Tulimäntä tulen tekoon

taula

12

1833

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miesetäsävaan

      Veikee peli,vaan en viittiny jättää tarjousta!
      Ihmettelen vaan ,mikä sen taulan sytyttää, vai perustuneeko johonkin paine/kitka-juttuun...

    • minä..

      retkilläni turvaudun mieluimmin tulitikkuihin. Tuollaisen tulimännän hinnalla niitä saan ainakin 500 laatikkoa. että se siitä.

    • on vähän

      niinkuin Leatherman: tällainen pitää saada. vaikka sillä ei ole mitään virkaa. Tämäkin on siis yksi niistä turhista tavaroista, joita markkinamiehet syytävät.

    • gentle76

      Eikös se olisi helpompaa tehdä sytkärillä? ;)) no ee.. aika veikee verme. Hinta oli tosin aika huikee puupalikasta. Varmaan joku tosi hoocee travelleri sen siitä ehkä vois maksaa, mutta ei se tavoita yleistä ostajakuntaa :)

    • perinnetietoiselle

      Ei ole mikään markkinamiesten keksintö! Tulimäntä on vanha tulentekoväline. Suomessa tulimäntää ei ole käytetty, mutta etelän maissa kylläkin. Sylinterin päähän asetettava taula saadaan kytemään paineessa syntyvän lämmön avulla. "Tulitikuilla/sytkärillä saa helpommin tulet" on vakiolause perinteitä tuntemattomilta aina kun puhutaan vanhoista tuluksista. Samoin voisi sanoa että mönkijällä kiertää kairat helpommin kuin kävellen!

    • tulimäntä

      Tulimäntä on hyvä väline tulenteossa paine sytyttää pienen kipinän männän kärkeen laitettavaan syttyyn.

    • yksitikku

      Monta vuotta selvinnyt yhden tikun taktiikalla, kun tulia teen. Tekee vaan hyvät kiehiset ja tarpeeksi pienempää puun sälää, niin kyllä lähtee palamaan ja sytyttää puukasan päältä.

    • dhetj

      Dieselmoottorin periaate keksittiin juuri tulimännästä.

      • tulimäntä

        tulitikuilla kyllä pärjää tuo tulimäntä on vaan vaihtoehto tulen tekoon ja niitä on helppo itse valmistaa


    • tulimäntä

      itse valmistin nuita parikappaletta 10mm alumiini putkesta ja 8mm alutangosta ja hyvin syttyy nuotiot kalareissulla

    • qe42t

      Mulla on firesteel ja sytytysgeeliä, hyvin toimii.

    • Anonyymi

      11 kg.n kosapullo ja räpsy on aina repussa kun vaeltelemaan lähden..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      42
      2256
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      228
      2014
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1548
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      144
      1281
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1207
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1114
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1099
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1009
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      65
      963
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      950
    Aihe