Jo toisen kerran tänä talvena Bravo (-99, 1,2) ei lähtenyt aamulla Espoossa käyntiin. Se on näin heti, kun mittari menee yöllä 20 astetta miinukselle; 15 miinusasteessa se vielä lähtee juuri ja juuri käyntiin.
Akku on 2 viikkoa vanha, joten siitä se ei johdu; se kyllä jaksoi pyörittää moottoria, mutta moottori EI VAIN JAKSANUT lähteä käyntiin.
Mikä asia se on, jonka pakkanen noin motissa hyydyttää? Olisiko sille jotakin tehtävissä?!?
Ei lähtenyt Bravo käyntiin
6
1250
Vastaukset 6
- aerhh
ajatko joka päivä sillä autolla, jos akku on 2 viikkoa vanha ja sillä ajetaan kerran viikossa 5km se on todennäköisesti huonossa kunnosa
- vaikuttaa...
käynnistymiseen?
- jauza
perusasiat ensin kuntoon.
-uudet tulpat
-uusi akku (se jo onkin)
-tankki täyteen bensaa (ettei kerää sinne kosteutta)
-aja pitempi lenkki (esim. pakoputkeen saattaa lyhyessä ajossa kertyä yllättävänkin paljon kondensiovettä, joka saattaa jäätää)- odelliks
Minun Bravossani kävi juuri näi että kondensiovettä tuli putkeen niin paljon et oli putki tukos aina ja auto hyyty kun liivate kylmässä eli ei käynnisty ei muuta kun suhisi. Oli kyllä sit tiivistevika kannes ja korjaus tuli kalliiks...
- käynnistynyt aina
Käynnistän Puntoni lähes aina pakkasilla lämmityksestä. Aina käynnistynyt luotettavasti, jopa -35 asteen pakkasilla. Eilen oli pakkasta yli -20 ja ei ollut lämmitysmahdollisuutta. Siitä huolimatta käynnistyi parin sekunnin starttauksella. Akku on alkuperäinen, öljyt 5W-40, kilometrejä pitkälti yli 100 000.
Minulla on Brava (-99, 1,2) ja siinäkin on tänä talvena ollut kaksi kertaa käynnistysongelma. Edellisinä talvina sellaista ei ole ollut yhtään kertaa.
Olen ollut huomaavinani sellaisen logiikan, että ongelma esiintyy pakkasella silloin, kun lohkolämmitin on ollut usemman lämmitysjakson päällä ilman että autolla on siinä välillä ollenkaan ajettu. (Meillä on lämpötolpassa sähkö päällä vain muutaman tunnin kerrallaan 4 kertaa vuorokaudessa). Ilmeisesti jonnekin kerääntyy kosteutta, kun auto sulaa ja jäätyy taas uudelleen.
Kyllä se sitten on kuitenkin käyntiin lähtenyt, kun olen suihkuttanut ilmanottoputkeen Biltemasta ostamaani käynnistys-sprayta ja käyttänyt kannettavaa apuakkua (jauhettuani auton akun ensin tyhjäksi ennen näihin toimiin ryhtymistä). Tuossa autossa on harvinaisen kalliit sytytystulpat, joten niitä ei kannata turhan aikaisin vaihtaa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371373- 1481071
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät67868PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.55684- 64676
- 37569
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33551Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi198549- 39517
- 63513