Minkä verran mahtaa C5 "normaalisti" syödä öljyä?
Minulla on 03 C5 kahen litran bensakoneella, ajettu 100tuhatta.
Huollossa kun täyttää öljyt max merkkiin asti, niin n. 15000km:n ajon jälkeen on öljypinta minimissä ja saa lisätä puolisen litraa, että pääsee seuraavaan huoltoon. Auto ei juuri savuta, ei haise öljynkatkulle eikä tiputa öljyä alleen. Onko öljynkulutus ns. normirajoissa vai onko jossain vikaa?
C5 oljyn-
14
3282
Vastaukset
- Skodisti
Miksikä pitäisi ajaa niin pitkiä öljyn vaihtovälejä,paljon terveellisempi koneelle vaihtaa öljyt useammin vaikka mainostetaankin pitkiä vaihtovälejä.Itse ainakin vaihdan viimeistään siinä vaiheessa kun alkaa sitä syömään,mitä hyötyä on pyörittää vanhaa rapaa järjestelmässä ei ainakaan säästöä tule.
- citroen-for-ever
Itse joudun työkseni ajamaan foortilla ja siihen joutui ensimmäisen 25000km aikana lisäämään kolme(3) litraa ööliä. Nyky autoissa tuo sallittu kulutus on aikas korkea, toisissa vaihtovälillä jopa 1,5x öljytilavuus. Itse pitäisin huolestuttavana, jos 100tkm ajettu auto kuluttaisi yli 2 litraa/ öljynvaihto. Tiedän yhden opelin joka söi long life öljyä 7 litraa/ 30tkm ja se oli kuulema normaalia. Nyttemmin kaveri käyttää tavallisia synt öljyjä vaihtovälin ollessa 15tkm ja öljyä ei kulu kuin litra/vaihtoväli.
- tuhatta ajettu
eikä oo vaihdettu öljyä kertaakaan.
Sinne pitää lisätä 1l /2000 km joten siinähän se vaihtuu itsestään.
Ö-Putsarista olen pyyhkinyt pölyt autonpesun yhteydessä. Kuori kiiltää, ei yhtään ruastetta, joten en ole sitä siksi uuteen vaihtanut.
- citikan moottori
Aivan sama juttu täällä, öljyä ei tipu, moottori ei savuta, eikä työnnä ulos; alkoi ennen 100 tkm ja nyt jatkuu; luulenpa että on 1.8 ja 2.0 16V moottoreiden "ominaisuus". Muuten moottori ihan ok. Vuosimalli on sama kuin sinulla.
- geri
yli 19000km se oli kun vaihdoin kun oli Ideaparkissa Ultra Helix tarjouksessa.
saa nähdä onko parempi vai heikompi koneessa
pysyjä verraten Totalin Quartz 9000:een.
oli jo alarajoilla. - normaalia
Eri öljyjen välillä saattaa olla pieniä eroja kulutuksen suhteen. Mutta ei syytä huoleen. Lisää tarvittaessa ja pääasia, että öljylaatu on hyvä. Moottorin tulee kuluttaa aina jonkin verran öljyä, useimmiten vain vaihtovälillä sitä ei tarvitse lisätä. Jos kulutus on litroja, silloin on jotain pielessä.
- ihmettä
moottorin tulee kuluttaa öljyä?mistä näitä uskomuksia aina siunaantuu.kerroppa vähän faktaa miksi pitäisi kuluttaa öljyä?
- öljyn tarkkailija
ihmettä kirjoitti:
moottorin tulee kuluttaa öljyä?mistä näitä uskomuksia aina siunaantuu.kerroppa vähän faktaa miksi pitäisi kuluttaa öljyä?
Ei se taida mikään uskon asia olla.Kun sylinterin seinämissä on kuitenkin aina jonkinlainen öjykalvo käydessä ja sitä palaa siellä koko ajan hieman. Jos se ei missään näy, taitaa polttoainetta tms. tulla öljyn sekaan korvaamaan tilavuutta. Pitkillä taipaleilla pinta vajuu, kun mahdolinen polttoaine ja tai vesi sieltä alkaa haihtua. Jos öljyä menee hieman, jokunen desilitra kymmenenllä tuhannella, minusta se on normaalia.Väljenmissä enemmän.
- kuluttaa öljyä
ihmettä kirjoitti:
moottorin tulee kuluttaa öljyä?mistä näitä uskomuksia aina siunaantuu.kerroppa vähän faktaa miksi pitäisi kuluttaa öljyä?
Ei ole olemassa auton moottoria joka ei kuluttaisi voiteluöljyä.
Jos kulutus jää huoltovälillä vähäiseksi, esim. 1-2 dl, sitä ei silloin tarvitse lisätä, eikä autoilija sitä edes välttämättä huomaa.
- Xant
Saman verran vei saman ajettu 1.8 Xantia,en viitsinyt lisäillä vaan vein öljynvaihtoon ja kävin Saksassa kaahaamassa karstat pois koneesta.
Eikä vie enään juuri ollenkaan,öljynä Mobil 1 ja vaihtovälinä 15tkm. - Xantinisti
öljynkulutus 1.8 koneella ja 135000 ajettuna on 2-3 dl/20000 km eli huoltoväli.
- LCF
seuraavan kerran Valvoline MaxLife tai ELF:n öljyä (en muista tyyppiä). Oma Peugeot 406 1.8 16 v kulutti öljyä muutaman desin per öljynvaihtoväli suositelluilla öljyillä (Shell synteettiset).
Vaihdettua öljyt em. merkkeihin, ei ole tarvinnut kulutusta seurata.
Autolla oli 120 tkm ajettu muutama v. sitten, jolloin vaihdoin ö-merkkiä.
Mainittakoon, että yrityskäytössä olevassa, jo satojatonneja ajetussa, MB Sprinterissä siirryttiin myös MaxLifen käyttöön. Ennen ö-tikku hädin tuskin kastui vaihtovälin lopulla kun öljyinä oli Nesteen tuotteita. - solex
suuremman ja pienemmän öljynkulutuksen rajoittamiseksi on saatu resurs-merkkisellä öljyn lisäaineella, joka pinnoittaa moottorin kuluneimpia kohtia ja parantaa siten moottorin tiiviyttä. Pienentyneen öljynkulutuksen lisäksi moottorin parantuneet puristuspaineet voivat vähentää myös polttonesteenkulutusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2679496IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3006676Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?681621Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61391Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.921235- 1091151
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut731038Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin40852Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23746MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312741