ENNEN VANHAAN

Nyt, kun mulle tuli vauva ja jo raskausaikana, sukulaiset antoi ihan ihme ohjeita. Tässä 2:
Mun äiti (synnyttänyt v.80 )neuvoi vähän ennen laskettua aikaa, että heti, kun lapsivedet menee, ei saa liikkua YHTÄÄN ja pitää soittaa ambulanssi. ;)
Sit mun mummu (täyttää tänä vuonna 80v ja on synnyttänyt 50-luvulla) sanoi mulle, kun olin just saanut vauvan, että SAAN maata tai kävellä, mutta EN SAA istua. :) :)
Onko teidän vanhemmat tai isovanhemmat tai muut sukulaiset antaneet teille jotain ohjeita vauvoihin tai niiden tuloon liittyen, mitkä on outoja ja kuulostaa huvittavilta nykypäivänä?
111187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

ettei vauvaa saa pitää liikaa sylissä, muuten ei onneksi paljoa olla tultu neuvomaankaan ;)

Äänestä

.. ettei ennen tullut kuuloonkaan lähteä vielä nimettömän vauvan kanssa matkoille tai pitempään reissuun.
Tehtiin nimittäin kesälomareisu 3 viikkoa vauvan syntymän jälkeen (kotimaassa), siis nimettömän vauvan kanssa.

Äänestä

Nyt kun aloin ihan tarkemmin miettimään niin sukulaiset eivät ole antaneet ohjeita. Oma äitini, jos olen jotain kysynyt. Useimmiten äitinikin sanoo että itse tiedät paremmin.

Helpompaa on kyllä näin ettei ole suku "kasvattamassa" lastani. Mutta joskus kaipaa hyviä neuvoja, niitä mitä äidit ja mummit antaa "perintönään".

Äänestä

Sain kolmannen vuonna 2003 ja yhä päti sääntö, että jos lapsivesi menee kotona, ei saa liikkua. (napanuoran liuskahtamisvaara), joten ei vissiin ihan hölmö neuvo, niin ja sen neuvon sain neuvolasta en äidiltä. Ja tuo neuvo, että ei saa istua vois olla verrattavissa siihen, kun synnytin ensimäistä, niin minut laitettiin heti ompelun jälkeen kävelemään ettei kuulemma tule niin helposti veritulppia jalkoihin, eli ei sekään minua naurata. Ihan viisaita neuvoja sanoisin.

Mielestäni jotkut "ikivanhat" neuvot ovat todellakin ihan hyviä, joskus jopa parempia kuin pussillinen uusia.

Onnittelut vauvan johdosta ja muistathan että kun äiti neuvoo, niin hyvyyttään sen tekee ja varmaan niissä ei mitään niin hirveetä ole, ovathan ne äidit saaneet hyvin meidätkin kasvatettua. äiti kun on aina äiti ja lastansa ohjaa (joskus kyllä liikaakin kieltämättä) oli hän sitten 50 tai 80 vuotias ja lapsi jo aikuinen.

Äänestä

Appiukko(?!?!?!?) soitti kun lapsivedet oli mennyt että nyt heti sairaalaan ja yhtään ei saa liikkua!!! Siinä supistellessa ei kauheasti kiinnostanut kuunnella...Tokaisin vain että nyt on vuosi 2006 ei 1976...

Äänestä
  • tuo neuvo pätee aina ! Kiinnosti se äitejä tai ei, kannattaisi ainakin järki pitää tallella ja kuunnella viisaampien ohjeita.

    Äänestä

  • vuosi kuin vuosi kirjoitti:

    tuo neuvo pätee aina ! Kiinnosti se äitejä tai ei, kannattaisi ainakin järki pitää tallella ja kuunnella viisaampien ohjeita.

    Tuo neuvo pätee, jos lapsen pää ei ole kiinnittynyt tai lapsivesi ei ole kirkasta. Muuten saa liikkua ja mennä vaikkapa kävellen sinne sairaalaan, jos niin haluaa. Itse en olisi kyllä halunnut :)

    Äänestä

  • Mammaksi_maaliskuussa_06 kirjoitti:

    Tuo neuvo pätee, jos lapsen pää ei ole kiinnittynyt tai lapsivesi ei ole kirkasta. Muuten saa liikkua ja mennä vaikkapa kävellen sinne sairaalaan, jos niin haluaa. Itse en olisi kyllä halunnut :)

    että vauvalle pitää laittaa voita ja suolaa perunoihin. "Niin on aina laitettu"
    (vauva söi huonosti kun hän tuli katsomaan meitä,oliskohan vauvalla ollu ikää 4-5kk sillon..)

    Äänestä

sekaan. Oli mummulassa hoidossa ja alkoi parkumaan, just ehdittiin miehen kans paikalle, mummu oli tuota sokerivettä jo keittämässä.. Vauva oli n. kuukauden vanha.

Äänestä
  • tuo sokerivesi on edelleen hyvä lääke.

    Äänestä

syntyneille,oli kai joitain tälläisiä hoito-ohjeita.

Ei saa pitää liikaa sylissä -> siitäkö johtunee ruma litteä takaraivoni???

Veteen ja kaikkeen muuhunkin ruokaan paljon sokeria , nyt kun säännöstely loppui -> siitäkö johtunee jo lapsena alkanut liikalihavuus.!

Joka itkuun ei mennä hoitamaan, kyllä se itku joskus lakkaa -> siitäkö johtunee , että olen tuntenut itseni aina jotenkin ulkopuoliseksi ja mihinkään kuulumattomaksi!

Kaikki nämä ja monet muut ohjeet ovat olleet aikansa hyviä ja hyvää tarkoittavia ohjeita , mutta ei kai niin hyviä sittenkään!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hot-mama80 kirjoitti:

Nyt, kun mulle tuli vauva ja jo raskausaikana, sukulaiset antoi ihan ihme ohjeita. Tässä 2:
Mun äiti (synnyttänyt v.80 )neuvoi vähän ennen laskettua aikaa, että heti, kun lapsivedet menee, ei saa liikkua YHTÄÄN ja pitää soittaa ambulanssi. ;)
Sit mun mummu (täyttää tänä vuonna 80v ja on synnyttänyt 50-luvulla) sanoi mulle, kun olin just saanut vauvan, että SAAN maata tai kävellä, mutta EN SAA istua. :) :)
Onko teidän vanhemmat tai isovanhemmat tai muut sukulaiset antaneet teille jotain ohjeita vauvoihin tai niiden tuloon liittyen, mitkä on outoja ja kuulostaa huvittavilta nykypäivänä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu