pakokaasuemission laskenta

Nonnna

Kuinka saan luotettavasti autosta tulevan veden määrän vaikkapa tyhjäkäynnillä kg tuntia kohti. Tiedetään, että 10 % pakokaasuista on vettä. Mollier ei ulotu kai sinne asti ja pakokaasun koko massavirta on tuntematon. Ihmisistähän tiedetään, että 60 g tunnissa 25 C :ssa. Reaktioyhtälön mukaan saman verran vettä kuin hiilidioksidia. Joku helppo likimääräinen laskutapa. Alla on se mitä haen mutta voisiko joku kiteyttää ja vääntää rautalangasta kuinka paljon kuluu ilmaa ja syntyy hiilidioksidin ohella vettä g/sek kun auto käy joutokäynnillä ja bensaa kuluu 0,6 l/ h.

2. Auton bensiinin kulutus on 7,9 l/100 km. Kuinka suuri tilavuus hiilidioksidia lämpötilassa 25 °C ja paineessa 1,0 bar (=100 kPa) muodostuu ajettaessa Helsingistä Lahteen (110 km), kun oletetaan, että polttoaine palaa täydellisesti? Bensiini voidaan katsoa oktaaniksi (C8H18), jonka tiheys on 0,71 kg/l.
Ratkaisu
2. Vastaus 11 m3
Ratkaisu
Matkalla Helsinki-Lahti auto kuluttaa bensiiniä. 110 km • 7,9 l/100 km = 8,69 l
Bensiinin massa (bensiinin tiheys on 0,71 kg/l) m = 0,71 kg/l • 8,69 l = 6,71 kg = 6170 g
Bensiinin ajatellaan vastaavan oktaania C8H18.
Palamisreaktio 2 C8H18 25 O2
16 CO2 18 H2O
M(C8H18) = 114,23 g/mol
Reaktion perusteella n(CO2) = 8 • n(C8H18) = 8 • 6170 g : 114,23 g/mol
Ideaalikaasun tilanyhtälö pV = nRT eli V = nRT : p
T = ( 273 25) K = 298 K
V = ( 8 • 6170 g :114,23 g/mol ) • 0,0832 bar dm3 /mol K : 1,00 bar = 10 700 dm3 = 11 m3
Kemian yo-tehtävien ratkaisut, kevät 1997

6

1780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos kerran pakokaasun kokonaismäärää ei tiedetä, ei 10% vesipitoisuustiedosta päässe eteenpäin.

      Kun tyhjäkäyntikulutus on tunnettu, niin siitähän tuon saa niinkuin antamassasi esimerkissä hiilidioksidinkin määrän, eikä tarvitse muuttaa edes tilavuusyksiköiksi.

      • Nonnna

        onko hapen määrä jonka auto tarvitsee 25/18* x m3 ?
        YO yhtälöstä puuttuu lämpötila mutta lopputulos on oikea.


      • Nonnna

        Ei ole ppm tietoa?

        Kaava pit. mg/m3= ppm*molekyylimassa/24.1

        Kuinka pitoisuuden saa laskettua


      • Reaktioyhtälöstä saa esille, missä suhteessa vesimooleja syntyy "bensa"moolista eli oktaanimoolista.
        Massayksiköiksi tuon saa muutettua kertomalla moolimäärän moolimassoilla.
        Kyseinen reaktioyhtälön massojen suhde on verranollinen ainemääriin (tyhjäkäyntikulutus kg/h tunnettu, veden kg-määrä sitten tuntematon äksä)

        Tarpeellinen tieto on siis polttoaineen tyhjäkäyntikulutus, ja senhän näyti tietävänkin. Sen lisäksi tarvitset siis tuon reaktioyhtälön ja moolimassatiedot. Hieman vaikeampi tapa laskea on käyttää koneen tyhjäkäynnin kierrosnopeutta ja moottorin tilavuutta. Seossuhteen voinee nykyaikana olettaa olevan stökiömetrinen. Tässä pitää silloin ottaa mukaan hapen osuus ilmasta jne.

        Esim. Eerolan Polttomoottorit 1 ja 2 -kirjoista saat sitten täsmällisempiä tietoja.


      • tuttumies kirjoitti:

        Reaktioyhtälöstä saa esille, missä suhteessa vesimooleja syntyy "bensa"moolista eli oktaanimoolista.
        Massayksiköiksi tuon saa muutettua kertomalla moolimäärän moolimassoilla.
        Kyseinen reaktioyhtälön massojen suhde on verranollinen ainemääriin (tyhjäkäyntikulutus kg/h tunnettu, veden kg-määrä sitten tuntematon äksä)

        Tarpeellinen tieto on siis polttoaineen tyhjäkäyntikulutus, ja senhän näyti tietävänkin. Sen lisäksi tarvitset siis tuon reaktioyhtälön ja moolimassatiedot. Hieman vaikeampi tapa laskea on käyttää koneen tyhjäkäynnin kierrosnopeutta ja moottorin tilavuutta. Seossuhteen voinee nykyaikana olettaa olevan stökiömetrinen. Tässä pitää silloin ottaa mukaan hapen osuus ilmasta jne.

        Esim. Eerolan Polttomoottorit 1 ja 2 -kirjoista saat sitten täsmällisempiä tietoja.

        Moottorin kierrosnopeutta ja litratilavuutta voi käyttää arvioon vain täydellä teholla. Johtuu bensakoneissa kuristuksesta, ts. täyttä ilmamäärää ei oteta tyhjäkäynnillä ja dieseleissä polttoainealimäärästä. Pahoittelen virhettäni.


    • YOkohtATULLEEE

      Jos joku muu piruparka eksyy tänne tuon 2 tehtävän perässä niin ap on tehnyt virheen: 0,71 * 8,69 = 6,1699 ~ 6.2l. Ei 6.71

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      238
      7162
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      45
      1345
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1212
    4. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      50
      935
    5. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      921
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      62
      887
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      96
      886
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      831
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      796
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      773
    Aihe