Biotekn.alojen

tulevaisuudesta

Ihan vaan tulevaisuuden sukupolville tiedoksi

Oletteko yhtään ajatelleet mihin tulette tulevaisuudessa työllistymään? Kannattaisi miettiä.

Biotekniikan opiskelu on TOSI mielenkiintoista, mutta työelämä kovaa.Jos ei nyt halua joksikin kunnan ympäristöpäälliköksi tai terveystarkastajaksi, niin pääasiassa työ on erilaisissa tutkimuslaitoksissa. Ja niiden määrärahoista käydään kovaa taistelua.

Tutkijan työ tarkoittaa ensinnäkin sitoutumista tohtorin tutkintoon. Pelkkänä maisterina ei tutkimus työtä käytännössä voi tehdä. Tutkimustiimit kilpailevat keskenään. Tiedepiireissä ideoiden jopa tutkimustulosten varastaminen on aripäivää. Kahvilassa ei siis kannata kailottaa omista saavutuksistaan ennenkuin julaksu on jo painettu.

Tutkimusmaailmassa trendin vaihtuvat kuten muotimaailmassa. Jos jämähdät vanhoihin kaavoihin, olet auttamattomasti out. Rahahanat suljetaan ja löydät istesi entisten tutkijoiden joulosta. Suomessa kaikki tuntevat kaikki, kohta ulkomaillakin. Jos saat luuserin leiman otsaan, ura on ohi.

Suosittelenkin biotieteiden alaa, tutkimuspuolella, vain lahjakkaille, kovaan työtahtiin tottuneille. Muiden kannattaa harkita käytännön ammattiin ja virkaan valmistavaa koulutusta kuten opettaja, farmaseutti tai lääkäri.

5

996

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lysosomi

      mä kun olen just miettiny millastakohan toi olis. Ku kemia ja mikrobilsa kiinnostaa. Mut hyvä tietää, pitää mietiskellä..

    • jozzucca

      opiskelen biokemiaa ja periaatteessa pidän sen opiskelusta. asiat ovat sinänsä minulle helppoja mutta aika ajoin alkaa masentaa, kun pelkää valmistuvansa työttömäksi.
      lääkiksen valmennuskurssin itseopiskelumateriaali on jo hankittu....

      tuntuu, että jos tekee sitä mitä haluaisi tehdä ja missä on hyvä, kaivaa itsellensä hautaa

    • tikis

      onko sulla omakohtaista kokemusta tästä vai mistä vetäisit nuo terveystarkastaja ja ympäristöpäällikkö esimerkit? Kuulostavat vähän kummalle....

    • FM-siivooja

      Elämän julmia tosiasioita...

    • biointoilija

      Voin sanoa teknillisen yliopiston tarjoamalta tutkijapainotteiselta linjalta ihan samaa. Opiskeltavat kurssit ovat todella monipuolisia kolmelta kovalta luonnontieteen osalta matikka, fysiikka ja kemia. Ongelma vaan sattuu olemaan, että vähän kaikki suunnat täällä tuntuvat vaativan tutkijan mentaliteettia. Ja ainakin tällä hetkellä se loistaa poissaolollaan. Seuraava askel onkin yritys lääketieteelliseen ja b-vaihtoehtona ammattikorkean teknilliset viritykset. Jos opettajan työstä ei olis niin huonoa kuvaa suuntautusin siihen. Joo tästä tuli vaan henkilökohtanen tilitys.. Mut mun mietelause on, että paperilla seksikäs voi olla pitkän linjan loukku.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      144
      6058
    2. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      167
      3248
    3. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      436
      3167
    4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2414
    5. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      57
      2264
    6. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      76
      2113
    7. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      16
      1969
    8. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      79
      1613
    9. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1224
    10. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      15
      1222
    Aihe