Mikä helvetillinen kateus asuu ihmisissä? Kuinka yksi automerkki voi herättää niin voimakkaita kateudentunteita, ettei sen vuoksi voi kunnioittaa toisen omaisuutta? Niin taas tuli yön aikana naarmu pelkääjän puolen oveen.
Mullakin on vaan tavallinen 325:nen, tosin uusi. Ei luulis olevan aihetta käydä käsiksi, vaan toisin kävi.
Ketään en provosoi autovalinnallani, bemari on vaan hyvä auto tälläselle matkatyöläiselle. Rahaa ei aina riitä edes makkaraan, mutta työkaluni (= autoni) haluan valita ilman pelkoa ilkivallasta. Stana että jurppii.
Mullakin on vaan tavallinen 325:nen, tosin uusi. Ei luulis olevan aihetta käydä käsiksi, vaan toisin kävi.
Ketään en provosoi autovalinnallani, bemari on vaan hyvä auto tälläselle matkatyöläiselle. Rahaa ei aina riitä edes makkaraan, mutta työkaluni (= autoni) haluan valita ilman pelkoa ilkivallasta. Stana että jurppii.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jotkut ihmiset ovat vaan niin typeriä, ei sille taida mitään mahtaa. On se kyllä ihmeellistä että pelkkä automerkki aiheuttaa ihmisissä semmoista käytöstä. Oma vanha Bemari on säästynyt toistaiseksi naarmuilta jne. Ei nuo E30 koriset enää tunnu ihmisiä ärsyttävän pahemmin, ainut että jotkut tuntuvat liikenteessä yrittävän pakolla ohi, oli vauhtia sitten miten paljon hyvänsä.
Tuo on ikävä ilmiö, ehdottomasti. Ikävä kyllä - mikäli ei halua ilkivaltaa kohdata - pitäisi ostaa auto, joka ei provosoi millään lailla. Eli ei ainakaan Bemaria, Mersua, Lexusta, Jaguaria tms. Ei auta selitys, että autoja nekin vaan on.
Audi yllättävää kyllä ei laatuautoista ärsytä kovinkaan monia, mutta varminta olisi hankkia Toyota tms 'normaali' auto.
Itse käytän kaskoa, jos nyt joku välttämättä haluaa rikkoa autoni. Enpähän joudu itse maksumieheksi, vaikka korpeaakin.
Kolhukameralle olisi käyttöä. Itsellä vähän samoja ongelmia ollut uuden auton hankkimisen jälkeen (ei BMW).
Toi on just niin tota, mä tiedän, niin tota...
Mul oli e36 sport ja ekat skraadut tuli parkkipaikalla kylkiin, sit konepeltiin ja takaluukkuun.
kyllä ottaa päähän minuakin, jatkuvasti uusia naarmuja. Ovetkin lommoille jne. Kateellisia on suomalaiset edelleen, ei muualla Euroopassa näin tehdä.
Pari kesää sitten joku neropatti veteli, ilmeisesti kaljapullon korkilla, vauhtiraitoja 316i:n (E30) kattoon ja kylkiin. On se viha ja kateus (voiko joku muka olla kateellinen tällaisesta autosta???) pohjatonta, kun pitää naarmuttaa yli kymmenen vuotta vanhaa, muutaman tuhannen euron autoa, voi ristus sentään. Mistä tuollaisia kusipäitä oikein sikiää?
juttu on käyny 9000:sen kanssa..vielä 80-luvulta..käsittämätöntä toimintaa. Pitäs varmaan palkatapelle peloton asentamaan sähkökenttä auton ympärille..joku kun hipaisisi autoa, tulis julmettu tiltti näppilöille.
saattaa käydä hullusti. Kaverin parikyt vuotta vanhaan japsirassiin raavittiin parkkipaikalla päivänvalossa teksti: VITUN RUNKKU. Oli aika hilpeä ajella ku teksti näkyi vielä kohtuuhyvin.