Kun painaa kytkintä, niin jostain kuuluu narinaa
alkaen noin puolivälistä polkimen liikkeestä.
Ihan niinkuin jousen narinaa. Ei kuulosta tulevan
auton sisältä.
Onko tuttu ilmiö kenellekään, tai tee-se-itse fixiä ?
alkaen noin puolivälistä polkimen liikkeestä.
Ihan niinkuin jousen narinaa. Ei kuulosta tulevan
auton sisältä.
Onko tuttu ilmiö kenellekään, tai tee-se-itse fixiä ?
Vastaukset 7
Vanhimmat
stereot kovemmalle.
Muistaakseni jollakin ruiskuvaseliinilla poljinakselille, sain vähän hiljaisemmaksi.
Et maininnut mikä auto sinulla on, itselläni -02 BMW compact ja pitää tuota narinaa, vien huoltoon lähiaikoina.
...kerropa sitten jos/kun syy löytyy
Taitaa olla yleisempikin vika tuo BMW:n poljinten narina. Mulla E34 ja jarrupoljin pitää ikävää narinaa. En ole vielä tarkemmin perehtynyt asiaan, mutta ääni kuulostaa siltä kuin tulisi itse polkimesta eikä varsinaisesta mekanismista.
Laitappa tietoa kehiin kun homma selviää.
Tutkailin asiaa lisää, ääni tulee ulkopuolelta.
Joko kytkimestä itsestään, tai sylinteristä tms...
Ei se edes kuulu sisälle, mutta tuntuu polkimessa
ikävästi, varsinkin nyt kun sen tietää...
Kannattais varmaan seuraavaksi irroittaa kytkimen
työsylinteri, ja ihmetellä sitä.
Jeps, saman huomasin kanssa, jos tästä pääsisin viikon sisällä edes varaamaan huoltoajan työkiireiltä niin kysyisin samalla, että tietävätkö ongelman ja ratkaisun.
Oli sama vika Mazdassa, takuuhuolto voiteli vaan polkimia (2 kertaa)ja sitten itse löysin tuon vian eli sylinteri. Helppo korjata: sylinterin edessä oleva haitarikumi irti ja spray-vaseliinia sisään. Toiminut hienosti jo 2 vuotta.