minkä ikäinen on....

jshudytyuio

minkä ikäinen on aikuinen hiiri tai minihiiri?

2

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kghf

      sukukypsyys alkaa jo noin kolmen viikon päästä. eli ne on valmiita saamaan jälkeläisiä, mutta on kuitenkin liian aikaista eihän ne vielä aikuisia ole veikkaisin villisti siinä vajaa 5kk. korjatkaahan viisaammat jos meni paljon metsään!

    • mami74

      Eli hiiri saavuttaa sukukypsyytensä n. kolmen viikon ikäisenä jolloin on syytä erottaa uros poikaset emosta ja siskoista omaksi laumaksi. Naaras poikaset kuitenkin voi jättää vielä emonsa hoiviin.
      5 viikkoisena poikaset saavuttavat luovutus iän ja ovat valmiitä muuttamaan uusin koteihin.
      Naarasta jos käytetään kasvatukseen on ekapoikue syytä teettää ennen 6kk ikää sen jälkeen naaras on jo liian vanha ensisynnyttäjäksi.
      JA minihiirihän on samaa hiirilajia kuin kesyhiirikin mutta se on vaan aikojen saatossa " jalostunut" pienempi kokoiseksi, mutta tieteelliseltä nimeltään siis täysin sama laji ja näin siis saavuttaa iän samalla tavoin kuin kesyhiirikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      156
      2095
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      309
      1786
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    4. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      80
      1241
    5. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1220
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1160
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1091
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      986
    10. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      24
      972
    Aihe