Pohjois-Italia, Gardan kaupunki

Olemme vaimon kanssa matkustamassa otsikossa mainittuun Gardan kaupunkiin ensi heinäkuussa ja nyt kyselisin teiltä enemmän tai vähemmän maailmaa kietäneiltä, millaisia kokemuksia teillä on kyseisestä kaupungista?

Mistä löytyy ne parhaat ruokapaikat? Entä kauneimmat nähtävyydet? Kaikki mahdollinen tieto siis kiinnostaa...
Entäpä, löytyisikö jostakin hyvää, mielellään suomenkielistä nettisivua kaupungista? Olen käytellyt ahkerasti hakukoneita mutta mitään todella hyvää sivua kyseiseen kaupunkiin keskittyen en ole mielestäni löytänyt. Suurin puute mielestäni noilla sivuilla on ollut kaupungin kartan puuttuminen... Lähialueiden suurempien kaupunkien, kuten Veronan ja Venetsia karttoja kyllä on tarjolla mutta tuntuu kuin nuo pienemmät kaupungit ja kylät olisi unohdettu.

Kaikista tiedoista kauniisti kiittää,

-Jari-
68516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Olen itse ollut Malcesinessä, joka on pohjoiseen päin Gardan kaupungista. Halusin vain sanoa, että alue on mielettömän kaunista ja mukavalla paikalla myös matkusteluun. Kannattaa käydä katsomassa Veronaa ja kliseistä, mutta ei turhaan, Venetsiaa. Molempiin pääsee helposti ja edullisesti linja-autolla. Gardajärven pohjoispuolella on myös kiva pikkukaupunki Trento linja-auto matkan päässä. Itse kävin myös Milanossa, mutta kokemuksesta voin sanoa, että päivä on turhan lyhyt aika lähteä miljoonakaupunkiin. Kannattaa siis mennä hotelliin yöksi, jos Milanoon haluaa samalla reissulla. Malcesinestä pääsee köysiradalla Monte Baldo- vuorelle, josta on upeat näköalat, jos päätä ei huimaa. Hyvää matkaa!

Äänestä

Olimme perheen kanssa Gardajärvellä keväällä-00 ja olimme matkaamme erittäin tyytyväisiä! Kaupunki, jossa olimme oli tosin Riva, mutta järven ympärillä olevat kaupungit eivät kovin palja eroa toisistaan. Kävimme myös Gardassa, joka vaikutti siistiltä ja "raikkaalta" kaupungilta. Suosittelen, että kiertelette järven ympärillä olevissa kaupungeissa, kuten pohjoisessa Malcesine, Torbole, Arco ja lImone. Näissä on tunnelmaa ja nähtävää sekä niistä löytyvät myös mukavia pieniä ravintoloita. Niin Verona on lähellä ja siitä myös Venetsia. kävimme veronassa, joka tuntui jo aika sekasortoiselta paikalta. Mikäli pidätte pyöräilystä, niin Gardajärven ympäristö on siihen paras paikka!
Suosittelen paikkana!

Äänestä

Gardan kaupunki on sen verran pieni, ettei siellä oikeastaan karttaa tarvitse, paitsi, jos aikoo mennä kävellen esim ylös mäelle, josta löytyi todella hyvä ruokapaikka. Ruokapaikkoja kannatta kysellä hotellin respasta, parhaita ovat sivummalla olevat paikat. Esim pitseria, jonka nimi oli joitakin vuosia sitten muistaakseni treffauspaikka tai jotain sellaista. Satamasta päin katsottuna pohjoiseen ehkä kilsa tai jopa alle.

Gardan eteläpuolella on Bardoliino niminen kylä, jonne kannattaa kävellä, matkaa muutama kilometri. Lautaalla ja bussilla pääsee kätevästi liikkumaan järven toiselle puolelle. Salossa kannattaa käydä ja ihan järven eteläpäässä on niemi, jonka nokassa on upeat isot muinaiset "huvilan" rauniot. Ehdottomasti tutustumisen arvoinen. Eväät mukaan reppuun ja kunnon jalkineet jalkaan ja reilusti vettä ja aikaa, siitä lähtee hyvä retki.

Jos menette vain viikoksi, niin pidemmälle en suosittelisi menemään, kannattaa myös levätä lomalla.

Mukavaa matkaa.

Äänestä

olimme viime kesänä gardalla asuntoautolla.Kiva paikka.Pärjää ilman karttaa.Sieltä venetsia-lido kämpingiin-mahtava paikka.

Äänestä

Vaikka ei vaelluslomalle olisikaan menossa, kannattaa ehdottomasti kiivetä Rocca-vuorelle, joka on aivan kaupungin vieressä. Näköalapaikalta näkee koko eteläosan garda-järvestä kirkkaalla säällä. Esim. joku aamupäivä kun ei ole vielä turhan kuuma riittää ajankin puolesta. Paikalliset pitivät vuoren lakea myös picnic-paikkana varsinkin kai sunnuntaisin, sekaan vaan eväiden kera jos siltä tuntuu. Ruokaravintoloista jäi mieleen Lady, joka oli paikallistenkin mieleen..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JJN kirjoitti:

Olemme vaimon kanssa matkustamassa otsikossa mainittuun Gardan kaupunkiin ensi heinäkuussa ja nyt kyselisin teiltä enemmän tai vähemmän maailmaa kietäneiltä, millaisia kokemuksia teillä on kyseisestä kaupungista?

Mistä löytyy ne parhaat ruokapaikat? Entä kauneimmat nähtävyydet? Kaikki mahdollinen tieto siis kiinnostaa...
Entäpä, löytyisikö jostakin hyvää, mielellään suomenkielistä nettisivua kaupungista? Olen käytellyt ahkerasti hakukoneita mutta mitään todella hyvää sivua kyseiseen kaupunkiin keskittyen en ole mielestäni löytänyt. Suurin puute mielestäni noilla sivuilla on ollut kaupungin kartan puuttuminen... Lähialueiden suurempien kaupunkien, kuten Veronan ja Venetsia karttoja kyllä on tarjolla mutta tuntuu kuin nuo pienemmät kaupungit ja kylät olisi unohdettu.

Kaikista tiedoista kauniisti kiittää,

-Jari-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu