"Kummakala", mikä laji?

En ole varma, kuuluuko tämä nyt tänne, mutta en keksinyt parempaakaan paikkaa. Siirtäkää, jos tarvis.

Eli siis ostimme akvaarioomme ennen joulua uusia leväbarbeja, kun edelliset vanhukset olivat kaikki jo kuolleet. Tammikuun aikana huomasin, että yksi niistä ei olekaan leväbarbi, vaan jokin ihan muu. Äkkiä katsottuna se kyllä näyttää ihan levikseltä, mutta kun sitä alkaa seuraamaan tarkemmin, ei se ihan sitä ole.

Tämä "kummakala" on suunnilleen muiden leviksen poikasten kokoinen, noin 3-4 senttiä. Sillä on kyljessä tumma raita, kuten leviksilläkin, mutta tumman raidan yläpuolella näyttäisi olevan toinen vaalea raita. Ruumiin muoto ja evät ovat samanlaiset kuin leväbarbeillakin, mutta tämän evät ovat värilliset. Etenkin selkäevässä on tummia juovia, hieman punaista ja muuten kellertävä. Myös peräevässä on hieman punertavaa. Kalalla on suunsa vieressä yksi viiksipari, kuten leviksilläkin, mutta se ei pidä niitä koko ajan "esillä". "Kummakalan" suu on ihan erilainen kuin leväbarbeilla. Se näyttää ihan monnin suulta, ja on punainen/punertava. Kaiken lisäksi sillä on luonnekin erilainen kuin oikeilla leväbarbeilla. Tämä on vilkkaampi ja touhukkaampi, se ei kulje levisten kanssa ryhmänä ja välillä jopa härnää niitä.

Osaisikohan joku sanoa, mikä tämä "kummakala" voisi olla? Jos jollakulla olisi näyttää vaikka jotain kuvaa. Itse en saa siitä otettua mitään kuvaa, sillä se ei pysy paikallaan juuri lainkaan, silloinkin vain hetken. Se näyttää hyvin viihtyvän akvaariossamme, jossa on pehmeä vesi. Muita arvoja en nyt muista.

5

959

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siru

      taitaa olla juovaimuparbi.

    • RRR
      • fish KING

    • Kiitos vastauksista! Se on siis juovaimubarbi. Kaikki tuntomerkit pitivät paikkaansa. :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      67
      1028
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      12
      909
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      58
      862
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      808
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 57
      687
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      617
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      617
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      596
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      132
      579
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      20
      567
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      30
      555
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      549
    14. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      505
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      497
    16. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      34
      478
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      476
    18. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      457
    19. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      440
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      439
    Aihe