Niin, kai jo kesäkuun alussa on lämminät eikä vettä tule? Itse oon käynyt aikaisemmin vaan elokuun paikkeilla.
Mitäs muuten tuumaatte, voiko nainen lähteä yksin reissuun kahdeksi viikoksi..? Kukaan tuttu ei ole lähdössä ja minä haluan kyllä mennä itseä ruskettamaan! Tiedä sitten viitsiikö yöllä baariin yksin mennä.. Vaikkakin viime kerralla jouduin kun kaveri makas huoneessa kipeänä, heh :)
Mitäs muuten tuumaatte, voiko nainen lähteä yksin reissuun kahdeksi viikoksi..? Kukaan tuttu ei ole lähdössä ja minä haluan kyllä mennä itseä ruskettamaan! Tiedä sitten viitsiikö yöllä baariin yksin mennä.. Vaikkakin viime kerralla jouduin kun kaveri makas huoneessa kipeänä, heh :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
lämmintä kyllä riittää jo kesäkuussakin...
toiseen kysymykseen..voit varmasti yksin mennä lomalle mutta unohda baarit yksin, ei ole turvallista
ps.lue marmaris-osiosta kysymyksen SAAKO SEURAA vastauksia, selventää jotain
Kuule kesäkuussa onpi hyvät ilmat, ite olen lähdössä toukokuun puolessa välissä matkaan. Aikaisemmin olen käynyt toukokuun loppupuolella ja ilmat toimii, illalla ehkä vähän kylmempi mutta täytyy tanssia vaan enemmän.
Itse olen myös sen tosiasian edessä että kahdeksi viikoksi en kaveria saa, joten menen viikoksi yksin ja toiselle viikolle tulee pari kamua mukaan. Kyllähän siinä omat riskinsä on mutta kyllä sieltä kamujakin samalta lennolta tai paikan päältä löytyy...
Etsit itsellesi luotettava ns. paikkojen näyttäjän ni turvallisuus on taattu...
..ja lämmintä riittää, viimeks olin Alanyassa yksin heinäkuussa ja syyskuussa eikä ollut ongelmia,päinvastoin, oli tosi hauskaa, nyt taas kesäkuussa pariks viikoks ihanalle Keykubatin rannalle aurinkoon:)
Kyllä kesäkuussa voi vielä matkustaa Alanyaan. Silloin päivälämpötila on melko vakio 31 astetta
päivällä ja merivesi on jo yleensä yli 20 astetta.
Yksin kannattaa käydä tutuissa ravintoloissa, mutta juuri tuttujen ravintoloiden vilkkusilmät ovat silloin vaarana. Jos tuntuu siltä, että ahistaa, niin silloin kannattaa käydä esim. Heikin Baarissa, Alexin Baarissa ja Tepon Baarissa, joista myös yksinäinen matkaaja saa tukea ja avustusta tarvitessaan. Itsestähän se on kiinni, haluaako seuraa vai ei. Kesäkuun lopussa ja heinä- elokuussa lämpötila nousee jo 35-45 asteeseen,
jolloin vain "norjalaiset sairaanhoitajat" ovat täysillä liikkeellä ja järjestävät nuorille miehille kiireisiä öitä.
Minä olin viime kesänä Sunny Beachillä yhden viikon yksin ja mielestäni voi matkustaa yksin,kaksin tai vaikka viitisin.Sai nukkua,shoppailla,ottaa aurinkoa milloin huvitti,eikä kukaan määräillyt,mitä tehdään.Iltaisin olisin kaivannut kaveria,jotenkin "nolotti" mennä yksin syömään.Oli täydellinen rentoutusloma ja joskus haluan tehdä samanlaisen uudestaa.Tänä kesänä menen Alanyaan viikoksi juhannukselta.Nyt mukaan lähtee myös mieheni,9 ja 13-vuotiaat poikani ja 25-vuotias esikoisemme.Loma ei TAATUSTI ole yhtä rentouttava kuin edellinen,mutta ihana tarjota kuiteskin elämyksiä pojillemme ja miksei myös itsellemme.
lähteä yksin. Alanya on turvallinen paikka ja ihmiset todella ystävällisiä. Se on itsestä kiinni, minkätyyppistä seuraa hakee. Olemme lähdössä 2.6. tyttäreni kanssa sinne. Jos turvallista ruokaseuraa haluat, niin laita viesti niin tavataan siellä. Olemme kaksi viikkoa ja asumme 500 m Ataturkin patsaalta.