kalavauva

Anniina

Meille tulossa kalavauva,millainen on kalat merkki,kertokaa hieman.Suvussa ei yhtään kalat edustajaa.

5

984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaa joo

      Herkimmistä
      herkin lapsi
      kaiken näkee
      kaiken aistii
      koville joutuu
      tässä kyynärpäiden
      susien
      leijonien
      hunajakielisten
      maailmassa

      näkee kaikkien
      lävitse
      on lahjomaton
      suhteessa itseensäkin
      ehkä siksi jopa armoton

      ei siedä valheita

      tosin toisenlaisiakin
      kaloja on
      riippunee monesta tekijästä
      tämä yhden kalan kokemus

    • Nimetön

      tarvitsee tukea ja lempeyttä. Hän on ystävällinen ja hyväsydäminen lapsi.Hänessä on kaikkien muiden merkkien viisaus, mutta se on kätkössä eikä tule esiin ilman tasapainoista ympäristöä ja kannustusta. Aika paljon riippuu tietysti AC:sta eli ascendentista eli mihin aikaan vuorokaudesta lapsi on syntynyt. Kehotan opettamaan käytännön taitoja ja ahkeruutta sillä epäkäytännöllisyys ja liika haaveilu ja laiskuuskin ovat kalan huonoja puolia.
      On mitä luultavinta että lapsenne on jollain alalla hyvin lahjakas (mutta ei ehkä kunnianhimoinen eikä tarmokas), esim. kirjoittamaan tai tanssimaan tai maalaamaan tms.

    • Kala-äiti itsekin

      Hei, olen Kalat-pojan äiti ja voin sanoa, että hän oli helppo vauva ja on nyt helppo teini. Lahjakaskin, nimenomaan musiikki ja kädentaidot, koulu sujuu hyvin hyvän muistin ansiosta varmaan.
      Onnea siis tulevalle vauvallesi ja itsellesi! Itselläni on nousumerkkinä Leijona, joten se on alkanut näin vanhemmiten enempi vaikuttaa, mutta ei paha homma.

      • Kaksosmiäs

        Esikoisemme syntyi 22.2.2007 eli kaksi päivää sitten. Poika tuli ja ensivaikutelmani hänestä: pehmeä (no, kaikki vauvat taitavat olla), unelias ja pieniääninen. Ja helppo on ollut, kunhan tarjoilu vain on pelannut. No, aika näyttää minkälainen vipeltäjä hänestä tulee. Oma isäni on myös kalat ja hänkin on nimenomaan taiteellisesti lahjakas, musiikissa.
        Poikani nousumerkki on skorpioni. Ja äippä ja isukki ovat molemmat kaksosia, että katellaan mitä tulee...


    • piscesGirl.

      Olen itse kalat ja kerrottu on että olin lapsena mitä helpoin, tosin oli pienenä myös sairas, joka joidenkin horoskooppikirjojen mukaan tyypillistä kalavauvoille. Sisareni ovat, oinas, jousimies ja härkä ja ainakin näihin merkkeihin verrattununa olin kiltti ja lempeä lapsi. Murkkuikäisenäkin olin helppo.Kaloille myös lapsina tyypillistä haaveilu, ns. omissamaailmoissa oleminen. Luovuus on myös tyypillinen piirre, saattaa alkaa sen oman lajin etsimisenä (vaihdoin pienenä harrastusta puolen vuoden välein:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      239
      5508
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      84
      3474
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      134
      3326
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3063
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      72
      2939
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      93
      2764
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2450
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2317
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      171
      1861
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1440
    Aihe