Vähälän alihankkijat?

Missäää viikaa?

Olen kuullut, että Vähälä ei maksa alihankkijoilleen kohtuullista korvausta, vaan antaa varmuutta, joten sopimukset ovat varmoja mutta liksa kaitanen. Mutta ottavatko alihankkijat tämän pienestä taksasta johtuvan tappion sitten rengin persnahasta?
Ei tunnu alihankkijat kauheasti kuljettajia saavan, eli itse pitää ajaa. Vai missä on vika, kun Oulussakin on kauhea pula kuljttajista ylensäkin ja Vähälälle ajavilla ennen kaikkea.
Jotenkin epäilyttää mennä töihin firmaan jossa jatkuvasti kuljettajan paikka auki.

4

6180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • josstain

      Jatkuvasti auki olevat paikat kertoo asioiden olevan päin honkia. Eikö niitä kunnollisiakin paikkoja vielä ole?

      • touhuta

        Autoilijat maksaa palkan suhteessa kykyihin ja kaikki eivät luonnollisestikaan saa sitä ylintä mahdollista palkkaa. Onhan se silloin hyvä, että annetaan kuitenkin mahdollisuus tehdä ylitöitä sen verran, että huonommallakin palkalla on mahdollisuus selvitä edes laskuistansa.


      • sitä palkkaa
        touhuta kirjoitti:

        Autoilijat maksaa palkan suhteessa kykyihin ja kaikki eivät luonnollisestikaan saa sitä ylintä mahdollista palkkaa. Onhan se silloin hyvä, että annetaan kuitenkin mahdollisuus tehdä ylitöitä sen verran, että huonommallakin palkalla on mahdollisuus selvitä edes laskuistansa.

        kuuluisi saada vähimmäismäärältään sen valtakunnallisen sopimuksen verran (tes)?


    • kypsä

      kuskit vittuuntuu tähän ajojärjestäjien jatkuvaan vittuiluun ja pompottamiseen .kuski pystyy helposti lähteen mutta alihankkija ei.sen myötä tulee niitä jatkuvasti vapaita paikkoja ja huono maine ja sehän on selvää että täällä sit on heti paska isäntä eikä etes maksa palkkoja t.taas lähti yks

    Ketjusta on poistettu 18 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      252
      17397
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      180
      12358
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      69
      6147
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      21
      4965
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4965
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      31
      4074
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3635
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      23
      3622
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      41
      3141
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3119
    Aihe