Voiko atoopikko käydä solariumissa? Onko se siis tavallista vaarallisempaa kun iho on kuiva ja ohut?
Toinen kysymys, ihoni on pahasti atooppinen ja nyt olen huomannut että olen raapinut selästäni myös muutaman luomen irti. Olen nähtävästi raapinut vuosien aikana n. viisi luomea irti. kannattaisiko kerto alääkärille?
Toinen kysymys, ihoni on pahasti atooppinen ja nyt olen huomannut että olen raapinut selästäni myös muutaman luomen irti. Olen nähtävästi raapinut vuosien aikana n. viisi luomea irti. kannattaisiko kerto alääkärille?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Aurinko, myös keinoaurinko, on paras hoitokeino atooppiselle iholle, kunhan ei polta itseään. Ei muuta kuin solariumiin. Voit saada siihen myös lääkärin lähetteen, niin saat sen hoitona ja pääset halvemmalla. Kaikkein parasta hoitoa atooppiselle iholle on, jos on mahdollisuus matkustaa etelän aurinkoon ja uimaan meressä.
Atooppinen iho tykkää auringosta, niin keino kuin oikeastakin, kunhan et polta ihoasi.
Atooppisen ihon hoitoon voi saada lääkäriltä lähetteen solariumiin. Säästyy rahaa, kun Kela maksaa osan.
Parasta on, jos on mahdollista lähteä talvella etelän aurinkoon ja uimaan meressä. Sitä atooppinen iho rakastaa.
suosittelisi solariumia,sillä se on vain hetkellinen apu.aurinkoakin maltillisesti.jos on kutiseva iho,ei todellakaan kannata ottaa merikylpyjä,sillä merihän on suolapitoinen vesi.mitä luomiin tulee,totta hitossa kerro lääkärille niistä.itselläni on paha atopia joka tosin on jo hieman helpottanut,usko tai älä luontaistuotteilla.