3D kiertoilma, onko tämä pelkkää sumutusta?

Terve

Bosch, AEG ja Siemens mainostavat "3D-kiertoilmaa". Onko tämä täyttää humpuukkia vai onko joku kokenut, että "tavallinen" kiertoilma ei ollutkaan riittävän hyvä. Varmasti ihan jees juttu, mutta tuntuu, että taas yksi "ominaisuus" jolla ostajaparkaa viedään harhaan epäoleellisuuksiin.

Toinen kysymys. Missä uuneissa on mekaanisesti tukevan kytkimet? lähes kaikki ns. sisääntyönnettävät kytkimet ovat olleet aika heppoista tekoa. käyttöikää vaan tuumin...
65123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

...sumutusta. Huomaako uunituoreesta pullasta onko se paistettu

a) tavallisessa sähköuunissa
b) kiertoilmauunissa
vai
c) oikein *3D-kiertoilmauunissa*

Pohdipa tätä ihan kriittisesti...

Äänestä
  • sillä on eroa. Mitä tasaisemmin lämpö jakutuu uunissa, sen tasaisempi paistotulos. Mitä useammasta kohdasta ilmaa puhalletaan uuniin,
    sen tasaisemmin se jakautuu. Vertaa esim. auton
    lämmityslaitteeseen, kumpi jakaa lämmön tasaisemmin: suuntaus vain tuulilasille vai suuntaus tuulilasille, kasvoille ja jalkatilaan.
    Ei tarvi olla ruudinkeksijä jos osaa vastata tuohon..

    Äänestä

  • esko mörkö kirjoitti:

    sillä on eroa. Mitä tasaisemmin lämpö jakutuu uunissa, sen tasaisempi paistotulos. Mitä useammasta kohdasta ilmaa puhalletaan uuniin,
    sen tasaisemmin se jakautuu. Vertaa esim. auton
    lämmityslaitteeseen, kumpi jakaa lämmön tasaisemmin: suuntaus vain tuulilasille vai suuntaus tuulilasille, kasvoille ja jalkatilaan.
    Ei tarvi olla ruudinkeksijä jos osaa vastata tuohon..

    Kiertoilma uunissa paistettu pulla on kuivempaa.

    Äänestä

Boschin erillis "älyuunista" kokemusta nyt 8 kk ajalta ja en voi sanoa muuta kuin että lopputulos niin leivonnaisissa kuin normaaliruoissakin jaksaa hämmästyttää kerta kerran jälkeen loistavuudellaan! Kun vaan jaksaa opetella käyttämään uunin eri ohjelmia, ne todella toimivat. Ei ihan ensimmäiseksi tule mieleen, että pakasteesta otetulle lampaan paistille löytyy juuri sille tarkoitettu ohjelma, jossa pystyt asettamaan painon 100 g tarkkuudella ja haluamasi kypsyysasteen 7-tasoisella asteikolla. Ja vielä tarvittaessa voit heittä jäisen pastin uuniin vaikka aamulla ja ilmoittaa uunille kellonajan koska haluat että paistisi on valmis!

Pahoittelen että meni vähän off topic hehkutukseksi, mutta näistä ominaisuuksista kannatti maksaa. Ja mitä tulee sisääntyönnettäviin nappuloihin, en ole huomannut minkäänlaista heppoisuuttaa niissä - päinvastoin. 3D-asiasta en tiedä. Vertailukohtana on aiemmin kaksi eri merkkistä uutta normaaliuunia ja ero niihin on todella huomattava.

Äänestä
  • "Ei ihan ensimmäiseksi tule mieleen, että pakasteesta otetulle lampaan paistille löytyy juuri sille tarkoitettu ohjelma, jossa pystyt asettamaan painon 100 g tarkkuudella ja haluamasi kypsyysasteen 7-tasoisella asteikolla. Ja vielä tarvittaessa voit heittä jäisen pastin uuniin vaikka aamulla ja ilmoittaa uunille kellonajan koska haluat että paistisi on valmis! "

    Voi tsiisös vaihtaisin kyllä ruuanlaiton noin niinkuin harrastuksena ihan johinkin muuhun, jos pitäisi tällä lailla kokkailla... ;)

    Äänestä

  • valurautapannu kirjoitti:

    "Ei ihan ensimmäiseksi tule mieleen, että pakasteesta otetulle lampaan paistille löytyy juuri sille tarkoitettu ohjelma, jossa pystyt asettamaan painon 100 g tarkkuudella ja haluamasi kypsyysasteen 7-tasoisella asteikolla. Ja vielä tarvittaessa voit heittä jäisen pastin uuniin vaikka aamulla ja ilmoittaa uunille kellonajan koska haluat että paistisi on valmis! "

    Voi tsiisös vaihtaisin kyllä ruuanlaiton noin niinkuin harrastuksena ihan johinkin muuhun, jos pitäisi tällä lailla kokkailla... ;)

    Noin kymmenen vuotta Bosch-automaattiuunia käyttäneenä voi vain todeta sen todella vaivattomaksi,verrattuna edelliseen kotimaiseen lieteen. Esim. paahtopaistia laitettaessa valitaan kiertokytkimellä suomenkielisestä valikosta paahtopaisti ja kypsyysaste, katsotaan hintalapusta lihan paino ja asetetaan 100g:n tarkkuudella toisesta kiertokytkimestä,liha laitetaan kannelliseen lasi-tai saviastiaan,luukku kiinni ja uuni hoitaa kypsennyksen huomattavasti nopeammin, kuin "käsisäädöillä. Käsisäädöillä uuni näyttää lämpötilan tarkasti, mutta automaattiasetuksella sitä ei näytetä, ettei käyttäjä turhaan hermoilisi, kun lämpötilat ovat huomattavasti korkeammat kuin paisto-ohjeissa.Uuni käyttää intervallikuumennusta, eli välillä erittäin kuumia jaksoja, välillä vähemmän ja jos näkisi lämpötilat tietämättä mistä on kysymys voisi turhaan "hätääntyä". Astian käyttö on kyllä välttämätöntä näillä lämmöillä, ettei liha kuivu liikaa ja roiski mehujaan pitkin uunia. Astioissa oli kyllä "metsästystä" mutta löytyihän niitä lopulta kuitenkin riittävästi. Mainostivat, että säästyy energiaa, mutta tiedä siitä kun lämpötilat on korkeammat, mutta toisaalta lämpöhuipun jälkeen on taas matalampi jakso jolloin lämpö katkaistaan ja ruoka muhii omillaan ja onhan valmistusaikakin paljon lyhyempi. Kun ruoka on valmis uuni piippaa ja näyttöruudussa lukee Hyvää Ruokahalua! Lämpötilavalinta on 20-300astetta ja termostaatti tarkka, joten voi vaikka kuivata sieniä tai tehdä jogurttia ja pizzan paistaminen rapeaksi onnistuu myös 280-300asteessa. Ainoa kritiikin aihe (hinnan lisäksi) on uunin "kärynpoisto" kun se perinteisessä liedessä on keittolevyjen takana seinän vieressä oleva aukko niin liesituuletin vie käryn pienelläkin teholla ulos, niin tässä erillisuunissa poisto on eteenpäin uuninluukussa. puhallin imee ilmaa kahvan oikeasta laidasta suodattimen läpi ja jäähdyttää elektroniikan ja ilma tulee ulos kahvan vasemmasta laidasta ja imee mukaansa uunista tulevat "käryt" ja ne leviää pitkin keittiötä eikä liesituuletin niitä ainakaan pienimmällä teholla nappaa mukaansa. Puute ei varmaan kaikilla ole edes maininnan arvoinen, mutta kun itselläni on astma niin se on häirinnyt jonkin verran, olisiko uudemmissa jo paremmin "suuntaus", sillä tämähän on jo 10vuoden ikäinen. Pop up eli sisäänpainettavat kytkimet on toimiva ratkaisu ei ongelmia kuten ei muutenkaan koko laitteessa. Ja 3d-kiertoilmasta on paha sanoa onko sillä paljon merkitystä kun paistamme sillä aina esim. pullat ja aivan tasaruskeita tulee aina kaikista, ja kun keraamisessa tasossakin on keittoautomatiikka joka helpottaa huomattavasti, kun ei tarvitse vahtia milloin alkaa kiehunta, niin en kyllä "perinteistä" liettä enää huusholliimme halua. Jos on uutta ostamassa niin kannattaa kyllä käydä tutustumassa myös automaattiuuniin,näitä on ollut saksalaismerkeillä jo kauan ja pohjoismaisillakin jo jonkun vuoden.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uunin ostaja kirjoitti:

Terve

Bosch, AEG ja Siemens mainostavat "3D-kiertoilmaa". Onko tämä täyttää humpuukkia vai onko joku kokenut, että "tavallinen" kiertoilma ei ollutkaan riittävän hyvä. Varmasti ihan jees juttu, mutta tuntuu, että taas yksi "ominaisuus" jolla ostajaparkaa viedään harhaan epäoleellisuuksiin.

Toinen kysymys. Missä uuneissa on mekaanisesti tukevan kytkimet? lähes kaikki ns. sisääntyönnettävät kytkimet ovat olleet aika heppoista tekoa. käyttöikää vaan tuumin...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu