CALMATOlle

Olen hakenut uutta työpaikkaa ja valinnat ovat loppusuoralla. Työ on saman tyyppistä sosiaalityötä kuin nykyinenkin työ, johon olen osittain väsynyt. Uudessa työssä olisi nykyistä työtä vähemmän vastuuta vaikkakin myös tämä toimenkuva on vaativa. Olen loppumetreillä alkanut empiä, että jos tulen valituksi jättäisinkö kuitenkaan vanhan työni paremman palkankaan vuoksi. Näetkö muutosta?

Vanhassa työssä tapasin miehen, joka vaikutti puoleensa vetävältä. Kohtaammeko työkaveruutta syvemmällä tasolla?
1110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Pystyt toimimaan niin, että saat toimenkuvaasi räätälöityä paremmin sopivaksi juuri omiin kykyihisi. Tämä on myös työnantajan etu. Tähän liittyy, että selkeät ja rutiininomaiset tehtävät saadaan ajan oloon tietokonepohjaisesti hoituviksi ja aikaa jää enemmän vaativalle mutta mielenkiintoiselle työlle. Yhteistyötaitosi ovat välillä tosin koetteella, sillä osa työtovereista on niin työn uuvuttamia, että joustavuus ja työnilo on hiipumassa.

Työtilanne alalla on hyvä, joten kuuntele rohkeasti sydämesi ääntä valintojen tullessa ajankohtaiseksi. Jos olosi tulee raskaaksi ja kengät alkavat painaa, se ei ole enää sinua varten - jos tunnet olosi innostuneeksi, se on sinulle. Voit katsoa osviittaa ratkaisullesi valaistuksesta, sinulla on kyky nähdä tunteita ja asioita ikään kuin väreinä. Näen muutoksen, mutta se on yhtä paljon sisäistä kuin ulkoistakin muutosta. Olet myös ihmisenä tietynlaisessa murroskohdassa elämässäsi.

Tämän muutoksen ja murroksen myötä saat energiaa tulla liikkuvammaksi ja kaipaat useammin ihmisten pariin kodin rauhasta. Työkaverisi on arvokas yhteistyökumppanina ja työtoverina, myös mikäli työpaikka vaihtuu, on syytä ylläpitää hyvää työtoveruutta. En näe romantiikkaa välillänne, mutta kylläkin syvää toistenne arvostamista ammatillisesti ja miehenä ja naisena.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miettivä2 kirjoitti:

Olen hakenut uutta työpaikkaa ja valinnat ovat loppusuoralla. Työ on saman tyyppistä sosiaalityötä kuin nykyinenkin työ, johon olen osittain väsynyt. Uudessa työssä olisi nykyistä työtä vähemmän vastuuta vaikkakin myös tämä toimenkuva on vaativa. Olen loppumetreillä alkanut empiä, että jos tulen valituksi jättäisinkö kuitenkaan vanhan työni paremman palkankaan vuoksi. Näetkö muutosta?

Vanhassa työssä tapasin miehen, joka vaikutti puoleensa vetävältä. Kohtaammeko työkaveruutta syvemmällä tasolla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu