Microsoftilla ja Enirolla on pakko olla mittava mainossopimus, näkyyhän tuossa yläosassa sivuakin aina välillä Mikkiksen mainoksia kun ottaa Adblockin pois päältä. Eikä siinä mitään, kaikki saavat mainostaa.
Mutta, sopimus kattaa ilmeisesti myös sen, että vaikka tänne tulisi miten päättömiä MS-tuotteita ylistäviä trolliketjuja, niitä harvemmin poistetaan. Sen sijaa, jos postaa johonkin muualle kuin Sodat-palstalle (jota ei juuri kukaan lue) jonkun ihan oikean, jopa lehdistön uutisiin linkin sisältävän varoituksen, tai huomautuksen Microsoftin tuotteen viasta, lähtee viesti heti bittiavaruuteen tai Sodat-palstalle. Eli kyseessä tuskin on muuta kuin rahan mahdilla annettu käsky Enirolle Suomen Microsoftin suunnalta. Enkä ole ainoa joka on tämän asian huomannut.
Kauankohan tämä viesti saa olla täällä ennen kun se poistetaan?
Mutta, sopimus kattaa ilmeisesti myös sen, että vaikka tänne tulisi miten päättömiä MS-tuotteita ylistäviä trolliketjuja, niitä harvemmin poistetaan. Sen sijaa, jos postaa johonkin muualle kuin Sodat-palstalle (jota ei juuri kukaan lue) jonkun ihan oikean, jopa lehdistön uutisiin linkin sisältävän varoituksen, tai huomautuksen Microsoftin tuotteen viasta, lähtee viesti heti bittiavaruuteen tai Sodat-palstalle. Eli kyseessä tuskin on muuta kuin rahan mahdilla annettu käsky Enirolle Suomen Microsoftin suunnalta. Enkä ole ainoa joka on tämän asian huomannut.
Kauankohan tämä viesti saa olla täällä ennen kun se poistetaan?
Vastaukset 27
Vanhimmat
Eiköhän se ole se käyttäjäkunta, joka valittaa 'poikkeavista'. Eipä täällä tarvitse kuin epähuomiossa mainita käyttävänsä Linuxia tai Maccia, niin saa jo palstan vakiopelleiltä vittuilua osakseen.
Ihan sama asiahan se oli jo silloin pentuna, kun oli muita parempi koulussa, kuittailua, eristämistä, pakottamista enemmistön muottiin jne. jne.
Siihen pitää vain tottua.
kunnon ohjelmia?
Kollimaattori on ollut kaukaa viisas ja asentanut mm. SUSE linuxin koneelleen. Eihän sitä kukaan omilla aivoillaan ajatteleva enää nykyään tyydy pelkkään Microsoftiin.
>Eiköhän se ole se käyttäjäkunta, joka valittaa 'poikkeavista'. Eipä täällä tarvitse kuin epähuomiossa mainita käyttävänsä Linuxia tai Maccia,<
-Noiden käyttäjät ovatkin poikkeavaa käyttäjä kuntaa, lisäksi helvetin äänekkäitä ohjelmansa kehujia, vaikka noita ohjelmia käyttää vain vajaa 2% tietokoneiden käyttäjistä.
Ovat sen verran poikkeavia että uskaltautuvat itsenäiseen ajatteluun, eivätkä mene sokeasti massan mukana uikuttaen samoista vanhoista ongelmista jotka Mikkis on aivopessyt ihmisille normaaliin tietotekniikkaan kuuluvaksi.
esimerkiksi parhaat automerkit ovat aina ne joita myydään eniten? Jos näin on, voisin kertoa hieman esimerkkejä alan lähihistoriasta siitä kuinka kansa on ajanut mainosmiesten miinaan liput liehuen...
Oletko sitä mieltä, että hyväksi havaitsemaansa tuotetta ei saa kehua, jos se sijoittuu tietotekniikan kartalla muualle kuin Microsoftin hallitsemaan leiriin? Kaikkien tuhansien tähänastisten viestiesi perusteella olet. Kannattaisiko ottaa hetki ja miettiä, onko tuossa asenteessa sen enempää järkeä kuin häpyäkään?
Ei kuulu sinulle pätkän vertaa minkälaisia sopimuksia firmoilla, millä tahansa, on keskenään.
Ei näilläkään sivustoilla ole kenekään mikään pakko käydä.
Taitaa osana sopimusta olla että juuri sinä saat levittää valheitasi täällä ilman sensuuria, M$-mies?
Mistäs arvasit. -))
Ottaaks pattiin?
Ainoastaan säälittää tuollainen vaihtuvan nimimerkin takaa tapahtuva tahallinen päivittäinen valehtelu. Se kertoo jo ihmisen luonteesta ja mielenterveydestä kaiken olennaisen.
lopulta putkahti; kytkökset. Tallennettuna on.
Örp hik....vista....tilt....
Varmuuden vuoksi otin kuvaruutukaappauksen alkuperäisestä viestistä palstalla. Lähtee Enirolle ja muualle, mikäli viestiketju poistuu. Ja varsinkin jos samalla alempana oleva "heidi_" -trollausketju edelleen jää.
Ylläpito ja seriffi saa täysin itsenäisesti poistaa ihan mitä haluavat, siihen on sinukin tyytyminen, et mahda asialle yhtään mitään.
Suomessa on voimassa sananvapaus, ja siihen ei edes Microsoft rahoineen voi mitään. Mikäli jollain palstalla levitetään tietoisesti yksipuolista, valheellista "totuutta" voi aina ottaa yhteyttä Viestintävirastoon. Se on estänyt muuten monta mainosketjuakin jossa on toisteltu epämääräisiä lauseita. Keskustelupalstoja sitoo muuten sama velvollisuus kuin sanomalehtiäkin, eli jos esimerkiksi nimeltä haukut täällä perättömästi jonkún henkilön, voi sinua odottaa syyte. Sama koskee perättömiä väitteitä kilpailevista tuotteista. Ja juuri tuohon sinä syyllistyt jatkuvasti.
Ryhdy sinä jonkin palstan seriffiksi.
Äläkä arvostele tämän palstan hyvää ja asiallista seriffiä.
http://keskustelu.suomi24.fi/sheriffi/hakemus.chtml
>siihen ei edes Microsoft rahoineen voi mitään. Mikäli jollain palstalla levitetään tietoisesti yksipuolista, valheellista "totuutta"..
Sama koskee perättömiä väitteitä kilpailevista tuotteista.... <
-Lue vielä kerran kirjoittamasi asia huolellisesti.
Voi pyhä yksinkertaisuus järkeilyäsi.
Ei siihen tarvita mitään seriffin vaihtoa, mikäli vaan tämä nykyinen poistaisi tasapuolisesti noita viestejä. Ei palvele ketään että aloittelijoiden kysymykset jäävät yhden ja saman vakiotrollin pitkien ketjujen jalkoihin. Varsinkin kun tuo trolli itse kirjoittaa aina noin 3/4 niistä ketjussa olevista viesteistä itse itselleen vastaillen.
Osta sinäkin Windows Vista.
Pääset surffailemaan muuallekin kuin suomi24 palstalle.
Ei se ole mitään järkeilyä, vaan kylmä totuus. Tuossa esimerkkitapaus siitä kun kilpailevan firman omistaja mustamaalasi toista firmaa:
http://www.mpmaailma.fi/index.php?news=3&news_id=501
Sinä itse teet päivittäin samaa kaikille ei-MS -tuotteille.
Vista varmaan estäisi senkin. Mokomakin DRM-kasa.
Kirjoitukseni.
minä en ole ikinä nähnyt ainakaan näillä sivuilla microsoftin mainoksia.
Kuitenkin suomi24 on aloitussivuni, joten päivittäin käytän, eikä minulla ko adblockia ole.
On sulla ihme kone kun näet eri mainokset kuin muut...
Kyllä tuolla yläbannerissa on aika ajoin Microsoftinkin mainoksia näkynyt, muitten seassa.
http://www.catb.org/~esr/jargon/html/M/MicroDroid.html
Eniron Suomi24 on Ruotsin valtion pääomistaman Telian käsikassara Ruotsin etujen ajamiseksi Suomessa. Nämä nähdään parhaiten lähempänä vaaleja.
Todellisuudessa nimen pitäisi olla Suomi0.000000000000000024 %, joka kuvaa sitä prosenttiosuutta, joka tässä nimenväärentäjässä on suomalaisuutta!
http://www.mbnet.fi/nettijatkot/2005/11/salaliitot/