hei,miten saisin salaisen neuleystävän? olen jostain paöstalta sellaisia nähnyt ja toimivat kuulemma hyvin.olis kiva saada ja lähettää postia samanhenkiselle ystävälle.
salainen neulekaveri?
neulontaa aina vaan
4643
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En ole osallistunut Salaiseen neuleystävään, mutta on tullut seurailtua silloin tällöin osallistujien sivuja. http://sane07.vuodatus.net/
Ensin pitää olla riittävästi porukkaa ja sitten emo joka tietää toisten nimimerkit ja oikeat nimet ja osoitteet.
Lisäksi porukan pitää olla keskenään jotenkin tunnettu että voidaan olla varmoja että jokainen lähettää sovitusti toiselle paketit.
Useammassa jutussa on käynyt niin että joku ei lähetäkään, ottaa vaan vastaan. kurjaa toisille.
Se hankaluus noissa vaihdoissa on, että joku voi yrittää luistaa helpolla ja lähettää vaatimattomia paketteja. Näin itse kaverilleni materiaalivaihtokuoressa tulleet askartelumateriaalit, eikä niissä ollut hurraamista, kovin oli vähän ja vaatimattomia. Ohje siinäkin vaihdossa oli kuitenkin ollut, että aineet riittäisi sovittuun määrään kortteja.
Monissa blogeissa on kuvia erilaisista vaihdoista, ja kyllä ne kai useimmin kuitenkin on ihan hyviä paketteja.
Minua ihmetyttää tuo tavarapainotteisuus noissa vaihdoissa. Eikö ihmisillä tosiaan ole kauppoja omassa kunnassaan???
Ajatuksia, inspiraatiota ja kannustavia kommentteja voi vaihtaa tusinalla erilaisella käsityöaiheisella keskustelupalstalla ja blogit siihen päälle. Myös kahdenkeskinen sähköpostikirjeenvaihto toimii hienosti.
Noista vaihdoista tykkää kuka tykkää ja monella ne näyttävät toimivan todella hienosti. Minä en mene mukaan, koska olen muutenkin huono ostamaan kenellekään hyviä lahjoja enkä tosiaankaan halua saada erilaisia lankoja pari kerää tuota ja yhden tätä, mitä sattuu värisävyä. Haluan hypistellä langat itse ja tarkastaa, onko värisävy mukava. Jos jonkun blogissa näkyy kuva hienosta askartelumateriaalipaketista, niin voin marssia kauppaan ja ostaa vastaavat jutut sieltä. Yleensä siitä satsista kuitenkin jäisi pois pari sellaista juttua, joille minulla ei ole käyttöä. En viitsisi väkisin askarrella sellaisista kuvista ja aineksista jotka eivät inspiroi juuri minua.