"Kummakala", mikä laji?

En ole varma, kuuluuko tämä nyt tänne, mutta en keksinyt parempaakaan paikkaa. Siirtäkää, jos tarvis.

Eli siis ostimme akvaarioomme ennen joulua uusia leväbarbeja, kun edelliset vanhukset olivat kaikki jo kuolleet. Tammikuun aikana huomasin, että yksi niistä ei olekaan leväbarbi, vaan jokin ihan muu. Äkkiä katsottuna se kyllä näyttää ihan levikseltä, mutta kun sitä alkaa seuraamaan tarkemmin, ei se ihan sitä ole.

Tämä "kummakala" on suunnilleen muiden leviksen poikasten kokoinen, noin 3-4 senttiä. Sillä on kyljessä tumma raita, kuten leviksilläkin, mutta tumman raidan yläpuolella näyttäisi olevan toinen vaalea raita. Ruumiin muoto ja evät ovat samanlaiset kuin leväbarbeillakin, mutta tämän evät ovat värilliset. Etenkin selkäevässä on tummia juovia, hieman punaista ja muuten kellertävä. Myös peräevässä on hieman punertavaa. Kalalla on suunsa vieressä yksi viiksipari, kuten leviksilläkin, mutta se ei pidä niitä koko ajan "esillä". "Kummakalan" suu on ihan erilainen kuin leväbarbeilla. Se näyttää ihan monnin suulta, ja on punainen/punertava. Kaiken lisäksi sillä on luonnekin erilainen kuin oikeilla leväbarbeilla. Tämä on vilkkaampi ja touhukkaampi, se ei kulje levisten kanssa ryhmänä ja välillä jopa härnää niitä.

Osaisikohan joku sanoa, mikä tämä "kummakala" voisi olla? Jos jollakulla olisi näyttää vaikka jotain kuvaa. Itse en saa siitä otettua mitään kuvaa, sillä se ei pysy paikallaan juuri lainkaan, silloinkin vain hetken. Se näyttää hyvin viihtyvän akvaariossamme, jossa on pehmeä vesi. Muita arvoja en nyt muista.

5

887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siru

      taitaa olla juovaimuparbi.

    • RRR
      • fish KING

    • Kiitos vastauksista! Se on siis juovaimubarbi. Kaikki tuntomerkit pitivät paikkaansa. :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      157
      4371
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1591
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1397
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      52
      814
    5. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      777
    6. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      721
    7. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      699
    8. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      687
    9. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      75
      680
    10. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      40
      644
    Aihe