Ehkä

Aloitteleva

Olen tässä ajatellu vaihtavani kokonaan automerkkiä. Nimittäin audista jeeppiin. Merkki vain aika tuntematon minulle. Onko miten kalliit huollot? Paljon remppaa(kuten audissa koko ajan? Paljon kulutus noin keskimäärin seka-ajossa? yms tieto tervetullutta.

3

1080

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeep kuski

      Jeepissäkin varmaan hieman riippuu minkä mallin laitat..omat kokemukset perustuvat "työkalu" cherokeehen valmistettu 2001 vuoteen asti..dieseli koneisena kyseinen auto on ollu kyllä varma peli ei varsinaista vikaa ole vielä omaani tullut,kop kop..
      Huoltojen hinnat taitavat mennä aika normaalikaavan mukaan ,tuskin ovat kalleimmastakaan päästä..ja näitä oikeita maastureita on helppo korjailla ja huoltaa myös itse..Uudempien jeeppien osalta en ota kantaa näihin asioihin. Tämä vanhakoppanen cherokee dieselinä kuluttaa 9-10 l/ 100km dieseliä..bensat varmaan 14--->l ???
      Ihan hyviä ovat ajella jos on vaan alustassa paikat kunnossa..Mutta jos henkilöautoa pelkästään ajaneena hyppää äkkiä maasturin rattiin ,niin voihan ne aluksi hieman säikäyttää ne ison ja korkean auton tyypilliset ajo ominaisuudet..

    • Audista

      vaihdat Jeeppiin, niin Compass on ehkä oikea malli silloin. Ei nyt ole oikean maasturin veroinen, mutta selviää melko pahoista paikoista ja on erittäin mukava ajaa maantiellä. Parempi kuin yksikään maasturi ja useimpia city- maastureitakin parempi. Automalli on uusi, mutta Jeeppihän on aina valmistanut vankkoja, kestäviä kulkuvälineitä. Huoltohinnat hyvinkin vertailukelpoisia ja kaukana Audien hinnoista. Kulutus riippuu tietysti valitusta moottorista, suurin kuluttaja on bensakone automattivaihteisena, jolloin kulutus kaupungin 11,5 litrasta maantieajon 8,5 litraan.

    • JeepKJ

      Minusta vaan Compass ei ole oikea Jeep,vaan Daimlerin epätoivoinen yritys ratsastaa Jeep - maineella ja kyhätä kulkine massamarkkinoille. Suutarin pitäisi pysyä lestissään ja valmistaa vain vankkoja maastokulkineita, jotka ovat siis maineensa veroisia. Compass ja Commander ovat vähän Jeepin näköisiä massojen kalasteluun tarkoitettuja suuruudenhullun Daimler omistuksen aikaansaamia kyhäelmiä. Ne eivät ole edes yhdysvalloissa valmistettuja, vaan tehdään Itä - Euroopassa.

      Liberty (Meillä myydään nimellä Cherokee) ja Grand Cherokee ovat aitoja Jeeppejä. Ja tietysti Wrangler. Jos Jeepin haluat, niin kannattaa valita siitä joukosta.

      Huollot normaaleissa hinnoissa. Ei varmaan paljoa eroa Audin huolloista. Samanlaista rahastusta kaikkialla. Joka neljäs huolto on niin sanottu suuri huolto, joka maksaa enemmän. Siitä vaihdetaan kaikki voimansiirron öljyt ja hintaa tulee vähän enemmän.

      Kulutus on suhteellista. Voima ei tule ilmaiseksi. Jos siis kulutus on ykköskriteeri niin unohda Jeep.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      149
      3730
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      96
      3612
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3153
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      18
      2511
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2172
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      25
      1367
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      95
      1221
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1061
    9. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      69
      1008
    10. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      989
    Aihe