Kepu sumuttaa äänestäjiä useita miljardeja euroja maksavilla lupauksilla, vaikka rahoituksesta ei ole vielä mitään tietoa.Kepu on sutkien puolue vrt. sumutus viljelijöiden palkasta. Vasemmiston on yhdessä otettava vastuu seuraavalla vaalikaudella.Huijarit pakottavat muuten palkansaajan kerjuulle.
kepu huijaa
veronmaksajia
11735
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
paras sunkin vaan mennä myymään persettä vaikka Amsterdamiin.
Maajussin ahneudella ei ole rajoja ja kaikkien pölhöilyjen maksumiheksi joutuu veronmaksaja. Maajussille maksetaan tilusjärjestelyt, yhteiset koneet, metsätiet, metsäojitus, metsänhoidontuet, viljely-ja tuotantotuet, lomitus, annetaan muita edullisempi rahoitus ja avustuksia. Maajussin pihalla seisoo rivissä työkoneita joiden käyttöaste on muutama sata tuntia vuodessa. Pihassa on uusi auto jolla ajetaan muutama kymmenen tuhatta km vuodessa, työauto on erikseen. Maajussin rahalla on erilainen ostovoima vähennysoikeudesta johtuen. Nyt kantautuu jo huoli maajussin jaksamisesta, sitä varten pitää perustaa verkosto ja varahenkilöstö kun jussi lomailee kylpylöissä. Palkansaajan rahoilla ei kakkos-ja kolmosautoja kytuloilla ja -veroilla autoja hankita, velkaa on tehtävä sen ainoankin hankintaan, palkansaajalle kun auto on välttämätön jos aikoo verotuloja maajussille hankkia. Milloin pää tulee vetävän käteen, vanha kansa sanookin; ahneella on paskanen loppu.
No jos se näin menee niin pitäisi kaikkien aktivoitua pitämään puoliaan , äänestää niitä omia hyviä eikä valittaa. Valitus oikeutta ei ole jos kuuluu nukkuvien puolueeseen.
Ammatin valintaakin kannattaa harkita .Kun ne maanviljelijät saa kaiken ilmaiseksi tekemättä juuri mitään niin eikö kannattaisi jokaisen pyrkiä viljelijäksi.Maaseutu on niin autio nykyään että siellä olisi tilaa aika monelle mellastaa ja rellestää.Aina vaan puhutaan et koulutukset pitäisi suunnitella paikkallisia tarpeita vastaamaan.Olisi tarvista nyt jo täälläkin alkaa asuttamaan,viljelemään ja raivaamaan maaseutua takaisin eläväksi. Olisi unelmille täyttymys ja kateudelle loppu kun siihen hommaan pääsisi ,autoa,traktoria,lomia,makeaa elämää yms.
Vieläkö se Pemo on pystyssä ? Sinne paperit heti vetämään .Siitä se alkaa.
maatila niin loppuu valitus vai olitko vielä nukkumassa
kuin kepulaisuutta.
osatakaan, koko kansakunta kun huolehtii reppanoista. Lue agrifakta ja lisää tuotehintoihin tuet 500-700 €/ha.
suuri huijjaus sillo 1939-1945 ei punaisten taholta onnistunut kiitos siitä
tullunna,nyt vuan turhaan vasemmalle kallellaan...
mitenkä pirussa sinä kestät,kun iltasella tekköö kuitennii miel keskustaan..
kepu ja demarit eniten
Voi voi eihän lupaukset mitään maksa, ei kepun eikä demareiden, vai uskotteko todella että ne pitää lupauksensa
eläpä puhu vastoen parempoo tietova,muassa on palakkatöläesiä,lie kaet paer miljoonoo,kiristettään niiltä,näkköövät mittee on muajussin elämä!Tulonsiirrot puhtaan ruuvan tuottajille,eli viljelijöelle niinkun ennen vanahaan,ee nykysillä EU alamuilla elä,multae tippu avustukset puoleen kun kansallinen tuki poestettiin,Valametithii on jo iäkkäetä,pienempi 3 ja isompi 2,5 vuotijas,vuan minkäs tiet kun ee pysty vaehtamaa...akka kääpi tuottajamyymälässä 5 vuotta vanahalla passatilla,itellä 3 vuotta vanaha tojotan maasturj,onneks sen tieselit suan vähentee tääsmääräsenä verotuksessa,vielä kuitennii uskoovat jotta työajova..