Kiinnostunut..

~ansku~

Olisin kiinnostunut kuulemaan täällä suomi24:ssä käyvien hiirien omistajien tavallisista päivistä hiirienne kanssa. Esim. kauanko annat sen juosta vapaana lattialla (jos sellaista edes hiirien kanssa pitää tehdäx)), tai jos siivoat häkin/terraarion, niin miten... Siis kaikki tavalliset jutut!

Olisin todella kiitollinen, jos edes yksi jaksaisi vastata viestiini..:)

2

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei oo hiiriä vähään aikaan ollut, mutta vastaanpahan silti, koska rakastan niitä. :D Vapaana annoin yhden vilistää monta tuntia astiakaapeissa ja tiskipöydällä(!). Mut tämä oli muutenkin sellainen ihmehiiri, joka ei koskaan terraarioonsa halunnut takaisin. Liimautui aina sormeen kiinni, jotta ei laitettaisi takaisin pesäänsä. Ihana otus oli... :)

      Jos hiirellä on tarpeeksi iso asumus, ei sitä tartte joka päivä lattialla ulkoiluttaa. Tunti, pari riittää varmasti muutaman kerran viikossa. Kai muistat pitää sitä lukitussa huoneessa, jottei häviä helposti ja sähköjohdot ja muut eläimet pois tieltä yms... :)

    • AlbinoRaven

      Minulla on siis yksi poikahiiri, Ässä, kerron nyt millaisia päivät ovat sen kanssa:

      Otan juoksupyörän aina yöksi pois ja aamulla herätessäni laitan sen takaisin terraarioon. Pyörä kun sattuu pitämään hirveää räminää eikä tuolloin erkkikään saa nukuttua samassa huoneessa.

      Joka aamu vaihdan myös hiirelle veden pulloon ja moikkaan sitä. Tietysti tarkistan onko sillä ruokaa. Vaihdan eilisen tuoreruuan (yleensä kurkkua, salaattia ja porkkanaa) oikeasti tuoreeseen niistä nahistuneista.

      Kun minulla on päivässä sopiva rako, pölläsen hiiren syliini ja pidän sille seuraa ja tietysti pystyn vaeltelemaan ympäri kämppää hiiren ollessa joko hupparin taskussa, housujen taskussa, olkapäällä tai kämmenellä.

      Sillointällöin pidän Ässää jonkinaikaa (n. 15 min) eläinkaupasta ostamassani juoksupallossa.
      HUOM! Juoksupallo ei sovellu kaikille hiirille, sillä jotkut stressaantuu tai ahdistuu siellä. Ässä kuitenkin on jo tottunut siihen ja ilmeisesti tykkääkin olla siellä kun pääsee vähän tutkimaan.

      Juoksupyörän pesen päivittäin.

      Terraarion siivoan yleensä siinä vaiheessa kun haju alkaa tuntua pistävältä. (kerran kahdessa viikossa puhdistan, terraario on sen verran iso ettei se hajustu kovin nopeasti)
      Hiiren laitan toiseen boksiin siksi aikaa.
      - Ensin otan tietty kaikki tarvikkeet pois sieltä terraariosta muovipussiin. Purut lappaan lasten hiekkalapiolla biopussiin ja ne vähät joita en lapiolla pois saa imuroin rikkaimurilla.
      - Sen jälkeen pesen kaikki tarvikkeet (paitsi puupintaiset) ja ne on muistettava huuhtoa kunnolla! Desifioin sen jälkeen kaikki tarvikkeet puutavaroista lähtien.
      - Sen jälkeen kannan terraarion vessaan ja pesen sen suihkussa, sitten vielä desifioin sen, kuivaan ja kannan takaisin paikalleen.
      - Sitten vain järjestelemään. Purut pohjalle ja wc-paperi silppua ja muut tarvikkeet sekä uudet ruuat kippoon ja ei muuta kun hiiri takaisin terraarioon. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      220
      6268
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      183
      5840
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      15
      5434
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      252
      4353
    5. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      74
      4114
    6. 272
      3986
    7. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      139
      3462
    8. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      129
      3295
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2986
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      2
      2449
    Aihe