Koeajossa on juuri -02 Grand Voyager, aika komia auto, sisältä ja ulkoa.
Mietin noita penkkejä, millaisia muunelumahdollisuuksia niissä on. Saako 3rivin kskelle ja 2 keskimmäistä taakse?
Onko vm.01-03 välillä tapahtunut jotain oleellista muutosta Grand Voyagereissa?
Mien takaoven saa sisäpuolelta vedettyä kiinni kun se on ihan auki? Tuossa ei ainakaan äsken mennyt muuta kun auttamalla ulkopuolen kahvasta.
Koeajoimme myös Ford Galaxyn 01 vuosimallin ja kyllähän tämä on aika komia siihen verrattuna.
Kehukaa nyt kovasti Grand Voikkujanne!!!
Mietin noita penkkejä, millaisia muunelumahdollisuuksia niissä on. Saako 3rivin kskelle ja 2 keskimmäistä taakse?
Onko vm.01-03 välillä tapahtunut jotain oleellista muutosta Grand Voyagereissa?
Mien takaoven saa sisäpuolelta vedettyä kiinni kun se on ihan auki? Tuossa ei ainakaan äsken mennyt muuta kun auttamalla ulkopuolen kahvasta.
Koeajoimme myös Ford Galaxyn 01 vuosimallin ja kyllähän tämä on aika komia siihen verrattuna.
Kehukaa nyt kovasti Grand Voikkujanne!!!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kolmen istuttavan sohvan saa helposti keskelle.
Luulen että yksittäispenkkien taakse siirtämisessä on sama ongelma kuin vanhemmissa vuosimalleissa. Eli yksittäispenkit saa siirrettyä taakse, mutta ne pitää vaihtaa ristiin eri puolille autoa. Tämä johtuu siitä, että kiinnitysmekanismi ei ole keskellä penkkiä ja takarenkaan kotelo tulee vastaan.
Jos penkkien paikat vaihtaa, niin turvavyön kiinnike jää väärälle puolelle. Yksittäispenkkiin pitäisi lisätä turvavyön kiinnike toisellekin puolelle jotta penkkiä voisi käyttää takana.
Oleellisia muutoksia ei ole tapahtunut vuosimallin 1996 jälkeen. Valot ovat vähän parantuneet vm. 200 1 alkaen.
Kokeilepa painaa takaoven sisäpuolisessa kahvassa olevaa nappia niin oven lukitus vapautuu eikä tarvitse kurkotella ulkopuolista kahvaa :-)
Autossa ei ole mitään ihmeellistä kehuttavaa. Me päädyimme Grand Voyageriin koska vain siinä oli tarpeeksi tilaa ja 3 vuotta vanhan sellaisen sai selvästi muita vaihtoehtoja halvemmalla Saksasta tuomalla. 10000€ euron hintaerolla tekee melko reippaasti remonttia :-)
Toistaiseksi 3 1/2 vuoden aikana ainoa korjausta vaatinut vika on ollut toisen ajovalopolttimon palaminen. Määräaikaishuollot ja varaosat ovat kalliita. Läheskään kaikkia osia ei saa halvempina tarvikeosina. Ahtaista parkkitaloista kannattaa pysyä loitolla.
"Mien takaoven saa sisäpuolelta vedettyä kiinni kun se on ihan auki? Tuossa ei ainakaan äsken mennyt muuta kun auttamalla ulkopuolen kahvasta. "
Ovessa on aukipitosalpa, pitää painaa joko sisä- tai ulkopuolen kahvasta, jos haluaa vetää oven kiinni. Jos lukituksen avaus onnistuu vain ulkopuolen kahvasta, lukossa on vikaa. Mulla on juuri päinvastoin oikeassa liukuovessa: ulkopuolen kahvasta aukipitolukkoa ei voi avata ( rikki ), pitää muistaa painaa sisäpuolen nuppia.
Erinomainen talviauto. V6 -koneella kulkee vähintäinkin riittävän ripeästi ( mulla 3.8 l jenkkiversio ). Erinomaiset istuimet ja sähkösäädöt ( nahkapallit ). Erinomainen pitkänmatkankulkija. Tilaa kerrankin riittävästi, ei tarvitse edes takapenkkiä kaataa saati irroittaa istuimia.
"Onko vm.01-03 välillä tapahtunut jotain oleellista muutosta Grand Voyagereissa? " ei kai mitään oleellista.