Suomalaisen kirjallisuuden kaanon

Kirjoja...

Vähän aikaa sitten keskusteltiin suomalaisen kirjallisuuden kaanonin valitsemisesta. Jonkinlainen kaanon taidettiin saada aikaankin. Taisi olla leikkimielellä tehty. Onko jollain kyseistä listaa?
Jos ei ole, niin mistä kirjoista suomalaisen kirjallisuuden kaanon voisi koostua? Yrittäkää asennoitua listaamiseen elitistisesti ja vanhoillisen äidinkielenopettajamaisesti.
Suomalaisen kaanonin pitäisi vastata niitä länsimaisia kaanoneita, joista löytyy Homeros, Cervantes, Tolstoi ja muut perinteisimmät, loppuunkulutetuimmat klassikkovalinnat. Suomalaisen kirjallisuuden kuivassa, yllätyksettömässä, pienimmästäkin vaihtelusta ja uudelleenarvioinnista vapautetussa ja elitistisessä kaanonissa olisi automaattisesti ainakin Seitsemän veljestä ja Alastalon salissa. Mitä muita?

11

912

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhut yksittäisistä teoksista, muiden osalta kirjailijoista. Tässä muutamia kirjailijoita:

      - Kaarlo Kramsu
      - Jacobus Petri Finno (myöh. Jaakko Suomalainen)
      - J.L.Runeberg
      - Zacharias Topelius
      - Elias Lönnrot
      - Juhani Aho
      - Eino Leino
      - Pietari Hannikainen
      - V.A.Koskenniemi
      - Uuno Kailas
      - Kaarlo Sarkia
      - Aaro Hellaakoski
      - Ilmari Kianto
      - Anni Swan
      - Minna Canth
      Kait sinne pitää lisätä vielä Sillanpääkin, kun hän sai sen palkinnon, vaikken häntä lukemaan pystykään.

      • utelus

        Pidän paljon juuri Sillanpään suomesta. Mikä sinua hänen tekstissään tökkii niin kovasti, ettet pysty lukemaankaan?


      • utelus kirjoitti:

        Pidän paljon juuri Sillanpään suomesta. Mikä sinua hänen tekstissään tökkii niin kovasti, ettet pysty lukemaankaan?

        liian naturalistista, ehkä liian läheistä, tiedä häntä sitten...

        Tuohon listaan pitää vielä lisätä viimeisenä muttei ollenkaan vähäisimpänä Mikael Agricola, tietysti!


      • humanisti :)
        Sologdin kirjoitti:

        liian naturalistista, ehkä liian läheistä, tiedä häntä sitten...

        Tuohon listaan pitää vielä lisätä viimeisenä muttei ollenkaan vähäisimpänä Mikael Agricola, tietysti!

        on kyllä suomalaisen kirjallisuuden huippusaavutuksia, laitetaanpa sekin mukaan niin on yksi Sillanpääkin joukossa. Ei sitä sovi ohittaa, kuten ei tuota nimimerkin no surprises loput kahdeksan -listaakaan, joka on tosiaan nimensä veroinen, sisältää ne kaikkein ilmeisimmät ja kiistattomimmat kotimaiset klassikot.


    • no surprises

      Kalevala, Minna Canthin Anna-Liisa, Maria Jotunin novellit, Edith Södergranin runot, Eeva-Liisa Mannerin Kuolleet vedet, Tove Janssonin Muumi-kirjat, Paavo Haavikon runot ja Väinö Linnan Tuntematon sotilas.

    • kanonisoija vaan

      Susan Kuronen
      Viivi Avellan
      Jari Tervo

      • mutta

        ketä nuo kaksi muuta on, ei kirjailijoita ainakaan?


    • Jormankives

      Mä tykkään manilla ködestä

      • Anonyymi

        Juu, Köde Manilla olikin harvinaisen mukava tyyppi. Hänen eksituksensa oli paitsi tragikoominen, niin myös tuskallinen. Kevyet mullat Ködelle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu, Köde Manilla olikin harvinaisen mukava tyyppi. Hänen eksituksensa oli paitsi tragikoominen, niin myös tuskallinen. Kevyet mullat Ködelle.

        Kiitos, kommentti meni liki 10 vuoden taakse...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos, kommentti meni liki 10 vuoden taakse...

        Parempi myöhään kuin ei milloinkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      121
      4580
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      69
      2642
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      80
      1675
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1156
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      872
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      45
      865
    7. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      863
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      120
      833
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      67
      817
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      789
    Aihe