KALAT ON TYLSIÄ!

KoiRa

Kalat on tylsiä......Miten pystytte vaan kattoo, kun jotain platyja ui ees taas akvaarion seinää.Ei voi ees silittää.....KALAT ON ..:BORING:..

14

904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tintsu

      Kyllä joitain kaloja voi silittää, mutta eivät ole yhtä mukavia kädelle kuin turkilliset eläimet. Hanki toisia lajeja; niitä jotka tuijottaa takaisin, oppii tuntemaan ruokkijansa, tai tutustu eri lajien sukupuolikäyttäytymiseen. Silloin on harrastuksesta tylsyys kaukana.

    • ...

      koirat. Kaloja ei esimerkiksi tarvitse viedä ulos sateeseen. Eivätkä ne hauku ohikulkijoita typerästi!

    • Taiga

      Kukin tykkää omanlaisesta eläimestä tai sitten ei pidä eläimistä laisinkaan. Ei kukaan voi tuomita mikä on tylsä ja mikä ei. Tuskin kukaan oikea akvaristikaan tulee haukkumaan minkään muun eläinlajin edustajaa tylsäksi tms. Typerää... Ei ole olemassa yhtä ja ainoaa lemmikkiä mistä kaikki ihmiset tykkäisi!!!
      Hauskoja hetkiä sinulle (mahdollisen) lemmikkisi parissa.

      • KoiRa

        Hei kuulkaapas.Kalat sterssaantuu, kun niitä silitetään.Ja sinulle, joka sanoit että koirat haukkuu ohikulkioita, niin ei meidän koira ja kalat ei "puhu"Ollenkaan!!!!!!!!!!!!!!NIIN ETTÄ KALOISSAKIN ON MRILKEIN YHTÄPALJON TEKEMISTA, KUIN KAIKISSA ELÄIMISSÄ!!!! ..:KALAT ON TYLSIÄ:..


      • ...
        KoiRa kirjoitti:

        Hei kuulkaapas.Kalat sterssaantuu, kun niitä silitetään.Ja sinulle, joka sanoit että koirat haukkuu ohikulkioita, niin ei meidän koira ja kalat ei "puhu"Ollenkaan!!!!!!!!!!!!!!NIIN ETTÄ KALOISSAKIN ON MRILKEIN YHTÄPALJON TEKEMISTA, KUIN KAIKISSA ELÄIMISSÄ!!!! ..:KALAT ON TYLSIÄ:..

        Väärin 1) On myös kaloja jotka oppivat syömään kädestä ja tulevat mielellään silitettäväksi. Ne eivät siis välttämättä "sterssaannu", mikäli tarkoitat stressaantumista ;).

        Väärin 2) Jotkut kalat myös "puhuvat", esimerkiksi okamonnit.

        Ja kumoat tuossa itsesi: "kaloissa on yhtäpalojen tekemistä kuin kaikissa eläimissä" "kalat on tylsiä"


    • Noora

      No ehkä jotkut ei pidä kaloista, mutta on niissäkin omat hyvät puolensa; ne ovat useimmiten paljon kauniimpia, kuin jotkut koirat tai kissat, allergisetkin saavat lemmikkejä, jos haluavat, eikä ne ole niin vaikea hoitoisiakaan, ruokit pari kolme kertaa päivässä, johon ei mene todellakaan paljoa aikaa ja välillä vaihdat veden.

      • KoiRa

        Hei toi oli vitsi!!!Miksi kaikki ovat tosikkoja!!!!!!!!!!!!!!!!!!Halusin vain tietää krtkä puolustavat kalojaan...Olette oikeassa kalat ovat kauniita.....


    • Taiga

      Mitä järkeä on edes verrata ko eläimiä?!?
      Itselläni on lisko ja kaloja. Tilaisuuden tullen otan koiria hoitoon, koska pidän eläimestä kuin eläimestä (hämähäkkejä lukuunottamatta). Minulla on myös ollut koiria ja kissoja, mutta elämäntilanteen vuoksi en ko eläimiä tällä hetkellä edes aijo hankkia.
      Minkä takia pitää kinata mikä on paras... Jokaisella on oma mieltymys ja kunnioitettakoon sitä!!!

    • 000

      mitä muuten teet kala sivuilla, jos kaljoa niin inhoot??? Sä oot vähän niinkuin sellainen ihminen, joka haukkuu ja kammoaa homoja ja lesboja, mutta tuntee peloissaan itsekkin kuuluvansa niihin;)), tässä on kyseessä vain akvaario!! Ja mä omistan koiran SEkä akvaarion ( parikymmentä muuta elukkaa)joten painu kuuseen valittamaan. Molemmat on hyviä lemmikkejä ja en tod. hauku kumpaakaan. Sinä olet itse niin lapsellinen että pitää muitten harrastuksia tulla mollaamaan. Onko kenties kotona ongelmia? Tuollainen yleensä johtuu siitä. ;D Kyllä teitä riittää.

    • vhk

      Sinuna pitäisin pienen nokkani ummessa.
      Kuinka voit sanoa, kun et ole perehtynyt harrastukseen?? Akvaariot ja kalat ovat huomattavasti mielenkiintoisempia kuin koirat tai kissat.
      Kuinka voit yleistää, kun et tiedä mitään asiasta?? Taidat antaa itsestäsi tyhmemmän kuvan mitä olet. Platy ei ole kovin mielenkiintoinen, mutta se on vain yksi laji sadoista tuhansista.
      Varsinkin suuret kirjoahvenet (esim. astronotus ocellatus) ovat todella älykkäitä ja pystyvät oppimaan sen minkä koirakin. Yleensäkin kirjoahvenet ovat todella mielenkiintoisia ja niiden touhuja on kiva seurata.
      Mutta kai se on ymmärrättevä, että olet vielä lapsi, ja mielesi tekee rapsutella ja halailla, olet hellyyden puutteessa. Mielestäni rapsuttelu ei ole pääasia. Et siis tiedä akvaarioharrastuksesta MITÄÄN, joten jos säästäisit sanojasi johonkin parempaan?

      käyhän tuolla, voit vaikka innostua:
      http://www.aqua-web.org

    • *hellu*

      sä ot joku joka rakastaa vaan koirii

    • niinpä

      Toisia miellyttää koirat toisia akvaariokalat, mielipiteitä on monenlaisia! Minua taas ei voisi kuolaava räkyttävä piski vähempää kiinnostaa!

    • SEEPRA

      KALOJEN KATSELU RENTOUTUTTAA ! EI TARVII RAPSUTTAA EIKÄ KÄYTTÄÄ KUSELLA KOIRAN ILMALLA!
      NE EI MYÖSKÄÄN RÄKSYTÄ JOKAISTA LIIKETTÄ RAPPUKÄYTÄVÄSSÄ! KALAT OVAT MONELLE AINOA VAIHTOEHTO JOS HALUAA LEMMIKIN ITSELLEEN JOS EI OTETA MATELIJOITA HUOMIOON.SIIS JOS ON ALLERGINEN ELÄINPÖLYILLE.
      AKVAARION YLLÄPITÄMINEN ON VAATIVEMPAA KUIN KOIRAN PITÄMINEN.ON TIEDETTÄVÄ VEDEN KEMIASTA, KALOJEN TARPEISTA JA KASVEISTA ...

      • Salmakia

        Annatte kuulkaas kalaihmisistä ikävän kuvan.. tunnutte tietävän koirista yhtä vähän kuin pallomaljaihmiset ja keskustelun aloittaja kaloista. Typerää käytöstä.

        Nim. toinen tykkää kalasta, toinen koirasta, minä molemmista. :)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      110
      2311
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      31
      1882
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      27
      1853
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      47
      1846
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      100
      1798
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1132
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1036
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      893
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      850
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      837
    Aihe