Onko kenellekkään tuttua...

Hei vaan! olen käyttänyt kahteen eri otteeseen sepramia - ensin 1 1/2 vuotta ja puolen vuoden tauon jälkeen aloitin oireiden ilmaannutta uudelleen. Molemmilla kerroilla 20 mg päivässä. Nyt tuntuu ettei ko.lääke enää vaikuta. Sain tänä aamuna mojovan kohtauksen - tärisin ja vapisin kuin haavan lehti. Siinä meni useampi vesi&mehulasi että tunsin voimieni palautuvan ja vapinan helpottavan. Mulla on aina ollut niin, että kun kohtaus tulee, mulle iskee hirveä tarve syödä vaikka mitä. No, nyt on parempi olo, tosin pienoinen vapina ja heikotus vielä vaivaa sekä ihmettely miksi ihmeessä mä sain taas tän kohtauksen (vaikka oon lääkityksellä). Voikos sepramin vaikutus yhtäkkiä loppua? Lisäksi onko kenelläkään laskenut verenpaine sepramin käytön aikana (mulla nytkin 100/59?!). Ja vielä tunteeko kukaan poikkeuksellista uneliaisuutta ja väsymystä/voimattomuutta noin kahden tunnin kuluttua lääkkeen otosta?

Kiitos jos jaksatte vastata & voimia.
6725
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

HEI !

Sepram saattaa muutta verensokeritasoa. Oireesi kuulostaisi liian matalalta verenrokerilta, koska syöminen auttaa. Liian matalan sokerin oireet ovat samat kuin paniikkihäiriössä ja monia hoidetaankin väärin, luullaan, että kyse on paniikista, vaikka syyllinen onkin sokerin vaihtelu.
Kokemusta on usean vuoden ajalta. Eli sairastin ennen diabetesta liian matalaa sokeritasoa ja olin tärinässä ja heikotuksessa vähän väliä. Olisi hyvä, jos sinulla olisi oma verensokerimittari ym. vermeet, jotta saisit selville onko siitä kyse. Mittareita oheislaitteineen voi tilata ihan edulliseen hintaa netistä (10 -20 e) ja joskus saa jopa ilmaiseksi. (esim: www.lifescansuomi.com)

Äänestä
  • Olen itsekkin epäillyt että verensokerini heittelee. Mutta viimeksi paastoverensokerini oli 5.3 eli kai ihan hyvä. Sokerirasitustestiä mulle ei ole tehty - pitänee pyytää sitä lekurilta kun menen sinne seuraavan kerran. Minä syön ihan säännöllisesti ja pidän nesteytyksestä huolta, jo senkin vuoksi että minulla on vauva (4 kk), jota vielä osin imetän. Toi verenpaineen alhaisuus kyllä ihmetyttää ja sellainen jatkuva sisäisesti tutiseva olo. Pää on kuin olisi elmu-kelmulla vuorattu ja paniikkiajatuksista ei tahdo millään päästä irti (varsinkin kun eilinen kohtaus oli taas niin paha). Voikohan sepramilla olla tällaisia sivuoireita vai onkohan määrä liian alhainen. Kohtaukset ja paniikkituntemukset kun tuntuvat olevan pahimmillaan aamuisin ennenkuin olen ottanut lääkkeen (ei kuitenkaan aina)?! Toisaalta jos sepram alentaa verenpainetta, miten sitä annostusta uskaltaisi lisätäkkään? Ja lisäksi kaikki tää pohdiskelu ja oireiden seuranta lisää mun jännityspäänsärkyäni ja sekin aiheuttaa taas lisää oireita (huimausta jne.). Tunnenpa olevani jälleen kerran pienoisessa oravanpyörässä...

    Äänestä

  • vastauksesta kirjoitti:

    Olen itsekkin epäillyt että verensokerini heittelee. Mutta viimeksi paastoverensokerini oli 5.3 eli kai ihan hyvä. Sokerirasitustestiä mulle ei ole tehty - pitänee pyytää sitä lekurilta kun menen sinne seuraavan kerran. Minä syön ihan säännöllisesti ja pidän nesteytyksestä huolta, jo senkin vuoksi että minulla on vauva (4 kk), jota vielä osin imetän. Toi verenpaineen alhaisuus kyllä ihmetyttää ja sellainen jatkuva sisäisesti tutiseva olo. Pää on kuin olisi elmu-kelmulla vuorattu ja paniikkiajatuksista ei tahdo millään päästä irti (varsinkin kun eilinen kohtaus oli taas niin paha). Voikohan sepramilla olla tällaisia sivuoireita vai onkohan määrä liian alhainen. Kohtaukset ja paniikkituntemukset kun tuntuvat olevan pahimmillaan aamuisin ennenkuin olen ottanut lääkkeen (ei kuitenkaan aina)?! Toisaalta jos sepram alentaa verenpainetta, miten sitä annostusta uskaltaisi lisätäkkään? Ja lisäksi kaikki tää pohdiskelu ja oireiden seuranta lisää mun jännityspäänsärkyäni ja sekin aiheuttaa taas lisää oireita (huimausta jne.). Tunnenpa olevani jälleen kerran pienoisessa oravanpyörässä...

    Voisi olla paljon mahdollista, että juuri siitä olisi kyse. Luepa näitä:
    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4000000000000043&posting=22000000023002117

    Äänestä

  • hypoglykemiasta kirjoitti:

    Voisi olla paljon mahdollista, että juuri siitä olisi kyse. Luepa näitä:
    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4000000000000043&posting=22000000023002117

    Kylläpä oireet kuulostivatkin tutuilta. Olen joskus ajatellut että minulla on hiivasyndrooma ja kokeilin 6 viikkoa sokeritonta ja vehnätöntä dieettiä. Oloni oli silloin todella hyvä ja vatsanikin toimi paljon paremmin. Sumuisia oloja ei ollut. Kyse voisi siis olla tuosta toiminnallisesta hypoglykemiasta - sokeripitoisten ruokien syönnin jälkeen minulla on usein töhnänen, pökkyrä olo. Ja kun paniikkia sairastaa, niin tuollainen olohan voi laukaista itse kohtauksenkin. Pitänee siis ottaa asia esille seuraavalla lääkärikäynnillä. Mitenkähän tietoisia ko. asiasta lääkärit ovat? Artikkeleista kun sai sellaisen kuvan, etteivät lääkärit asiasta kovin paljoa tiedä, vaan tutkivat vaan onko diabetesta.

    Äänestä

Syömien ja juominen auttavat yleensä heikotukseen. Pitäisikin siis huolehtia siitä että nestetasapaino on kunnossa ja juoda säännöllisesti ja ravinnon saanninkin pitää olla säännöllistä, niin vältyt kohtauksilta.

Äänestä

saatat olla insuliini herkkä ihminen. eli verensokerit laskee helposti joten hoitona on vain syöminen. ei vaarallista. verensokerin lasku saattaa aiheuttaa paniikkia. eli syömään vain ruisleipää ja banaania:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tämänlainen kirjoitti:

Hei vaan! olen käyttänyt kahteen eri otteeseen sepramia - ensin 1 1/2 vuotta ja puolen vuoden tauon jälkeen aloitin oireiden ilmaannutta uudelleen. Molemmilla kerroilla 20 mg päivässä. Nyt tuntuu ettei ko.lääke enää vaikuta. Sain tänä aamuna mojovan kohtauksen - tärisin ja vapisin kuin haavan lehti. Siinä meni useampi vesi&mehulasi että tunsin voimieni palautuvan ja vapinan helpottavan. Mulla on aina ollut niin, että kun kohtaus tulee, mulle iskee hirveä tarve syödä vaikka mitä. No, nyt on parempi olo, tosin pienoinen vapina ja heikotus vielä vaivaa sekä ihmettely miksi ihmeessä mä sain taas tän kohtauksen (vaikka oon lääkityksellä). Voikos sepramin vaikutus yhtäkkiä loppua? Lisäksi onko kenelläkään laskenut verenpaine sepramin käytön aikana (mulla nytkin 100/59?!). Ja vielä tunteeko kukaan poikkeuksellista uneliaisuutta ja väsymystä/voimattomuutta noin kahden tunnin kuluttua lääkkeen otosta?

Kiitos jos jaksatte vastata & voimia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu