Suomalaisen kirjallisuuden kaanon

Kirjoja...

Vähän aikaa sitten keskusteltiin suomalaisen kirjallisuuden kaanonin valitsemisesta. Jonkinlainen kaanon taidettiin saada aikaankin. Taisi olla leikkimielellä tehty. Onko jollain kyseistä listaa?
Jos ei ole, niin mistä kirjoista suomalaisen kirjallisuuden kaanon voisi koostua? Yrittäkää asennoitua listaamiseen elitistisesti ja vanhoillisen äidinkielenopettajamaisesti.
Suomalaisen kaanonin pitäisi vastata niitä länsimaisia kaanoneita, joista löytyy Homeros, Cervantes, Tolstoi ja muut perinteisimmät, loppuunkulutetuimmat klassikkovalinnat. Suomalaisen kirjallisuuden kuivassa, yllätyksettömässä, pienimmästäkin vaihtelusta ja uudelleenarvioinnista vapautetussa ja elitistisessä kaanonissa olisi automaattisesti ainakin Seitsemän veljestä ja Alastalon salissa. Mitä muita?

11

874

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhut yksittäisistä teoksista, muiden osalta kirjailijoista. Tässä muutamia kirjailijoita:

      - Kaarlo Kramsu
      - Jacobus Petri Finno (myöh. Jaakko Suomalainen)
      - J.L.Runeberg
      - Zacharias Topelius
      - Elias Lönnrot
      - Juhani Aho
      - Eino Leino
      - Pietari Hannikainen
      - V.A.Koskenniemi
      - Uuno Kailas
      - Kaarlo Sarkia
      - Aaro Hellaakoski
      - Ilmari Kianto
      - Anni Swan
      - Minna Canth
      Kait sinne pitää lisätä vielä Sillanpääkin, kun hän sai sen palkinnon, vaikken häntä lukemaan pystykään.

      • utelus

        Pidän paljon juuri Sillanpään suomesta. Mikä sinua hänen tekstissään tökkii niin kovasti, ettet pysty lukemaankaan?


      • utelus kirjoitti:

        Pidän paljon juuri Sillanpään suomesta. Mikä sinua hänen tekstissään tökkii niin kovasti, ettet pysty lukemaankaan?

        liian naturalistista, ehkä liian läheistä, tiedä häntä sitten...

        Tuohon listaan pitää vielä lisätä viimeisenä muttei ollenkaan vähäisimpänä Mikael Agricola, tietysti!


      • humanisti :)
        Sologdin kirjoitti:

        liian naturalistista, ehkä liian läheistä, tiedä häntä sitten...

        Tuohon listaan pitää vielä lisätä viimeisenä muttei ollenkaan vähäisimpänä Mikael Agricola, tietysti!

        on kyllä suomalaisen kirjallisuuden huippusaavutuksia, laitetaanpa sekin mukaan niin on yksi Sillanpääkin joukossa. Ei sitä sovi ohittaa, kuten ei tuota nimimerkin no surprises loput kahdeksan -listaakaan, joka on tosiaan nimensä veroinen, sisältää ne kaikkein ilmeisimmät ja kiistattomimmat kotimaiset klassikot.


    • no surprises

      Kalevala, Minna Canthin Anna-Liisa, Maria Jotunin novellit, Edith Södergranin runot, Eeva-Liisa Mannerin Kuolleet vedet, Tove Janssonin Muumi-kirjat, Paavo Haavikon runot ja Väinö Linnan Tuntematon sotilas.

    • kanonisoija vaan

      Susan Kuronen
      Viivi Avellan
      Jari Tervo

      • mutta

        ketä nuo kaksi muuta on, ei kirjailijoita ainakaan?


    • Jormankives

      Mä tykkään manilla ködestä

      • Anonyymi

        Juu, Köde Manilla olikin harvinaisen mukava tyyppi. Hänen eksituksensa oli paitsi tragikoominen, niin myös tuskallinen. Kevyet mullat Ködelle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu, Köde Manilla olikin harvinaisen mukava tyyppi. Hänen eksituksensa oli paitsi tragikoominen, niin myös tuskallinen. Kevyet mullat Ködelle.

        Kiitos, kommentti meni liki 10 vuoden taakse...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos, kommentti meni liki 10 vuoden taakse...

        Parempi myöhään kuin ei milloinkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2376
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe