Sateenkaaria?

Eilen 20.2. oli iltapäivällä Jyväskylän pohjoispuolella hienot punakeltaiset sateenkaarenpätkät kahta puolta aurinkoa. Mistä on kyse ja näkikö muut?
7410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ilmakehässä leijailee sopivasti jääkiteitä, ja ne toimivat prisman tavoin. ihan jees komeita.

Äänestä
  • Tämä Ursan ja Menierin (kirjoitusasusta en oo varma kun en ole kirjahyllyn lähellä) kirja on hyvä kans.

    Äänestä

  • Googlettakaa sanalla halos, niin kyll löytyy vaikka mitä.

    Äänestä

  • harrastaja ja kirjoitti:

    Tämä Ursan ja Menierin (kirjoitusasusta en oo varma kun en ole kirjahyllyn lähellä) kirja on hyvä kans.

    Täsmennyksiä tähän: Se Ursan kirja on vuodelta 1996 ja alkuperäinen tekijä jostain 1930 tai 40 luvulta oleva kuuluisa Minnaert EI siis Menier!). Kirja on ollut alan klassikko.

    Tämä Kuvia taivaalta -teos on suomalaista tekoa ja ilmestynee näinä päivinä.

    Äänestä

  • et sateenkaaria tulee lumeen tai räntään, ikäänkuin noita haloja jääkiteisiin?

    Äänestä

Todennäköisimmin kyseessä oli sivuauringoiksi sanottu haloilmiö. Ei mitenkään harvinainen. Johtuu valon taittumisesta jääkiteissä.

Erinomainen perustietopaketti näistä ja monista muistakin ilmakehän ilmiöistä:
Marcel Minnaert: Maiseman valot ja värit. Ursan julkaisu, löytyy lähes kaikista kunnon kirjastoista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelijää kirjoitti:

Eilen 20.2. oli iltapäivällä Jyväskylän pohjoispuolella hienot punakeltaiset sateenkaarenpätkät kahta puolta aurinkoa. Mistä on kyse ja näkikö muut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu