Vähän aikaa sitten keskusteltiin suomalaisen kirjallisuuden kaanonin valitsemisesta. Jonkinlainen kaanon taidettiin saada aikaankin. Taisi olla leikkimielellä tehty. Onko jollain kyseistä listaa?
Jos ei ole, niin mistä kirjoista suomalaisen kirjallisuuden kaanon voisi koostua? Yrittäkää asennoitua listaamiseen elitistisesti ja vanhoillisen äidinkielenopettajamaisesti.
Suomalaisen kaanonin pitäisi vastata niitä länsimaisia kaanoneita, joista löytyy Homeros, Cervantes, Tolstoi ja muut perinteisimmät, loppuunkulutetuimmat klassikkovalinnat. Suomalaisen kirjallisuuden kuivassa, yllätyksettömässä, pienimmästäkin vaihtelusta ja uudelleenarvioinnista vapautetussa ja elitistisessä kaanonissa olisi automaattisesti ainakin Seitsemän veljestä ja Alastalon salissa. Mitä muita?
Suomalaisen kirjallisuuden kaanon
11
943
Vastaukset
puhut yksittäisistä teoksista, muiden osalta kirjailijoista. Tässä muutamia kirjailijoita:
- Kaarlo Kramsu
- Jacobus Petri Finno (myöh. Jaakko Suomalainen)
- J.L.Runeberg
- Zacharias Topelius
- Elias Lönnrot
- Juhani Aho
- Eino Leino
- Pietari Hannikainen
- V.A.Koskenniemi
- Uuno Kailas
- Kaarlo Sarkia
- Aaro Hellaakoski
- Ilmari Kianto
- Anni Swan
- Minna Canth
Kait sinne pitää lisätä vielä Sillanpääkin, kun hän sai sen palkinnon, vaikken häntä lukemaan pystykään.- utelus
Pidän paljon juuri Sillanpään suomesta. Mikä sinua hänen tekstissään tökkii niin kovasti, ettet pysty lukemaankaan?
utelus kirjoitti:
Pidän paljon juuri Sillanpään suomesta. Mikä sinua hänen tekstissään tökkii niin kovasti, ettet pysty lukemaankaan?
liian naturalistista, ehkä liian läheistä, tiedä häntä sitten...
Tuohon listaan pitää vielä lisätä viimeisenä muttei ollenkaan vähäisimpänä Mikael Agricola, tietysti!- humanisti :)
Sologdin kirjoitti:
liian naturalistista, ehkä liian läheistä, tiedä häntä sitten...
Tuohon listaan pitää vielä lisätä viimeisenä muttei ollenkaan vähäisimpänä Mikael Agricola, tietysti!on kyllä suomalaisen kirjallisuuden huippusaavutuksia, laitetaanpa sekin mukaan niin on yksi Sillanpääkin joukossa. Ei sitä sovi ohittaa, kuten ei tuota nimimerkin no surprises loput kahdeksan -listaakaan, joka on tosiaan nimensä veroinen, sisältää ne kaikkein ilmeisimmät ja kiistattomimmat kotimaiset klassikot.
- no surprises
Kalevala, Minna Canthin Anna-Liisa, Maria Jotunin novellit, Edith Södergranin runot, Eeva-Liisa Mannerin Kuolleet vedet, Tove Janssonin Muumi-kirjat, Paavo Haavikon runot ja Väinö Linnan Tuntematon sotilas.
- kanonisoija vaan
Susan Kuronen
Viivi Avellan
Jari Tervo- mutta
ketä nuo kaksi muuta on, ei kirjailijoita ainakaan?
- Jormankives
Mä tykkään manilla ködestä
- Anonyymi
Juu, Köde Manilla olikin harvinaisen mukava tyyppi. Hänen eksituksensa oli paitsi tragikoominen, niin myös tuskallinen. Kevyet mullat Ködelle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu, Köde Manilla olikin harvinaisen mukava tyyppi. Hänen eksituksensa oli paitsi tragikoominen, niin myös tuskallinen. Kevyet mullat Ködelle.
Kiitos, kommentti meni liki 10 vuoden taakse...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos, kommentti meni liki 10 vuoden taakse...
Parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213327
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402692Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2112234Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521471- 971379
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621211Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951174