Koskettavia kertomuksia!??

...

Siinähän tuo tulikin, kertokaan mulle jotain hyviä sellasia oikeen surullisia/traagisia kirjoja! Tykkään lukea sellasia kun tunteet tulee ihan pintaan!

4

648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tragediaa...

      Yksi koskettavimmista ja traagisimmista rakkauskertomuksista joita tiedän, on elokuvassa 'Bichunmoo - Tanssivat miekat'.
      Tarina kertoo nuoresta tytöstä ja pojasta, jotka tapaavat ja ystävystyvät, ja aikuistuessaan rakastuvat. Mutta tyttö on yläluokkainen ja poika alhainen ja he joutuvat toisistaan eroon tytön järjestetyn avioliiton myötä. Aika kuitenkin saattaa heidät takaisin yhteen ja seuraukset ovat mitä sydäntä värisyttävimmät. Tarina sijoittuu feodaaliajan Kiinaan ja on ehdottomasti mitä kaunein ja samalla traagisin rakkaustarina, jonka olen kuunaan saanut seurata.

      Ei ole kirja, mutta kannattaa ehdottomasti - sitä ei voi kuivin silmin loppuun katsoa.

      Yksi traaginen tarina on myös kirjassa 'Kuin kuvastimessa' - Karleen Koenilta, tarina sijoittuu 1700-luvulle ja on sekin rakkaustarina.

      Ja toki, kaikkien traagisten rakkaustarinoiden (tarjoan tässä traagisia RAKKAUStarinoita, koska en muita keksi) klassikko ja esikuva: Humiseva Harju, joka kertoo Cathyn - villi ja ylpeä kuin tuuli - ja Heathcliffin - synkeä, pirullinen paholainen - tuhoontuomitun rakkaustarinan.

      Lisäksi, rohkenen tähän tarjota omaa käsikirjoitustani, josta on pidetty hyvin paljon (ei kustantajat tosin). Sekin on varsin traaginen (hmm, tekeleenä vaiko tarinana? ;D) ja kertoo niinikään kauniin Blankan ja komean Talven tuhoontuomitun, synkeän rakkaustarinan 1400-luvun Unkarissa. Jos haluat, voit käydä lukemassa tarinan prologin "kirjailijanaluista", nimellä 'Vaikka tuhannen' ja jos kiinnostaa, voin lähettää tarinan sinulle sähköpostitse (ihan ilmaiseksi etc., se on kivaa luettavaa, eikä tähän mennessä kukaan ole sitä kuivin silmin loppuun lukenut).

      Ystävällisin terveisin: Tragikoomikko ;D.

    • Inhale

      Se on kokoelma yhdeksästätoista novellista, jotka kertovat siekailematta niistä kiihkeistä tunteista, joita äidit ja tyttäret toisissaan herättävät. Rakkaus ilmenee lukuisin eri tavoin, eikä se aina ole kaunista.

      Toinen on Camilla Gibbin Elämän pikkuseikat. Varsin mukava perhehelvetti.

    • Anonyymi

      Olen ehkä myöhässä. :))
      Mutta suosittelen Finlandia- palkinnon saanutta kirjaa "Auringon pimeä puoli". Ei se nyt mikään rakkaustarina ole, pikemminkin enemmän fantasiaa ja suhteellisuusteoria sekä aikamatkustusta. Mutta on siellä kyllä päähenkilön rakkaus tullut esille, mikä oli minusta aivan ihanaa! Rakastan näitä kohtia, missä päähenkilö rakastuu johonkin. Sitten on vielä yksi kirja, "Aurinko on tähti". Tämä kirja on selvä rakkaustarina (minusta) se siis kertoo paperittomasta maahanmuuttajasta Natashasta, joka ihastuu amerikkalaiskorealaiseen poikaan Danieliin. Mutta Natashalla ei ole varaa rakastua, sillä hän ja hänen perheensä on karkotettu Amerikasta.

      Siiinä oli ne kirjavinkit!
      Mieluisia lukuhetkiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      85
      7156
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6235
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      90
      5345
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3430
    Aihe