Oisko kokemuksia/neuvoja asian tiimoilta? Tarkotus ois ventää Stiigalla moottorivenene perässä Helsingistä Porvooseen ja takas(välitauko Porvoossa). Ilmeisesti Stiiga tulee jo hyvin perässä siinä 20 solmua vauhdissakin(vene kyllä kulkee 40 solmuakin,ei hätää)? Kannattaa varmaan ottaa lähtö laiturilta? Stiigahan uppoaa jos irtoo otteesta,mutta saahan sen ylös hinausköydestä vetämällä..
Stigan vetoa
veneellä?
8901
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
jään päällä vai avovedessä? Kerro miten kävi
Ruohonleikkurillako ajattelit mennä? Päältä ajettava vai itsevetävä? Vai sittenkin pingispöydällä?
viisastelija! Varmaankin itsekin ymmärsit, että kysymys on Stiga-merkkisestä rattiohjattavasta mäenlaskuvälineestä.
Kannattaa sitten rakentaa siihen stiigaan kellukkeet ja suojat jalaksien ja istuimen väliin, ettei mene jalat/kädet istuimen alle kaaduttaessa. Sen verran vielä, että stigan kyytiin on raskasta nousta vedestä lähdettäessä, sillä vesi painaa melkoisesti polviin ja saa punnertaa, että pääsee istualteen. Tämän jälkeen kyydissä on melko hankala pysyä ainakin Helsingistä Porvooseen.
Ajjoo vuoa hilijemppaa nii siu tiikas naaroo poijes turhhat ihteenssä kalamiehiks kuhtuvien werkot tielltään ja tulloo siihhe sammoo jonniimoeset homo sapijenssin ruadot ku ovatteen törkypäessään ihtenssä hukuttanneet eivätkä uo ymmärtänneet ihe poes tulla.
Tae jos sie uot mänössä jo enneh jäetten lähtövä nii varros sitten näetä pilikkimiähhiä ehteivät jeä jalakoihhi.
Kyllä stiiga 20 solmussa tulee hyvinkin mutta raskasta siinä on istua. Kaveri oli kerran jotain 5 mailia kyydissä ja sanos ettei olisi jaksanut paljon pidempään. Vedestä lähtö on aika raskasta, mutta onnistuu. Laiturilta lähtöä ei ole kokeiltu. Joo ja kelluke sinne suksien väliin (esim. styroksi/finnfoam) niin lähtö vedestä helpottuu kun kelkka pysyy pinnalla. Vastaantulevien veneiden isot aallot aiheuttavat myös hankaluuksia stigalle.
Kokeiltu on, joskus nuorena ja typerana. Vaatii voimaa saman verran kuin vesisukset, joskin siihen stiigaan kannattaa laittaa jotain kelluketta vaikka penkin alle. Se kun ei luonnostaan kellu.
Ei muuta kuin snara kiinni ja vauhtiin. Kovin avoimille selille ei kannata menna kas kun stiigan ajo-ominaisuudet on pikkuisen vaatimattomat. Eika silla kovin pitkia matkoja jaksa menna, Helsinki-Porvoo on aivan utopiaa. Kuski hyytyy jo muutaman kilsan jalkeen.
tosi lihaksikas kaveri,käy salilla 4 kertaa viikossa ja urheilee muutenkin paljon,eli ei ole kestävyydestä kiinni.
Mäkin olen monta kertaa tullut vesisuksilla espoosta barösundiin porkkalan yli, ei se ole vaikeaa.
Toi kuulostaa vähän turhalta toi styroksi,eihän se stiiga uppoa jo siitä pitää äijä jolla on pelastusliivit kiinni.Ja vaikka uppoaa niin mitä väliä,saahan sen narulla ylös vedettyä vaikka mariaanien haudasta.