GU10 LED

Jossain vaiheessa tulee halogeenispottien korvaaminen ledeillä eteen. Löytyykö tuolla GU10-kannalla himmenninkäyttöön soveltuvia led-lamppuja ja jos löytyy niin mistä?
75035
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Aloitetaan siitä että kunnollisia ei taida olla oikeen missään.Ne mitä löytyy on moniledisiä toteutukseltaan, ja ovat surullisen lyhytikäisiä.Värisävyt ovat myös monesti poskellaan.Pitäsi olla teholedillä toteutettu ja näissä taas aina ei tuo himmennys onnistu.

Jotkut markkinoivat näitä 1w teholedillä toteutettuja esim GU10-kantaisia vastaamaan 10w halogeenia.Mutta tämä ei pidä paikkaansa ensinkään.Totuus on vastaavuuden osalta ehkä 3-4 wattia.

Äänestä
  • valoteholtaan 2W halogeenilamppua.

    Äänestä

  • Vastaa kirjoitti:

    valoteholtaan 2W halogeenilamppua.

    Odotellaan siis tekniikan kehittymistä.

    Äänestä

  • Aihe sinänsä hyvä, koska esim itselläni on himmennetyt 12V haloryhmät ja syöttö on 240V ja lampun vieressä katossa on sitten HALOTRONIC MOUSE powerit, joissa on minimikuormitusraja johtuen powerin toteutustekniikasta (siis kyllä ne avoimen piirin kestää, mutta sitten kun on kuormaa niin sitä pitää olla min tietty määrä tai poks).

    Nämähän menee auttamatta vaihtoon kun jos jne siirtyy aikanaan LED tekniikkaan.

    Samoin tulee mieleen että mitenkäs himmennykset. Voiko käyttää samat himmentimet - valaistusohjaimet jne ... Taitaa tulla valmistajille uusi joulu tästäkin energiansäästöstä

    Äänestä

Dear Sir,

This is Harris from Superlite which mainly produce LED lamps & Fittings including LED spot lamps ,LED G4 , LED Bulbs and LED cabinet lights etc.Welcome to learn more from www.nbsuperlite.com.

If you are interested or need any more information , pls don't hesitate to contact us . :-)

Best regards

Harris

--------------------------------------------------------------------------------

Superlite Electric Co., Ltd
Add:3 Floor,Unit 4, Gongmao Three RD,Jishigang Industrial Zone,Yinzhou District,Ningbo,Zhejiang,China
Website:www.nbsuperlite.com
Email:[email protected]
Tel:0086-574-88187661
M.P: 0086-13958307635
Fax:0086-574-88187661
MSN: [email protected]
Skype: superlite_harris

Äänestä

philips 5 ja 5.5 wattiset himmennettävät olen itse korvannut 50w halogeenit, kaupanpäälle hieman valkoisempi valo 3000k. korvaa mainiosti marketin halpishalogeenit mutta oikeaa studiohalogeenia ei värintoistoltaan vastaa alkuunkaan.
himmentimiä löytyy ainakin abb:lta ja snaikulta, mutta kaikki mallit ei käy.
ennen ostoa pitää vaatia myyjää sanomaan käypäinen himmennin.

Äänestä
  • 5wattinen philipsin ledlamppu tuottanee valoa noin 200-250lumenia, kun 50w halogeeni tuottaa n.4kertaa enemmän valovirtaa.

    20w halogeenin korvikkeesta voisi paremminkin puhua...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


himmennin kirjoitti:

Jossain vaiheessa tulee halogeenispottien korvaaminen ledeillä eteen. Löytyykö tuolla GU10-kannalla himmenninkäyttöön soveltuvia led-lamppuja ja jos löytyy niin mistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu