entinen jakokuski

nostan hattua teille jotka jaksatte talvesta toiseen repiä pumppuja metrin lumihangessa.
Itsen olen bussikurssilla ja valmistun muutaman viikon kuluttua.
Työ on tällä alalla helpompaa ja palkka suurempi ja tulee aina sovittuna aikana.
Omantunnon tuskaa en tunne vaikka ei kyydissäni olisi yhtään asiakasta.
Isäntä ei valita talouttaan koko ajan.
terv. entinen jakarikuski
73425
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kunhan ajelet muutaman vuoden ja keräilet noita suonikohjusia eukkoja niin huomaat mitä homma on, mut täytyyhän jonkun kuunnella narinoita niin onnea vaan,siitä ajasta kun itse ajoin niin dösähommat ei ku huononee,kellon kanssa kun ajelee niin tosiaan kusellekin pitää kellon mukaan mennä kaikki muutkin asiat tulet kyllä huomaa nykyinen maansiirtoyrittäjä

Äänestä

Itse ajan kyllä mieluummin kuorma-autoa. Bussin ajaminen oli vihoviimeistä hommaa, mitä maailmassa voi olla. Tulet kyllä huomaamaan ne työn varjopuolet. Ja palkoissakin olet väärässä, kivahan sitä on uskotella itselleen kaikenlaista.

Äänestä

Nimim. kokemusta on, voin kertoa että ajattelet joskus vielä toisin! Palkka nyt on ihan yksi yhteen, mutta muitakin arvoja on.

Paketti, rullakko, letku, tai ihan mikä vaan -ne eivät valita ja vittuile. Sen sijaan ne "huonojalkaiset" mummot riipivät viimeiset hermonriekaleet todella nopeasti! Jos tule myöhässä 400km taipaleeltasi, kuulet siitä narinaa. Jos tulet ajoissa eikä joku ehtinyt kyytiisi, he soittavat tallille että olit etuajassa. Molemmissa tapauksissa saat firmalta valitusta.

Ja sitten: On melkoinen harhaluulo, että rahdista pääsee bussialalla. Jos ajat katuria, nostelet lastevaunuja ja pyörätuolia "kiitosten" saattelemana. Jos kaukoliikennettä, matkahuolto oy huolehtii että alakertasi on niin pirun täysi kuin olla ja voi, ja isäntäsi huolehtii siitä ettei rahdin toimittamiselle olla varattu aikaa; olet taas myöhässä...

Tilausajot ovat oikea kuninkuuslaji. Siivoat seitsemännet oksennukset päivässä ja kuset vessan seiniltä, kuullaksesi kuinka tuhlaat aikaa, etkä päästä ihmisiä sisään bussiin kun sinulla olisi "tauko". Ihmisten piti olla oopperassa, mutta menivätkin lähibaariin ja ovat riesanasi, ja voit olla varma ettei kukaan saavu edes samalla tunnilla kun pitäisi olla jo matkalla kotiin.

Onnea valitsemallasi uralla, valistut asiassa vielä!

Äänestä
  • Voin vakuuttaa, että mieluummin kaivaisin pumppua neljän metrin umpijäästä, kuin siivoisin oksennuksia vittuilua kuunnellessa. Sen alempaan ihmiskastiin ei ketään luokitella, kuin mihin asiakkaat kuskin rankkaavat!

    Tai talo! Sinulla on kuulemma vapaa-aikaa kun hengailet räntäsateessa bussia siivoten vieraassa kaupungissa. Palkkaa ei makseta, eikä sitä lasketa työaikaan, joten 14-15 tuntiset päivät ovat kaukokuljettajan arkea. 16 tuntisiakin on ajettu! Tuosta kun poistetaan kaksi tuntia vapaa-aikaa, ruokatauot ym. vedätykset, saat palkan varmaan yhdeksästä. Jos ei mahdu 16 tuntia työaikalakiin, ajovuorolistaan kirjoitetaan työajan päättyvän 60km päästä määränpäästä. Tämä on ihan arkea, usko pois!

    Äänestä

  • Jekkamies kirjoitti:

    Voin vakuuttaa, että mieluummin kaivaisin pumppua neljän metrin umpijäästä, kuin siivoisin oksennuksia vittuilua kuunnellessa. Sen alempaan ihmiskastiin ei ketään luokitella, kuin mihin asiakkaat kuskin rankkaavat!

    Tai talo! Sinulla on kuulemma vapaa-aikaa kun hengailet räntäsateessa bussia siivoten vieraassa kaupungissa. Palkkaa ei makseta, eikä sitä lasketa työaikaan, joten 14-15 tuntiset päivät ovat kaukokuljettajan arkea. 16 tuntisiakin on ajettu! Tuosta kun poistetaan kaksi tuntia vapaa-aikaa, ruokatauot ym. vedätykset, saat palkan varmaan yhdeksästä. Jos ei mahdu 16 tuntia työaikalakiin, ajovuorolistaan kirjoitetaan työajan päättyvän 60km päästä määränpäästä. Tämä on ihan arkea, usko pois!

    On tullut ajettua dösää.Niin paikallisliikennettä,linjaa ja tilausliikennettä.Itselleni ei sopinut se homma.Palkatonta vapaata yleensä joku tunti keskellä päivää ja sitten taas illansuusta takas radalle.Pitkiä päiviä.Rikkonaisia päiviä.Dösä hommien jälkeen kun hyppäs takasin yhdistelmän puikkoihin niin osaa arvostaa taas enemmän sitä hommaa.Paljon"vapaampaa" hommaa kaikkinensa.

    Äänestä

Vähemmällä riehumisella pääsee bussissa mutta kunto kyllä laskee siinä istumatyössä. Hyväähän bussikuskin työssä yleensä on:

Palkka.
Työmäärä sama aina.
Työaikakin voi olla hyvä jossain.
Vakaampi työpaikka.
Taitaa olla bussi noin yleensä parempi ajaakkin kuin jokin lyhyt kevytkuorma-auto manuaalilla.

Äänestä
  • Huonopuoli bussikuskin hommissa on se kellon kanssa ajaminen tosiaan mitä joku tuolla sanoi, liika säännöllisyyskin on ressaavaa. Kun taas jakelukuskin työssä keikkamäärä hyvinkin vaihtelee että on joskus löysiä päiviäkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nyk.dösakuski kirjoitti:

nostan hattua teille jotka jaksatte talvesta toiseen repiä pumppuja metrin lumihangessa.
Itsen olen bussikurssilla ja valmistun muutaman viikon kuluttua.
Työ on tällä alalla helpompaa ja palkka suurempi ja tulee aina sovittuna aikana.
Omantunnon tuskaa en tunne vaikka ei kyydissäni olisi yhtään asiakasta.
Isäntä ei valita talouttaan koko ajan.
terv. entinen jakarikuski

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu