e-pillereiden jälkeen...

Hei kaikki kohtalotoverit,jotka olette lopettaneet pillerit ja nyt kauhulla odottelette ihomuutoksia! Itsekkin olen täältä lukenut vain näitä "kauhutarinoita",mutta muistuttaisin silti,että se on hyvin yksilöllistä miten elimistö reagoi. Ja yleensä tarvitaan useamman tekijän yhteisvaikutus esim. aknen synnyssä. Toki uskon että pillereiden lopetus heilahduttaa hormonitasapainoa ja on todennäköistä että joitakin sivuvaikutuksia tulee. Mutta muistakaamme myös se että on myös monia,joille pillereiden lopetus ei ole aiheuttanut mitään ei toivottuja sivuvaikutuksia. Tämän foorumin luonne on sellainen,että ihmiset eivät varmaan eksy tänne,jos ei mitään ongelmia ole...joten siksi kaikki kirjoitukset täällä on niiden yksilöiden kokemuksia,joilla ongelmia on ollut. Eli voimia teille kaikille kanssasisarille,ja toivotaan parasta!
2305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Siis eihän e-pillereiden lopettaminen aknea aiheuta, ainakaan muuta kuin hetkellisesti. Kun pillerit lopettaa, niin oma hormonitoiminta menee hetkeksi sekaisin mutta se menee ohi muutamassa kuukaudessa. Siihen saattaa liittyä myös ihon rasvoittumista ja hiusten lähtöä. Se on ihan normaalia. Se menee myös ohi kun oma hormonitasapaino palautuu.

MUTTA TÄLLÄ PALSTALLA puhutaan aknesta, pysyvästä sairaudesta joka johtuu siitä että henkilön oma hormonitoiminta ei ole eikä mene tasapainoon ajankaan kanssa (tai korkeintaan pitkän ajan kanssa). Toisinsanoen kun minä lopetan e-pillerit, minulle tulee akne koska se on minun elimistössäni. Minun hormonitoimintani on viallinen.

Se on häiriö joka ei liity MITENKÄÄN e-pillereihin.

E-pillerit vain poistavat sen oireet.

Täällä monet aknea sairastavat syyttävät e-pillereistä aknestaan, mutta he haukkuvat väärää puuta. Vika on omassa hormonitoiminnassa. Lukuunottamatta niitä muutamia, jotka valittavat aknesta e-pillereiden jälkeen, joilla se on ohimenevää ja kuuluu siihen hormonimyllerrykseen joka e-pillereiden lopettamisesta VÄLIAIKAISESTI seuraa.

Äänestä
  • silti hormonit voi mennä pitkäksikin aikaa sekaisin e-pillereiden lopettamisen jälkeen, joten on aina riski saada pysyväkin akne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sofia80 kirjoitti:

Hei kaikki kohtalotoverit,jotka olette lopettaneet pillerit ja nyt kauhulla odottelette ihomuutoksia! Itsekkin olen täältä lukenut vain näitä "kauhutarinoita",mutta muistuttaisin silti,että se on hyvin yksilöllistä miten elimistö reagoi. Ja yleensä tarvitaan useamman tekijän yhteisvaikutus esim. aknen synnyssä. Toki uskon että pillereiden lopetus heilahduttaa hormonitasapainoa ja on todennäköistä että joitakin sivuvaikutuksia tulee. Mutta muistakaamme myös se että on myös monia,joille pillereiden lopetus ei ole aiheuttanut mitään ei toivottuja sivuvaikutuksia. Tämän foorumin luonne on sellainen,että ihmiset eivät varmaan eksy tänne,jos ei mitään ongelmia ole...joten siksi kaikki kirjoitukset täällä on niiden yksilöiden kokemuksia,joilla ongelmia on ollut. Eli voimia teille kaikille kanssasisarille,ja toivotaan parasta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu