leupold

maukka2

Olen hankkimassa WMR piekkariin uutta kiikaria. Olisikohan leupoldin VX-1 4-12*40 hyvä ja laadukas tuohon aseeseen? Kun ei viittis mitään leluja ostaa... ja millaisia nuo leupoldit muuten ovat?

8

2458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • baikkalisti nisti

      Laatupelejä. Teknisesti kyllä kestää valovuosia.
      Hakkaa kinuskit 1000-0.

      Laadukas optiikka ja teknisesti erittäin luotettavia.

      Itellä useasta kokemusta.

      Samoten kun hyviä myös zeissit kahlesti smitikat jne laatuvehkeet.

      Unoha kaikki kiinan superkiikarit ja jahtijaktin verkonpainot.

      Leupoldeissa kyllä hintalaatusuhe ehkä parasta jopa mitä tiiän. Ei maksa kuin 350e peruskiikari ja kestää kymmeniä vuosia ja laadukas optiikka ja ristikot ei vaeltele. Ja löytyy myös kunnon kytisputkia. Samoten kun purrisit hyviä. Eläkä sekota busnelliin, ainakaa busnellin paskimpiin tötteröihin.

      • maukka2

        Kiitos tiedosta.

        Haluaisin vielä kysyä, että kumpi olisi parempi vx-1 vai vx-2?

        Ja kumpi olisi kannattavampi kun se tulisi CZ 452 WMR piekkariin?


      • vasaralaturi

        100 euron baikkal-ukko kirjottelloo tonnoiloette kiikarloesta. On siinä meellä asiantuntijoo kerraksee. Hilpataheejjaa. Kyllä Leupoldin suap jopa alle 300 jurroo, mitä sitä viittäkyppee lahjottelloo?


    • tiedän

      Jos hillo piisaa ostaa Leubold, niin osta se. Mutta älä tuhlaa hyvää kiikaria huonoilla JALOILLA äläkä huonolla ASEELLA!!!! Yhdistelmä Tikka 558/308 Tikka pushinki jalat(jos asekauppiaasi ei tiedä mitä ne ovat, älä osta häneltä mitään). Se mikä kestää 308:n rekyylin, timon maasturin peräkontin satasen vauhdin kainuulaisilla hiekkateillä, sekä muuten vaan "pienen" kolistelun...noin kahdenkymmenen vuoden kokemuksella voisin ehkä suositella...

      • ice 2

        Ovat hyviä pelejä jos ei tarvitse hämärä ominaisuuksia niissä leuppari jää jälkeen, muuten hyvä hankinta


    • Samaa hintaluokkaa ovat myös nämä:

      http://www.remes.fi/artemis2000.html

      Tuolla 7*50 mallin kanssa olen ampunut, eikä valittamista. Siinä oli muistaakseni etäisyysarviointi puolen metrin kohteelle välein 50-100-200, mikä olisi kaliiberiisi enemmän kuin hyvä metsästyskäytössä. Lisäksi alatolpassa oli jotain apuviivoja.

      Itse ostaisin ennen Meoptan.

      • Vasralaturi

        Kyllä tuas eralle.net porukkoo samassa läjässä. Viäntääväät jopa asia vierestä. Kyllä Leupoldilla pärjeet. CZ-asseeissa ollunna kyllä sellaasta vikkoo, että "kiikarkiskot" eevät linjassae piippuloette kanssa. Tällö Leuppari pinehkö sivusiätövara alakaa siirtelöö itestää korroo siirtovara loppupiässä.. Ja päen vasto. Remes ee tietysti usko vuan syyttää kiikaria. Tällö kiikari voep koetella kunno aseessa.


      • baikkalisti nisti
        Vasralaturi kirjoitti:

        Kyllä tuas eralle.net porukkoo samassa läjässä. Viäntääväät jopa asia vierestä. Kyllä Leupoldilla pärjeet. CZ-asseeissa ollunna kyllä sellaasta vikkoo, että "kiikarkiskot" eevät linjassae piippuloette kanssa. Tällö Leuppari pinehkö sivusiätövara alakaa siirtelöö itestää korroo siirtovara loppupiässä.. Ja päen vasto. Remes ee tietysti usko vuan syyttää kiikaria. Tällö kiikari voep koetella kunno aseessa.

        nimimerkkinikö kertoo siitä että omistan sadan euron aseen? tämä merkki on tekastu vaan hatusta kun paikkaleitaKIN on jo 8 kappaletta.

        en haluaisi leuhkia mutta jos väkisin väität että asiantuntijaa on kerrakseen niin voimpa sanoa etta ampumaharrastusta on jo yli 30vuotta takana ja asekeräilijänä ja asesepän (en ole aseseppä)töitä tehneenä tiedän jotain jo aseista.

        baikal on ainoastaan yksi parhaista aseista mitä ikinä on hintalaatusuhteeltaan kukaan osannut tehdä. aatteleppa sinä savon poika vaikka asetekniikka historiaa taaksepäin. tulisko mieleen esim saksa tai venäjä, oisko ne kuule sittenkin suomen jälkeen. mitenkäs tsekki ja muut. koitappa miettiä poju ennenku alat solvaan nimimerkkien perusteella.

        jos jotain muuta niin anna puhelinnumerosi niin soittelen ja puhutaan asiat selväksi. tai e-mail osotekkin kelpaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      461
      8258
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      116
      5687
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      116
      4701
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      212
      4589
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      35
      4509
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      55
      4023
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3890
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      79
      3772
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      44
      3710
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      87
      3538
    Aihe