Muiden maiden Aallot

Aaltoilija-75

Onko Aalto noussut Suomessa jo kulttiasemaan ja ylipalvotuksi? Joidenkin mielestä asia on niin. Olen myös miettinyt että onko tosiaan ulkomailla samanlaisia niin sanotusti kansallisia arkkitehti ikoneita?

http://www.kookas.fi/forum/thread/9573

10

1344

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arkkivaari

      Itse asiassa Aalto on aina ollut Suomessa ylikadehdittu ja ylihaukuttu.
      Aallon asemasta maailmalla kertoo jotain se, että olen lukuisat kerrat nähnyt
      japanilaisia arkkitehtuurin toivioretkeläisiä kuvaamassa hänen rakennuksiaan.

      • vanha-kissa

        Arkkivaari kirjoitti:
        "Itse asiassa Aalto on aina ollut Suomessa ylikadehdittu ja ylihaukuttu."

        Öh, onhan se Aallon arkkitehtuuri komeeta, mutta enpä aina mene takuuseen käytettävyydestä, kestävyydestä tai ympäristöönsä sopimisesta.

        Jos otan esimerkin vaikka Jyväskylän Aalto-museosta: http://www.alvaraalto.fi/museum/museo.htm

        Sen pääsisäänkäynti on nimenomaan tuossa kuvassa rakennuksen vasemmassa sivussa näkyvä oviaukko.

        Kuvitelkaapa tuota sisäänkäyntiä kevättalvella - sain muuten aika kökkäreet niskaani, kun siellä viimeksi tulin käyneeksi.

        Ja sitten ne ovet - ovat ilmeisesti umpikuparia tai muuten vaan raskaat. Niitä ei tuolloin avustaneet mitkään moottorit tms. vaan käsivoimin niitä piti aukoa. Saa olla edusta kunnolla hiekotettuna, että jalkojen pito riittää ovien aukaisua varten. Ja mitkään pikkulapset eivät noita ovia auo, se oli aivan varmaa se.

        Finlandia-talon julkisustahan on keskusteltu ja paljon. Finlandia-talon akustiikka ei toimi. http://www.finlandiatalo.fi/fi/arkkitehtuuri/

        Entäs se Enso-Gutzeitin talo? Sehän istuu ympäristössään kuin nenä päässä. Tosin en minä haluaisi moista nenää päähäni.

        http://www.ylioppilaslehti.fi/1998/980213/980213aalto.html

        Sukulaiseni (arkkitehti) on joutunut parantelemaan Aallon rakennuksia sitten jälkikäteen, mikä tietenkin on pyhäinhäväistys, eikö vain?

        Joskus tuntuvat näiltä monumentaaliarkkitehteilta unohtuvan nämä pohjoiset ulottuvuudet, eli sääolosuhteet ja niiden vaikutukset. Ei siinä rakennesuunnittelijoiden mahdollisuudet paljoa auta, saati materiaalit ja rakentamistavatkaan, kun vesi/jää jäävät paikkoihin mihin niiden ei pitäisi, mutta jäävät kun arkkitehdin piirtämät linjat tai yksityiskohdat väkisin niille altistavat.

        Mitä siis arkkitehtien luomusten pitäisi oikeastaan palvella?


    • Rullatehti

      Muualla ei ole Aallon tasoisia arkkitehtejä.

    • suomi rakentaa

      Listaa muiden maiden "Aalloista". Saa (ja pitää) kinata.

      Ruotsi- Gunnar Asplund (Joku ehdottaa Erskineä)
      Tanska - Arne Jacobsen
      Norja - Christian Norberg-Schulz
      Sveitsi - Le Corbusier
      Saksa - Mies van der Rohe
      Viro - Louis Kahn (tosin asui synnyttyään niin vähän aikaa Virossa, etteivät kehtaa edes eestiläiset omia itselleen)
      Englanti - Norman Foster
      Irak - Zaha Hadid
      Japani - Tadao Ando
      Espanja - Antoni Gaudi (joku sanoo Calatrava)
      USA - Philip Johnson
      Alankomaat - Gerrit Rietweld

      Jos taasen listan nimet ei sano sinulle mitään niin todistakoon sen faktan puolesta, että Aalto on kansainvälisestikin kova jätkä.

      • korjataan

        Tässä oikeita nimiä: Antonio Gaudi, Christian Nordberg-Schulz, Gerrit Rietveld - siis oikein kirjoitettuina.

        Ei Eestissä Louis Kahnia tunneta lainkaan sillä tavalla kuin Aalto tunnetaan meillä, oikeammin Vilen Künnapu ja Leonhard Lapin ovat tunnettuja.


      • suomi rakentaa
        korjataan kirjoitti:

        Tässä oikeita nimiä: Antonio Gaudi, Christian Nordberg-Schulz, Gerrit Rietveld - siis oikein kirjoitettuina.

        Ei Eestissä Louis Kahnia tunneta lainkaan sillä tavalla kuin Aalto tunnetaan meillä, oikeammin Vilen Künnapu ja Leonhard Lapin ovat tunnettuja.

        Nordberg-schlizelnit ja Rietzfelderit kirjoittelin kieltämättä päin honkia, mutta Gaudi on Antonio tai Antoni ihan lähteestä riippuen.


      • antonia
        suomi rakentaa kirjoitti:

        Nordberg-schlizelnit ja Rietzfelderit kirjoittelin kieltämättä päin honkia, mutta Gaudi on Antonio tai Antoni ihan lähteestä riippuen.

        Kirjoitusasusta huolimatta (tosin antonio on kyllä aina antonio kun ei sitä espanjan kielessä voi kirjoittaa antoni ihan kysesisen kielen kieliopillisista sukupuolisyistä) pidän listaa ihan hyvänä otoksena Aallon vertailussa. Kaikki yhtä kiisteltyjä

        Jokainen suomalainen kyllä tuntee Aallon mutta osaako kukaan nimetä ketään muuta suomalaista arkkitehtiä jos ei ole alalla tai muuten erittäin kiinnostunut. Muistaako kukaan edes Sidneyn oopperatalon suunnittelijan nimeä?


      • valtov
        suomi rakentaa kirjoitti:

        Nordberg-schlizelnit ja Rietzfelderit kirjoittelin kieltämättä päin honkia, mutta Gaudi on Antonio tai Antoni ihan lähteestä riippuen.

        Antoni Gaudi alkoi miellyttämään kun kävin Gaudin puistossa Barcelonassa , on kaverilla ollut mielikuvitusta :-)

        Kuvia puistosta ja muualta Barcelnasta:
        http://www.saunalahti.fi/vavauh/


    • pitkätyttö

      Olen asunut useassa eri maassa ja arkkitehdit eivät ole niin korkealla arvostuksessa kuin Suomessa. Tietysti jossain jenkeissä on ollut ekat pilvepiirtäjät suunnitellut Sullivan tai Frank Lloyd Wright tai Louis Kahn (muuten Saarenmaalta alunperin). Saksassa ei arkkitehti-ikoneja pahemmin ole, parhaat lähti Hitleriä pakoon jo 30-luvun alussa Aatun suljettua Bauhausin "kommaripesäkkeenä".

      • pitkäpimu,

        onko sulla pitkät pylväät, jonka päässä keikkuu piukka pyöreä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1540
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      99
      748
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe