Normandiasta

Agnese

Matkaa suunnittelen Normandiaan, mutta tarvitsisin hieman neuvoja sellaisilta henkilöiltä joilla on kokemusta paikasta. Eli mihin aikaan vuodesta kannattaa matkustaa, koska käsittääkseni seutu on aika sateista. Onko syyskuu hyvä aika? Ainakin Brittein saarille on hyvä aika matkustaa syyskuulla, silloin on vielä lämmintä ja sataa vähiten.

Haluaisin nimen omaan nähdä maihinnousuun liittyviä kohteita, niin mihin kannattaa majoittua? Onko esim. Omaha- tai Utah beachilla lähistöllä sellaisia paikkoja joihin voi majoittua? Miten rannikolle kannattaa matkustaa? Pitääkö varata oma auto vai pärjääkö ilmankin?

Millaisia kaupunkeja ovat Caen ja Bayeux? Onko kenelläkään kokemusta Cherbourgista? Siitä myös kuulisin mielelläni lisää.

4

865

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En tiedä Normandiasta kovin paljoa, mutta ajattelin itse lähteä sinne syyskuussa tutkimaan maihinnousupaikkoja. Ainakin yksi matkajärjestäjä järjestää sinne matkoja joskus loppukuusta, ja siitä päättelin, et syyskuu olis paras vaihtoehto.
      Mulla on jotain esitteitä jne, mutta alan tutkia niitä, kunhan ensin saan Pariisin reissun tehtyä.

      • Agnese

        Mikä matkanjärjestäjä järjestelee matkoja sinne? Itsellä kyllä on tarkoitus lähteä ihan omatoimireissulle, mutta ehkä saan ko. matkanjärjestäjältä jotain vinkkiä asiaa koskien.


      • KPy
        Agnese kirjoitti:

        Mikä matkanjärjestäjä järjestelee matkoja sinne? Itsellä kyllä on tarkoitus lähteä ihan omatoimireissulle, mutta ehkä saan ko. matkanjärjestäjältä jotain vinkkiä asiaa koskien.

        http://www.vihdinliikenne.fi/teemamatkat.htm


    • Samppa3

      Onko kellään kokemuksia pariisilaisista matkatoimistoista jotka järjestävät matkoja normandiaan Pariisista esim D-day:na 6.6? tuo päivä osuu pariisissa olomme ajankohtaan ja olisi mukava lyödä kaksi kärpästä yhdellä iskulla.
      Onnistuuko matkan maksu paikalliselle matkan järjestäjälle esim nettipankissa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      163
      2917
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      112
      2246
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      66
      1923
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      45
      1690
    5. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      62
      1597
    6. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      31
      1374
    7. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      14
      1351
    8. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      72
      1236
    9. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      66
      1235
    10. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      9
      961
    Aihe