http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id53487.html
Tuon uutisen perusteella voisi päätellä, että talentia tietää sosiaalityöntekijöiden kyseenalaisen toiminnan. Eihän ketään voi uhkailla ikävällä julkisuudella, jos vain tekee työnsä.
Tunnettuahan on, että sosiaalityöntekijät tekevät mitä kieroutuneeseen mieleen juolahtaa ja julkisuuteen tulleita tapauksia vain selitellään uskottavasti sillä, että "taustalta löytyy muutakin, jota eivät voi kertoa".
Tuon uutisen perusteella voisi päätellä, että talentia tietää sosiaalityöntekijöiden kyseenalaisen toiminnan. Eihän ketään voi uhkailla ikävällä julkisuudella, jos vain tekee työnsä.
Tunnettuahan on, että sosiaalityöntekijät tekevät mitä kieroutuneeseen mieleen juolahtaa ja julkisuuteen tulleita tapauksia vain selitellään uskottavasti sillä, että "taustalta löytyy muutakin, jota eivät voi kertoa".
Vastaukset 6
Vanhimmat
ikävän julkisuuden nettisivuja:
http://www.vanhemmat.com/phpbb/viewforum.php?f=2&sid=dfce8d2a0ee65591377a4df689070393
Eräs henkilö kirjoitti jossakin keskustelupalstalla sosiaalityöntekijän työn olevan niin raskasta, että parin vuoden kuluttua on vaihdettava ammattia tai mieli sairastuu.... ja jotenkin tuo sama asia on luettavissa tuolta keskustelupalstalta.
Kun nettipalstalla käydään ihan tosissaan keskustelua siitä, saako lastensuojelun sossuja pahoinpidellä, niin ei se kivalta tunnu. Kyllä me työmme teemme yhtä hyvin kuin muutkin ammattikunnat, mutta meistä saa juuri esim nettipalstoilla kirjoittaa ihan mitä tahansa.Tosin meidän pitäisi tulla paljon enemmän julkisuuteen ja kertoa, mitä me todellisuudessa teemme, niin ainakin sellaiset ihmiset, jotka eivät ole asikkaitamme, saisivat oikeaa tietoa.
sosiaalityöntekijän valheellista lausuntoa ja minusta pitäisi laatia laki, että sosiaalityöntekijää saa kohdella samalla tavoin kuin tämä kohtelee asiakastaan. Kun sosiaalityöntekijä käyttää omankädenoikeutta, niin sama oikeus ja koskemattomuus pitää suoda myös asiakkaalle.
Oikeastaan viha sosiaalityöntekijöitä kohtaan pahenee kun kaikki päätökset tehdään vain sosiaalityöntekijän lausunnon perusteella - ihan kuin kukaan ei edes viitsisi lukea asiakkaan vastineita - tai edes sosiaalityöntekijöiden lausunnoista löytyviä "ristiriitoja".
Lisäksi tuolla oli vanhemmat.comissa oli eräs silmiin pistävä kommentti "pommitti tuttavapiiriä", joka kertoo paljon eräiden sosiaalityöntekijöiden tarpeesta löytää asiakkaan päälle heitettävää lokaa. Olen myös itse saanut omakohtaisesti kokea, miten sosiaalityöntekijä voi "soitella" ihan minne tahansa ja perusteena ei voi olla mikään muu kuin herjaavien juorujen aikaansaaminen.
Todella harmillista, jos asiallisia sosiaalityöntekijöitä löytyy... ja talentum kuitenkin näyttäisi räikästi ajavan mätämunien oikeuksia rääkätä ihmistä ja peräänkuuluttavat koskemattomuutta näille mätämunille. Pitäisiköhän nämä ammattiryhmän suurimmat mätämunat ensin karsia ja vasta sitten vaatia asiallista kohtelua sosiaalityöntekijöille.
Sanomattakin on selvää, että sosiaalityöntekiöiden asiakkaiksi päätyvät juuri ne, ennestäänkin jo häikäilemättömästi häiriökäyttäytyvät, joilla oma kontrolli on huomattavasti heikentynyt tai puuttuu kokonaan. Narsistinen ja paranoininen lapsen pahoinpitelijä ei liene yllätys asiakas sosiaalityöntekijälle.
Kun tuotakin tekstiä lukee, ei voi muuta johtopäätöstä tehdä kuin, että latvasta heittää ja pahasti, perheen ja lasten harmiksi tyyppi ei kykene tidostamaan omaa sairauttaan ja hakeutumaan hoitoon.
Jos kerran on noin vahvasti väärinkäsitysten 'uhri' luulis, että löytäis jostain puolestapuhujan itselleen.
Esimerkiksi psykiatri voisi antaa lausunnon että henkilöllä ei ole mitään klappia päävärkissään.
puolustusasemissa kun heidän oikeuksiaan rajataan.
Olenkin pitkään ihmetellyt, miten sosiaalityöntekijät voivat täysin vapaasti hoilata asiakkaan asioita, mutta kun joutuvat puolustelemaan tekojaan, niin välittömästi tulee voimaan erittäin tiukat salassapitomääräykset. Väitetään salassa pidettävistä tiedoista löytyvät muutakin, jolloin saadaan ihmiset käyttämään omaa mielikuvitustaan ja epäilemään pahinta - vaikka salassa pidettävistä tiedoista ei todellisuudessa löydy mitään "muuta".
Sinunkin kirjoituksesi osoittaa, että viestissäsi antama "diagnoosi" soveltuu paremmin sinulle itselle kuin kommentoimallesi henkilölle, mutta juuri sinun tavallasi sosiaalityöntekijät tekevät sairaita päätelmiään, jotka kirjaavat viralliseksi tiedoksi.
Sosiaalityöntekijöiden edunvalvojana toimii Talentia.