Marius 6 v.
Ulkonäkö on tärkeä ruumiinosa.- Elisaweta 6 v.
Jeesus asui kaukaisessa maassa. Mummi on ollut siellä valittamassa muurista.Se oli hirveän vanha ja romahtamaisillaan.- Jon 6 v.
Raamatussa sanotaan, että useimpia täytyy rakastaa niin kuin itseään. - Ingrid 8 v.
Pääsiäisenä syödään munia, koska Jeesus piti niin paljon kanoista. - Frida 7 v.
Voileivän voi saada tarttumaan seinään, mutta se pitää heittää todella kovaa.- Patrick 10v.
Jos on kävelyllä ja aivot putoavat, silloin ei löydä enää kotiin, koska ei pysty enää ajattelemaan kunnolla.- Karoliina 6v.
Ruumis päättyy kenkiin.- Anders 5v.
Kissaa ei saa puhaltaa korvaan. Jos sitä puhaltaa neljä tai viisi kertaa, se puraisee huuleen eikä päästä irti ainakaan minuuttiin.- Lisa 9v.
Vesi viheltää sadassa asteessa.- Matti 9 v.
Ihmisellä on monenlaista nahkaa. Esinahka on edessä ja takanahka on takana.- Therese 6 v.
On ikävää, kun joku kuolee. Varsinkin jos se on sellainen, joka
tavallisesti antaa rahaa.- Björn 6 v.
Ei ole oikein hyvä, jos raskaana olevilla naisilla on munalikööriä
pissassa.-Tove 9 V.
Jotkut jutut on niin viisaita, ettei ne naurata.- Katarina 5 v.
Pienet pojatkin sen tietävät
5
1787
Vastaukset
"Jeesus asui kaukaisessa maassa. Mummi on ollut siellä valittamassa muurista.Se oli hirveän vanha ja romahtamaisillaan." Kumpi, mummi vai muuri...? ;D Mut, juu... Ihania tekstejä. Oliko oikeasti lasten suusta?
- kauheasti
Olen nyt pahillani, mutten usko aloittajan ainakaan osaa kuulleen ihan itse. Monet noista jutuista olen lukenut jo kymmenisen vuotta sitten vitasipalstoilta ja muista vastaavista paikoista.
(tajuton, ruumis, tuntuu mahassa, arsenikki, vaari vähän kertonut, maahanmuuttajalehmät, Jeesus piti kanoista, aivot putoo, esinahka, rahan antaja, munalikööri-oli tosin konjakki)
Toki tänne on vain tarkotus lisäillä lasten sanomisia, mutta...- Hölömökö???
On ne silti niin suloisia juttuja että kyllähän niitä lukee mielellään useamminki! Olen minäki noita aikasemmin kuullu mutta ainakaan ihan kaikkia en muistanut. Äläs hätäile! :)
Muksaa viikonloppuu vaan... ;)
- Nimetön
Tyttäreni (4v) sanoi joskus taannoin, että hän haluaa mennä takas äidilleen vasta toissapäivänä...eli viiden yön päästä. Niin kauan sun isi pitää jaksaa mua =)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,692762Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt162662Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242237Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod112233Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1052167Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992121Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1072033MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141905Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5991897Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231673