Kuulin sellaista, että poliisi ei saisi tulla tutkimaan autoa yksityiselle pihalle ilman piha-alueen omistajan lupaa.
Pitääkö tämä paikkansa, tietääkö joku?
Siis sen ymmärrän, että voivat tehdä melkein mitä vaan jos on kyse isosta rikoksesta, mutta ihmettelen miksi eivät pysäyttäneet kadulla vaan seurasivat aidatulle ja lukitulle yksityisalueelle ja siellä vasta alkoivat kertomaan että on pikku rike tapahtunut.
Pitääkö tämä paikkansa, tietääkö joku?
Siis sen ymmärrän, että voivat tehdä melkein mitä vaan jos on kyse isosta rikoksesta, mutta ihmettelen miksi eivät pysäyttäneet kadulla vaan seurasivat aidatulle ja lukitulle yksityisalueelle ja siellä vasta alkoivat kertomaan että on pikku rike tapahtunut.
Vastaukset 35
Vanhimmat
pelätä poliisia missään tilanteessa eikä minkäänlaisila alueilla.
Itse aikanaan pyysin, että poliisi käy tarkistamassa pakastearkkuni sen varmistamiseksi, ettei sieltä löydy luvattomia hirvenlihoja. Poliisi teki työtä pyydettyä ja näin vapauduin epäilyistä, vaikka autollani olikin hämäriä hirvenlihoja kuskattu. (Autoani lainattiin muka perunoiden kuskaamista varten, mutta todellisuudessa oli kuskattu pimeitä hirvenlihoja, joista osa päätyi poliisin haltuun).
Minut on haettu komeasti kotoa poliisilaitokselle
jopa kaksi kertaa ja todettu käräjillä syyttömäksi.
Ei, en kaveeraa kriminaalien kanssa.
Painostamalla ja pelottelemalla yritettiin saada
tunnustamaan. Eivät edes kertoneet mistä epäillään.
Syyttäjä vei kuitenkin käräjille. Tuomarin ensi
sanat: Mitä X:llä on täällä tekemistä?
Syyttäjä rupesi änkyttämään.
Näin täällä pohjanmaalla.
quote:"Itse aikanaan pyysin, että poliisi käy tarkistamassa pakastearkkuni sen varmistamiseksi, ettei sieltä löydy luvattomia hirvenlihoja. Poliisi teki työtä pyydettyä ja näin vapauduin epäilyistä, vaikka autollani olikin hämäriä hirvenlihoja kuskattu. (Autoani lainattiin muka perunoiden kuskaamista varten, mutta todellisuudessa oli kuskattu pimeitä hirvenlihoja, joista osa päätyi poliisin haltuun)."
Veit sitten hankeen jemmaan?
päätynyt hirven paisti myytiin asiallisesti poliisin huutokaupassa. Sen sijaan muiden lihojen kohtalosta minulla ei ole tänäkään päivänä tietoa - ei myöskään siitä, kuka kyseisen hirven oli ampunut vaikka meidän porukan hirvenkaatolupa tähän käytettiin.
Yksikään porukkamme jäsenistä ei ollut sanottuna aikana hirvimetsällä, mutta kuin poliisi oli rötöstellyt vähää aiemmin erään epäillyn kanssa, hänellä ei ollut rääpyä ruveta asiaa tutkimaan ja niin asia painettiin villaisella.
Ainut seuraus oli, että seuraavana keväänä minua pamautettiin nyrkillä päin näköä; ja että kuukautta myöhemmin juhannuksena sain suoran tappouhkauksen. Eli tässä oli tulos kun yritti rehellisesti poliisin kanssa rötöksiä selvittää; ja kun poliisi ei ollut luottamuksen arvoinen.
No. Aikaa näistä tapahtumista on kulunut jo yli 30 vuotta, joten rauha rötöstelijöiden sielulle siellä missä ovatkin - kenties helvetin tulijärvessä.
tosissasi kaikkien päätyvän helvettiin.
Jos he katuvat ja rukoilevat ja saavat anteeksi tai heidät armahdetaan, koska he tunnustivat uskovansa.
Jumala on rakkaus, rakkaudessa on voimaa kestää pahuus ja voittaa se hyvällä......kukaan meistä ei voi tuomita Jumalan nimessä. Vaikka minä olen ennustanut etukäteen kahdelle nuorelle kuolemaa ja he kuolivatkin, kyse on vain armolahjasta ei kostosta. Kyvystä nähdä mustaan tulevaisuuteen, kyvystä vaistota että ton aika on lähellä. Ei halusta kostaa, tai sitten olen vain vanhaa noitasukua. Itseasiassa en toivonut kummalekaan pahaa, jostain vain alitajunta varoitti unien muodossa.
on tehnyt vääryyttä tai raukkamaisia tekoja toista ihmistä kohtaan, hänen on sovittava asia SEN IHMISEN KANSSA, JOTA VASTAAN ON RIKKONUT. Muutoin ei taivaan portit avaudu.
Toinen vaihtoehto on sitten helvetti.
omassa elämässäsi, vai onko ainoastaan sitä tyypillistä saarnaa ja kaksinaismoralismia ihmisiltä?
jatkuvasti "muka" napit vastakkain virkavallan kanssa, "Eli tässä oli tulos kun yritti rehellisesti poliisin kanssa rötöksiä selvittää; ja kun poliisi ei ollut luottamuksen arvoinen."
napit vastakkain milloin kenenkin kanssa. Mutta. Valtaosa ihmisistä alistuu kohtaloonsa ja jää kaikessa hiljaisuudessa nuolemaan lopuksi ikäänsä haavojaan ja tai hautomaan milloin mitäkin synkkiä ajatuksia.
Minä en alistu enkä haudo minkäänlaisia synkkiä ajatuksia. Tuon esiin niitä epäkohtia ja puutteita, jotka korjaamista vaativat, sillä vain sen kautta on toivoa muutoksesta parempaan. Sen sijaan omissa kammioissa haudotut synkät ajatukset ovat täysin turhia. Pilaavat vain hautojan oman elämän.
mielestäni, että joku jatkuvasti on ne "napit" vastakkain juuri poliisin kanssa. Kyllä he sen työnsä osaavat varmuudella sinuakin paremmin?
Yksikin poliisi osasi kokonaisen lauantaipäivän istuskella naapurissaan ja ryypiskellä naapurin isännän kanssa monta pulloa viinaksia. Kun siytten viinakset loppuivat, käytiin naapurin autolla hakemassa muutama "pimeä" pullo ja ryypiskeltiin nekin kunnes iltasella naapuri vei autollaan vieraansa kotiinsa.
Eli on näitä osaamisia monenlaisia. Kun pari viikkoa tämän jälkeen samaisen poliisin olisi pitänyt osata tutkia ryyppykkaverinsa rötöksiä niin jokainenhan ymmärtää, mikä siitä tulee. (Ainut tulos tästä poliisin osaamisesta oli, että minua pamautettiin nyrkillä päin näköä ja saamani tappouhkaus).
että poliisi ei saa ryypiskellä kenenkään kanssa? Meinaatko, että sinua pamautti se poliisi? Jos sinua pamautti joku muu, niin mitä sinä poliisia siitä syytät? Olisiko se sinulle riittävä tae poliisista, että on sinun kaveri eikä kenenkään muun? Kovin haet kaukaa aina nämä asiat, että saat jostain poliisia haukkua.
ryyppykaveruudet "alamaailman" kanssa horjuttavat poliisin ja koko poliisilaitoksen uskottavuutta.
Tämän lisäksi poliisin ei pidä lähteä viinaksien loputtua hakemaan autolla pimeitä pulloja joltain trokarilta - ei edes olla mukana tällaisilla reissuilla. Eli poliisin on myös vapaa-aikana elettävä viran vaatimustason kanssa sopusoinnussa. Muutoin menee virka.
ryyppykaveri? Vai oliko isokin sellainen se ryyppykaveri? Ettei vaan olisi ollut niitä edellä kertomiasi hirviporukan jäseniä? Mistä tiedät, että oli pimeä pullo ym.? On sulla kyllä aina joku keino tai kieppi päätyä poliisin haukkumiseen. Kukin taplaa tyylillään.
että silloiseen aikaan ei virallinen Alko ollut lauantaisin avoinna, joten oli turvauduttava "kakkosakoihin". Tämän lisäksi, kun kolme koskispulloa oli jo juotu kahteen pekkaan, tuskin kumpikaan oli kovinkaan hyvässä autoilukunnossa. Vielä vähemmän sen jälkeen kun nämä pimeätkin pullot oli kurkkuun kumottu.
Että näin meillä Suomessa.
Joku on sanonut, että ihmisiä on kolmenlaisia:
On niitä, jotka oppivat jo toisten virheistä. On niitä, jotka oppivat omista virheistäänja niitä, jotka ei opi ollenkaan.
Eli menestyminen poliisin virassa on paljossa kiinni siitä, millä asenteella itse kukin poliisin virkaan hakeutuu ja millä asenteella tätä virkaa hoitaa. Tämän vuoksi on tärkeää, että myös näitä epäkohtia käsitellään tälläkin foorumilla. Syystä että. Tällä foorumilla liikkuu monia, jotka suuntailevat poliisin uralle hakeutumista ja on hyväksi, että toisten virheistä opittuaan poliisiuralle hakeutuja omaksuu heti alunpitäen oikean asenteen. Eli pitää virkaansa kunniassa.
Mutta nyt Leksa lähtee autoileen Luoston tunturimajalle juomaan munkkikahvit.
leksa. En usko vähääkään.
mutta Luoston latukahvilan munkit olivat vasta paistettuja ja todella hyviä. Sää oli aurinkoinen, pikku pakkasta ja lumisessa tunturimaisemassa liikkui runsaasti hiihtäjiä.
Vaikka; ethän sinä tätäkään usko.
ketään haukuta ja varmasti oli hyvät kaffit.
Siitä on aikaa parisen kymmentä vuotta kun eräs Vapaakirkon pastori muutti Sodankylään ja asettui asumaan erääseen vaatimattomaan asuntoon, josta edellinen asukas oli juuri muuttanut muualle.
Asiassa kävi niin, että tämän jälkeen pastorilla ja hänen perheellään ei ollut minkäänlaista yörauhaa. Jatkuvasti oli ollut koputtajia oven takana kysymässä pulloa. "Ei meillä sitä pulloa ole, mutta Jeesuksesta voidaan keskustella", oli pastorin vastaus näille pullon kysyjille.
Oli kestänyt liki kolme viikkoa ennen kuin pitäjän tietoon tuli, että asukkaat ovat muuttuneet kyseisessä asunnossa eikä liene vaikeaa päätellä, mitä edellinen asukas oli kyseisessä asunnossa harrastanut: Pitäjän toiseksi kuuluisin kakkosalko, sanon minä, mutta kukapa sen uskoo.
Suomalainen kansanperinne, joka tosin jo vähenemään päin lukuunottamatta kunnon pontikkatehtailijoita.
kotoisin?
Luoston juureltahan mie.
http://www.aretalogia.com/kansakunta/muistelus.html
mukainen opetus.
Synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme (Room. 6:23)
Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi ainoan poikansa, jottei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän. (Joh. 3:16)
Totisesti, totisesti: se, joka kuulee minun sanani ja uskoo minun lähettäjääni, on saanut ikuisen elämän. Hän ei joudu tuomittavaksi, vaan hän on jo siirtynyt kuolemasta elämään. (Joh. 5:13)
Jumala on rakkaus, armo ja anteeksiantamus.
Tiedätkö minä olen tässä prosessissa nähden ennalta näkemieni unien toteutuvan. Kun minä katsoin kuulustelijaa näin saman miehen, joka oli unissani aiemmin. Silloin ajattelin ettei se tule toteutumaan. Nyt pidän pöydälläni kirjettä,jonka teksti on minulle etukäteen annettu. Tiedän jo seuraukset sen lähettämisestä enkä pistä sitä mielelläni postiin.
Silti toteutan tuon tehtävän, valmistaudun muuttamaan ja puristamaan tomun jalkapohjistani. Rukoilemaan vihollisteni puolesta ja antamaan heille anteeksi. Minä en pysty siihen vielä sydämmestäni, mutta jonain päivänä pystyn.
raamattukoulussa, jossa vanhurskauttamisoppi oli keskeisin opetuksen aiheista. Niinpä uskoisin tietäväni, mitä raamattu mistäkin asiasta sanoo ja mitä tarkoittaa.
kuulostat siltä.
Eikö raamattu juuri sano että ihminen pelastuu uskolla ja armolla. Vaikka kuinka koittaisimme niin emme koskaan ole hyviä.
Jos sinä suullasi tunnustat, että Jeesus on Herra, ja sydämessäsi uskot, että Jumala on herättänyt hänet kuolleista, olet pelastuva. Sydämen usko tuo vanhurskauden, suun tunnustus pelastuksen. (Room. 10:9-10)
on selvittämättömiä rikoksia tai väärintekoja tunnollaan, hänen on selvitettävä ja sovittava ne asianomistajan kanssa tai sitten marssittava poliisin juttusille.
Muutoin ei taivaan postit avaudu. Lavea tie johtaa kadotukseen kun taas ahdas portti ja kaita tie iankaikkiseen elämään "JA VAIN HARVAT OVAT NE, jotka sen löytävät". (Matt 7 luku)
Lavean tien kulkeminen -silloin kun syyttäjä kulkee edessä laventaen tietä aiemmilla ratkaisuillaan- tekee pönäkkää itsetunnolle ja vasta sitä laveaa tietä kuljetaankin.
ymmärtänyt sanaakaan.
Sinun tekemisiäsi vaan sitä, että syyttäjät päätöksillään siunaavat vanhat synnit ja antavat uskoa siihen että ensi kerralla voi tehdä vähän isompia syntejä ja kokeilla joko löytyi se syyttämisen raja vai nouseeko toleranssi tekojen myötä koko ajan.
Itse ristin käteni iltaisin ja rukoilen, että itsensä Jumalan asemaan nostaneet syyttäjä ja tuomarit kokisivat itse elämässänsä samanlaisia vastoinkäymisiä, mistä he tuomitsivat minut ja mieheni. Emme ole rikollisia, vaan tavallisia ihmisiä, jotka joutuivat monen asian summan kautta vahinkoon ja siitä vallesmannin eteen. Tapahtumaketjun inhimillisellä osuudella ei ollut heille merkitystä. He alleviivasivat itsellensä mieluisimmat asiat kuuntelematta meitä, jotta saisivat mahdollisimman mehevän tuomion.
Näyttää taas olevan täydenkuun aika, kun hullut aktivoituvat.
Poliisi on sopinut Eduskunnan kanssa, ettei sinne mennä virkapuvussa ja muutenkin vain pyydettäessä.
Wienissä on tehty 1961 ns. Wienin yleissopimus diplomaattien oikeuksista. Tämä takaa sen, ettei poliisi mene ulkovaltojen alueelle, kuin pyydettäessä.
Muuten ei Suomen alueelta sellaista paikkaa löydy, mihin poliisi ei menisi, kunhan edellytykset ovat olemassa.
Pakkokeinolaki
5 LUKU
Etsintä
Paikkaan kohdistuva etsintä
1 § (27.6.2003/646)
Kotietsintä esineen löytämiseksi
Jos on syytä epäillä, että on tehty rikos, josta säädetty ankarin rangaistus on vähintään kuusi kuukautta vankeutta, tai jos selvitettävänä ovat yhteisösakon tuomitsemiseen liittyvät seikat, saadaan rakennuksessa, huoneessa taikka suljetussa säilytyspaikassa tai suljetussa kulkuneuvossa, joka on sen hallinnassa, jota on syytä epäillä rikoksesta, toimittaa kotietsintä takavarikoitavan tai väliaikaiseen hukkaamiskieltoon tai vakuustakavarikkoon pantavan esineen tai omaisuuden löytämiseksi taikka muutoin sellaisen seikan tutkimiseksi, jolla voi olla merkitystä rikoksen selvittämisessä.
Poliisi tekee mitä parhaaksi näkee ja mitä partiota käskytetään. Tullee vaikka asuntosi oven läpi raamit kaulassa jos tarpeelliseksi katsovat. Näin on valitsemamme Suomen eduskunta viisaudesaan päättänyt esitutkintalaista ja poliisilaista. Valta Suomessa kuuluu sille, jolla on voimaa.
haastateltiin RINNE nimistä kommaria. Tietääkö kukaan onko geenit lähtöisin samasta Komisario Rinteestä joka toimi pitkään poliisiopiston opettajana ja myöhemmin oli näyttävästi ns. Karhu ruhmässä yhtenä nokkamiehenä ja mukana myös taltuttamassa Mikkelin pamausta mulli turposen ja muiden kera.
rin tin tin
Kyllähän tälläista toimintaa ainakin Kouvolassa harrastetaan,mutta "Peiteammattien" varjossa.
Pahimmat katiskat ainakin tässä osassa Suomea ovat:
Taksit,Vartiointiliikkeet,Homoporukat ja Pussihousut.
Näitä Poliisit sitten jyvittävät aiheuttamissaan oikeudenkäynneissä tekijälleen edulliseen suuntaan.
Esim:Tommiska,Lankinen,Lötjönen....
Näitä pillipiiparejahan Kouvolasta löytyy.