Ceridal öljystä

voitteko auttaa?

Ostin ceridalin lipolotion öljyä ihan sitä varten että voisin öljyillä välilihaa...Mutta yrityksistä huolimatta en osaa käyttää sitä!! Tein olevinaan niinkun ohjeessa sanotaan, että laitoin sormet/kaksikin(etu-ja keskisormi) pari senttiä sisälle ja venytin niinkuin alaspäin ja sivuille, mutta se sattui!! Enkä tuntenut mitään venytystä välilihassa, ei ne venytykset edes yltäneet sinne asti! Miten siis tulisi toimia että homma menisi oikein ja olisi toimiva?? Ja miten sen välilihan olisi lopulta tarkoitus venyä? Voisiko joku selittää ihan yksityiskohtaisesti niin osaan sitten tehdä oikeat venytykset... =)
Ps. Oletteko kokeneet ceridalin hyväksi?

7

5607

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmettä?

      En ole ikuna kuullu, et joku venyttäis välilihaa ja miksi ihmeessä niin teet?

      • alk.per.

        No siis, tottakai, jotkut naiset haluaa venyttää ja hieroa sitä välilihaa ennen synnytystä, tähän se ceridal öljy on oikein tarkotettukin. Siihen tehtävään on ohjeetkin mutta niitä on vähän vaikea ymmärtää....Mutta täällä näköjään ei porulla osaa auttaa.


    • kehiin

      Ainoa, mitä minä tein, oli ihan vain hierominen sitä öljyä välilihaan. Kyllä se taisi auttaa, sillä se on ollut sitten ainoa synnytys, jossa ei ole tullut repeämiä, eikä ole tarvinnut leikatakaan. Kyseessä oli synnytys nro 2. Nrot 1 ja 3 aiheuttivat jonkinlaisia repeämiä.

      Jälkikäteen oli hyvä voivotella, kun kolmannen raskauden aikana ottanut ceridalia tavaksi... Öljyämistä harrastin noin pari-kolme kuukautta ennen synnytystä. Kannattaa kokeilla!

      • mutta...

        Kysymykseeni ei edelleenkään ole vastattu, että MITEN SITÄ CERIDALIA TULEE LEVITTÄÄ JOTTA SE TOIMII???


    • ....

      minä käytin pari kuukautta ennen synnytystä, ihan vain ulkoisesti, en "sisäisesti". En tiedä liekö vaikuttanut, mut esikoisen (3550g) tein eikä tikin tikkiä tarvinnut. Eihän se ota jos ei annakaan..=0)

    • kokeillut

      Ohjeiden mukaan tein, mutta kyllä se sattui :-( Tein sitten ihan niin, että venytin lähinnä vain alaspäin ja sivuille, koska ylöspäin venyttäminen oli tosi epämiellyttävää. Ja alaspäin pitää venyttää tosi voimakkaasti, että venytys tuntuu välilihassa. Kun saa lihakset rentoutumaan, niin kipu ei ole niin kovaa. Ajattelin vaan, että kipu kuuluu asiaan, koska kyllähän se venytys synnytyksessäkin sattuu... Kai se ceridal ihan hyvä on tähän tarkoitukseen, sitä ainakin apteekissa suosittelivat.

    • vaan

      hieroen välilihaan. Minä en ainakaan venytellyt yhtään mitään mihinkään, ja 3740 g vauva syntyi ilman välilihan leikkaamista ja repeämiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      338
      11756
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      359
      7966
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      3083
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      98
      2258
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      156
      2219
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      8
      1656
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1261
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      55
      1103
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      908
    10. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      793
    Aihe