liukastuin asuinkerrostaloni pihatiellä kannan alle jääneeseen kaljapullon korkkiin, en osannut varoa, kavalasti oli korkki sijoittunut lumen alle ja jäätikön päälle, ja siihen ansaan astuin.
Jalka meni "sujona" ja kaaduin jotenkin niin , että toinen jalkani murtui säärestä, tuli muitakin kuhmuja ja ruhjeita.
Nyt kiinnostaa kuka on vastuussa, en ollut työmatkalla , olin selvinpäin, piha oli suurinpiirtein siivottu ja hiekotettu , niinkuin se nyt huoltofirmojen aikana on !
Silmin näkiöitä ei ole ja korkin heittäjästäkään ei ole tietoa.
Jalka meni "sujona" ja kaaduin jotenkin niin , että toinen jalkani murtui säärestä, tuli muitakin kuhmuja ja ruhjeita.
Nyt kiinnostaa kuka on vastuussa, en ollut työmatkalla , olin selvinpäin, piha oli suurinpiirtein siivottu ja hiekotettu , niinkuin se nyt huoltofirmojen aikana on !
Silmin näkiöitä ei ole ja korkin heittäjästäkään ei ole tietoa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
itse maksaa,jos ei ole omaa tapaturmavakuutusta..
Vaikea on löytää muutakaan maksajaa
Eri juttu,jos piha olisi ollut jäinen (liukas) ja hiekoittamaton
se on kun se traktorilla ajetaan, just siinäkohden hiekka osittain jään alla ja muutenkin tulkinnanvaraisesti siellä täällä.
Sairaalasta tultua naapurit kertoivat hiekoittajan käyneen uudelleen hiekottamassa ja nyt pihassa on hiekkaa vaikka naapureille jakaa.
Mietin , että jos kadulla olisin kaatunut , niin olisiko siinä sitten paremmin löytynyt korvaajaa, samat kiinteistöhuoltajathan ne kadutkin yrittää pitää puhtaana.
Pitäisikö noille kaljapullon korkeille olla maksullinen palautus, korkkeja kun näkyy jokapaikka olevan täynnä!
sen käpäläs hinnan. Suat postissa takkuukunnostetun tilalle, kuhan lähetät sitte entise mulle.
Mulla kun ruppee tämä nykynen jotennii renkkoomaan.
Saes olla semmonen ,-piällyksellä ee nii väliä - vaekka tuomarilla ollu, oon nimittäen huomanna , että pitäes olla vähintään laekmiehen koolutus monessakkii asiassa , varsinnii kun tulloo jottae ongelmia , niin tälläe kansakoolu pohjalla tahtoo aena jiähä alimmaeseks.
mutta persiitä kyllä löötyy.Mulle sano yks kirurki,että tuomaroella ee oo syäntä, ee selekärankoo ja piä ja perse ovat vaehtokeleposia keskenää.Sen takia niitä on heleppo kuulema leekata ja aena valtion piikkiin.
Paanko tulemaa tuon persiin.?
piian kosinta. Minun pittää nyt kuitennii vähän miettiä tuota piäasijoo.
Suattaeshan sitä sitte kyllä työllistyäkkii, vaekka Sariolan sirkukseen, vuan mikä oes "työnimi"????
Paejankaalus suattaes rueta kiristämmään , vua sittehä sitä oes ehkä rahhoo ostoo jokunen uus paeta!
Vuan jos vaekka vielä oesin siellä ootuslistalla , sitä ee oo tottunna näen noppeeseen toemintaan , tuolla terveyskeskuksessakii pittää aena oottoo vähintään neljä tuntia!!!