"Kummakala", mikä laji?

En ole varma, kuuluuko tämä nyt tänne, mutta en keksinyt parempaakaan paikkaa. Siirtäkää, jos tarvis.

Eli siis ostimme akvaarioomme ennen joulua uusia leväbarbeja, kun edelliset vanhukset olivat kaikki jo kuolleet. Tammikuun aikana huomasin, että yksi niistä ei olekaan leväbarbi, vaan jokin ihan muu. Äkkiä katsottuna se kyllä näyttää ihan levikseltä, mutta kun sitä alkaa seuraamaan tarkemmin, ei se ihan sitä ole.

Tämä "kummakala" on suunnilleen muiden leviksen poikasten kokoinen, noin 3-4 senttiä. Sillä on kyljessä tumma raita, kuten leviksilläkin, mutta tumman raidan yläpuolella näyttäisi olevan toinen vaalea raita. Ruumiin muoto ja evät ovat samanlaiset kuin leväbarbeillakin, mutta tämän evät ovat värilliset. Etenkin selkäevässä on tummia juovia, hieman punaista ja muuten kellertävä. Myös peräevässä on hieman punertavaa. Kalalla on suunsa vieressä yksi viiksipari, kuten leviksilläkin, mutta se ei pidä niitä koko ajan "esillä". "Kummakalan" suu on ihan erilainen kuin leväbarbeilla. Se näyttää ihan monnin suulta, ja on punainen/punertava. Kaiken lisäksi sillä on luonnekin erilainen kuin oikeilla leväbarbeilla. Tämä on vilkkaampi ja touhukkaampi, se ei kulje levisten kanssa ryhmänä ja välillä jopa härnää niitä.

Osaisikohan joku sanoa, mikä tämä "kummakala" voisi olla? Jos jollakulla olisi näyttää vaikka jotain kuvaa. Itse en saa siitä otettua mitään kuvaa, sillä se ei pysy paikallaan juuri lainkaan, silloinkin vain hetken. Se näyttää hyvin viihtyvän akvaariossamme, jossa on pehmeä vesi. Muita arvoja en nyt muista.

5

957

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siru

      taitaa olla juovaimuparbi.

    • RRR
      • fish KING

    • Kiitos vastauksista! Se on siis juovaimubarbi. Kaikki tuntomerkit pitivät paikkaansa. :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      401
      1673
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1081
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      66
      1046
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      87
      1045
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      940
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      139
      780
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      721
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      659
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      634
    Aihe