Vähän aikaa sitten keskusteltiin suomalaisen kirjallisuuden kaanonin valitsemisesta. Jonkinlainen kaanon taidettiin saada aikaankin. Taisi olla leikkimielellä tehty. Onko jollain kyseistä listaa?
Jos ei ole, niin mistä kirjoista suomalaisen kirjallisuuden kaanon voisi koostua? Yrittäkää asennoitua listaamiseen elitistisesti ja vanhoillisen äidinkielenopettajamaisesti.
Suomalaisen kaanonin pitäisi vastata niitä länsimaisia kaanoneita, joista löytyy Homeros, Cervantes, Tolstoi ja muut perinteisimmät, loppuunkulutetuimmat klassikkovalinnat. Suomalaisen kirjallisuuden kuivassa, yllätyksettömässä, pienimmästäkin vaihtelusta ja uudelleenarvioinnista vapautetussa ja elitistisessä kaanonissa olisi automaattisesti ainakin Seitsemän veljestä ja Alastalon salissa. Mitä muita?
Suomalaisen kirjallisuuden kaanon
11
921
Vastaukset
puhut yksittäisistä teoksista, muiden osalta kirjailijoista. Tässä muutamia kirjailijoita:
- Kaarlo Kramsu
- Jacobus Petri Finno (myöh. Jaakko Suomalainen)
- J.L.Runeberg
- Zacharias Topelius
- Elias Lönnrot
- Juhani Aho
- Eino Leino
- Pietari Hannikainen
- V.A.Koskenniemi
- Uuno Kailas
- Kaarlo Sarkia
- Aaro Hellaakoski
- Ilmari Kianto
- Anni Swan
- Minna Canth
Kait sinne pitää lisätä vielä Sillanpääkin, kun hän sai sen palkinnon, vaikken häntä lukemaan pystykään.- utelus
Pidän paljon juuri Sillanpään suomesta. Mikä sinua hänen tekstissään tökkii niin kovasti, ettet pysty lukemaankaan?
utelus kirjoitti:
Pidän paljon juuri Sillanpään suomesta. Mikä sinua hänen tekstissään tökkii niin kovasti, ettet pysty lukemaankaan?
liian naturalistista, ehkä liian läheistä, tiedä häntä sitten...
Tuohon listaan pitää vielä lisätä viimeisenä muttei ollenkaan vähäisimpänä Mikael Agricola, tietysti!- humanisti :)
Sologdin kirjoitti:
liian naturalistista, ehkä liian läheistä, tiedä häntä sitten...
Tuohon listaan pitää vielä lisätä viimeisenä muttei ollenkaan vähäisimpänä Mikael Agricola, tietysti!on kyllä suomalaisen kirjallisuuden huippusaavutuksia, laitetaanpa sekin mukaan niin on yksi Sillanpääkin joukossa. Ei sitä sovi ohittaa, kuten ei tuota nimimerkin no surprises loput kahdeksan -listaakaan, joka on tosiaan nimensä veroinen, sisältää ne kaikkein ilmeisimmät ja kiistattomimmat kotimaiset klassikot.
- no surprises
Kalevala, Minna Canthin Anna-Liisa, Maria Jotunin novellit, Edith Södergranin runot, Eeva-Liisa Mannerin Kuolleet vedet, Tove Janssonin Muumi-kirjat, Paavo Haavikon runot ja Väinö Linnan Tuntematon sotilas.
- kanonisoija vaan
Susan Kuronen
Viivi Avellan
Jari Tervo- mutta
ketä nuo kaksi muuta on, ei kirjailijoita ainakaan?
- Jormankives
Mä tykkään manilla ködestä
- Anonyymi
Juu, Köde Manilla olikin harvinaisen mukava tyyppi. Hänen eksituksensa oli paitsi tragikoominen, niin myös tuskallinen. Kevyet mullat Ködelle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu, Köde Manilla olikin harvinaisen mukava tyyppi. Hänen eksituksensa oli paitsi tragikoominen, niin myös tuskallinen. Kevyet mullat Ködelle.
Kiitos, kommentti meni liki 10 vuoden taakse...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos, kommentti meni liki 10 vuoden taakse...
Parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1296441Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie726328Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766225Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3474016Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532452Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62379Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1311466- 131359
- 1901156
- 64980