En ole syönyt kiiviä vuosikausiin, koska lapsena se kutitti suuta ja kurkkua. Kuitenkin päätin kokeilla vieläkö sama tapahtuu ja totesin että kiivi pistelee edelleen kurkkua hieman ja tekee kurkun aavistuksen kipeän tuntuiseksi joksikin aikaa syömisen jälkeen. Tykkäisin kuitenkin kiivistä todella paljon makunsa puolesta ja tällaiset pienet oireet eivät kovin haittaa. Mutta voiko mahdollinen allergia pahentua jos kiiviä alkaa syödä enemmänkin? Voiko se tapahtua hyvinkin yllättäin? Vai voiko tätä edes laskea allergiaksi koska oireet ovat lieviä? Minulle on tullut aikuisena siitepölyallergia ja olen kuullut että kiiviallergia liittyy usein siihen joten onko paheneminen tässä mielessä odotettavissa?
Vastaukset 6
- ja mansikka-allergia
ovat yhteydessä kiiviallergiaan. Ei kannata syödä, kun sait oireita, vaikka lieviäkin.
- heidijohanna18
ensimmäisen kerran kun söin itse kiiviä niin kieleni alkoi kutista ja punoittaa. jotain vuotta myöhemmin päätin vielä uhkarohkeana kokeilla kiivin syöntiä. ei mitään tapahtunut. nykyään syön kiiviä täyttä häkää, nam. en kyllä tiedä mistä tämä johtuu että ensin aiheutti allergiaa ja jälkeen päin ei mitään.
- ulkomaan mömmöä?
Kun omasta maasta on saatavana raikkaita luomumarjoja, joissa ei ole myrkyn hiventäkään toisin kuin kiiveissä, jotka ovat tyypillinen hedelmälaji, missä esiintyy pistokokeissa ylimääräisiä torjunta-ainejäämiä.
On se sitten hauska kun suu ja kurkku turpoaa?
- Varovaisuus kannattaa
Itse epäilin kiiviallergiaa muutama vuosi sitten. Kiivit olivat halpoja ja söin niitä ensin paljon, sitten en voinut syödä juuri mitään. Olen lepän siitepölylle allrginen, mutta en koivulle. Nykyisin pystyn syömään kiiviä jugurtin tai piimän kanssa kohtuullisia määriä.
Myös esim. keksin kanssa laimmennettuna kiivi ei aiheuta oireita. Toisin sanoen oireet saattavat johtua kiivin voimakkaasta haposta tai vastaavasta muusta entsyymistä, eikäs sen aiheuttamat oireet ole välttämättä varsinaisen allergiareaktion aiheuttamia.- :0
tää nyt on tavallaan kysymys, mutta onko kiivi allergia mahdollinen jos on koivun siitepölylle allerginen ?
- leikkimään
Mulla maissi on sellainen että kurkku rupee turpoamaan (eli ei missään muodossa käy).Eli en todellakaan kiwillä lähtisi samalla tavalla kokeilemaan (sillekkin allerginen).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1411604- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69956Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi307856- 68743
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56733- 37629
- 62612
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7601Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33571