Ajattelin asentaa perämoottorin veneeni keulaan (Terhi BigFun).Onkohan tietoa telineistä jotka soveltuisivat Yamaha 20hv. mootoriin. Ohjauskahvaa tulisi jatkaa sen verran että pulpetin edessä olevasta istuimesta pystyisi hallitsemaan moottoria, suunnitelmassa olisi että vene etenisi pakilla eteenpäin näin saataisiin maksimi teho jarrutukseen ja peruutukseen.Onko kokemuksia em. asennuksesta?
Yamaha 20hv
Sir-BB
41436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sinuna asentaisin terhiin myös volvon TAMD dieselin ja kaksi keulapotkuria perään jotta kääntyminen tehostuisi. Myös pulpetteja tulisi laittaa kaksi jotta ohjausergonomia tehostuisi kumpaankin suuntaan manöveeratessa.
asiantuntevasta lausunnostasi
Takaperin pitää ajaa etteepäi?
Luulenpa, jotta aikapian rustailet moottorin takaisin peräpeliin, kun keulassa oleva moottori sukeltaa välillä kokonaan ja seuraavassa hetkessä on potkuri ilmassa, ainakin aallokossa.
Mitä tällä konstilla yrität? Eli mihin käyttöön