Moi!
Pitkästä aikaa, kirjoittelen jälleen.
Dignoosi edeleen vähän auki. Nyt kuitenkin en enään oireile samaan tapaan kuin Ennen.
(Te jotka täällä olette olleet muistatte minut).
Eli lämpö ei nouse yli 37:n. Välillä köhin, jostain saan ärsyty oireita. Mutta siis Töissä ja Kotona nyt hyvä olla.
Ongelma mistä haluan kysyä Teiltä on se että itselläni on todettu Lymfobenia.(Vähentynyt valkosolujen määrä) Ja 5kk sitten myös tuo cd4/8 solujen suhde perseellään. Nyt se on korjaantunut, Sekä Lymfobenia on alkanut korjaantumaan. (Olen siis uudessa työpisteessä).
Se on kuitenkin alle ala-rajan.
TT-ei ole löytynyt mitää eikä mistään muustakaan.
HIV,Imusolmukesyö,Tub jne.
Luin myös tuota Majvik 2:sta ja siinä on koko ajan mainintaa että OTDS ja AA:ssa on LymFosytoosia (Lisääntynyt valkosolujen määrä).
Olenko siis jokin lääketieteellinen poikkeus??
Tiedän itse että olen nämä oireet saanut kosteusvaurio myrkyistä Tai rakennus pölyistä.
Osaatteko sanoa tuohon kommenttia..
T:Juho722
Pitkästä aikaa, kirjoittelen jälleen.
Dignoosi edeleen vähän auki. Nyt kuitenkin en enään oireile samaan tapaan kuin Ennen.
(Te jotka täällä olette olleet muistatte minut).
Eli lämpö ei nouse yli 37:n. Välillä köhin, jostain saan ärsyty oireita. Mutta siis Töissä ja Kotona nyt hyvä olla.
Ongelma mistä haluan kysyä Teiltä on se että itselläni on todettu Lymfobenia.(Vähentynyt valkosolujen määrä) Ja 5kk sitten myös tuo cd4/8 solujen suhde perseellään. Nyt se on korjaantunut, Sekä Lymfobenia on alkanut korjaantumaan. (Olen siis uudessa työpisteessä).
Se on kuitenkin alle ala-rajan.
TT-ei ole löytynyt mitää eikä mistään muustakaan.
HIV,Imusolmukesyö,Tub jne.
Luin myös tuota Majvik 2:sta ja siinä on koko ajan mainintaa että OTDS ja AA:ssa on LymFosytoosia (Lisääntynyt valkosolujen määrä).
Olenko siis jokin lääketieteellinen poikkeus??
Tiedän itse että olen nämä oireet saanut kosteusvaurio myrkyistä Tai rakennus pölyistä.
Osaatteko sanoa tuohon kommenttia..
T:Juho722
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tässä pätkiä:
Infektioalttiuden arviointi tulehduksellisissa reumasairauksissa
http://www.reumatologinenyhdistys.com/infektioalttius.pdf
Lymfopenia ja T-auttajasolujen (CD4-positiivisten T-solujen) puutos voi johtua lääkehoidosta
o Glukokortikoidihoito
o Solunsalpaajahoito
- Lymfosyyttikato altistaa useiden mikrobien aiheuttamille infektioille
http://www.tohtori.fi/?page=1585926&id=2157240
Kortisonilääkkeet
08.02.2005
Glukokortikoidit eli kortisonit ovat tehokkaita tulehduksen hillitsijöitä. Niiden runsaat sivuvaikutukset kuitenkin rajaavat käytön lähinnä paikalliseen hoitoon tai lyhyisiin hoitojaksoihin.
Suomessa yleisimmin suun kautta käytetyt glukokortikoidit ovat prednisoloni, prednisoni ja metyyliprednisoni.
Moi!
Taas vierähti tunti kun luin aiheet joita laitoit, luin myös muutenkin valkosoluista.
Eli totta altistun näille myrkyille helpommin kun puolustus järjestelmä ei toimi.(Lymfopenia).
Ongelmaksi tämän selvittelyn tekee se että minulla ei ole todettu mitää Sairautta. Ei Hiv ei Syöpää jne.
Eli en syö mitään lääkitystä.
Kelailin näitä asioita ja yksi asia minkä huomasin, niin oli tuo että pitkäaikainen valmominen aiheuttaa myös lymfosyyttien vähenimistä. Eli voisiko tässä olla minun ongelmani. (Viimeiset 10 kk mennyt todella vähillä unilla.)
En halua vähätellä kosteusvaurio altistuneita, pikemminkin tukea heitä. Tällä hetkellä kuitenkin yritän selvittää tätä omaa ongelmaani.
Kiitos jos ehditte lukea ja vastata.
T:Juho722
Vauvako vielä valvottaa? Montako hammasta hänellä jo on? Tuleeko uudet hampaat aina kuumeen ja itkun kanssa? Miten sen maitoallergian kanssa olette pärjänneet? Ensimmäinen lapseni valvotti kaksi vuotta ja toinen vähän yli vuoden. Nyt he ovat muuttaneet jo pois kotoa - nopeasti tuo aika kuluu.
Hyvää kevättä sinulle ja perheellesi!
Hilkka
Siinä se menee, meillä ei paljoa taida tuntua ku hampaat tulee. Ruokavalio kunnossa nyt, mutta mahahapot nousee välillä ylös, ja tämä aiheuttaa oireita. Mutta muuten kyllä viime aikoina nukuttu ihan hyvin.
Miten muuten pystykö olemaan ulkona pakkasella?
T:Juho722
"Tiedän itse että olen nämä oireet saanut kosteusvaurio myrkyistä Tai rakennus pölyistä."
Mistä sinä tuon voit "tietää" oikein? Jos oireesi olisi aiheutunut rakennuspölyistä / huonosta sisäilmanlaadusta tai kosteusvauriohomeista, niin ei siitä siltikään mitään pysyvää voi tulla.
Leukopenia voi johtua kymmenistä eri syistä, eikä kosteusvaurio ole noiden syiden listalla edes, miten sinä "tiedät" että sinulla se johtuu kosteusvauriosta? Tuo CD4/CD8 suhde voi olla pielessä myös monista syistä, tyypillisin on juuri HIV, mikä sinulta on poissuljettu, millä perusteella ajattelet sen nyt "varmasti" johtuvan kuitenkin jostakin homeesta?
Onko teillä esittää mitään perusteluja ylipäätään väitteillenne että olette juuri homeista saaneet kaikki mahdolliset ja mahdottomatkin oireet ja löydökset?
Moi!
Hyvä että heität näitä vasta väitteitä.
Sinä et varmaankaan ole seurannut ihan kaikkea mitä olen tässä 5 kk aikana kirjoittanut.
Sen tarkemmin sinulle en ala määrittelemään, mutta usko pois että Lähes kaikki muu on jo selvitetty ja syytä ei ole löytynyt.
Henkilö joka ensin vastasi antoi minulle ajattelun asian sen suhteen että jos lymfosyyti ovat alhaalla < 0.2, sitä sairastuu helpolla kaiken näköisille myrkyille. On ne sitten kosteusvaurio tai rakennus materiaaleja..
Tähän väittämään varmaan yhdyt?
No Minun kohtaalla tuo varmaankin on toteutunut.
Ja toimisto jossa oli 6kk sitten ei ollut minua varten. Siellä todistettavasti 3 kertaa 2 vuoden sisään kattovuoto. Nyt Haju jäljellä ja jäljet!!
Voin huonosti kun menenkin sinne käymään. Edelleenkään en väitä että olisin aluksi sairastunut homeille..
Nyt yritänkin selvittää että olenko siis unen puutteen ja kovan työtahdin uuvuttamana tuhonnut tilapäisesti vastustus kykyni. Unta on ollut, mutta pätkissä. Ei oikeastaan koskaan kunnolla, käsitääkseni niin että olisin päässyt ns.REM tilaan.
Mielestäni se pitää paikkansa että home sairastuneella on taas valkosolujen runsaus sekä CD4/CD8 solujen suhde sekaisin. Itselläni kun taas suhde on korjaantunut.
Edelleen sinulle Lääkäri 2 haluan sanoa. On aika rankkaa ollut tämä 6 kk, pelkoa siitä että mitä hittoa tämä on, ihmiset ympärillä pitävät ns. Hulluna. Onneksi minusta sentään löytyi jokin arvo joka on / oli tosi pielessä. Enään en ole hourupää!!
Ja lopuksi TOIVON että tämä ei olisi pysyvää.
Mutta kumma juttu, että joissain rakennuksissa tulee vaan paha olo, sekä köhä.
Eli edelleen vastausta etsin Tähän lymfopeniaan.
(valkosolujen vähyyteen.)
Siis mikä on lääkäri 2 diagnoosi? Mitä sairastaa lääkäriksi ilmoittautuva varsin typeriäkin otsikoita tehtaileva tyyppi? Napoleontautia, hitlertautia, idiaminoireistoa vaiko mitä? Putositko päällesi pienenä ja silti pääsit mielestäsi "lääkikseen"? ;-) muista nyt syödä lääkkeesi kiltisti kuitenkin "lääkäri 2" ;-) ;-)
vähän tarkemmin. Siinä oli se CD4/CD8 juttukin.
Käsitääkseni CD4/CD8 solujen suhde ei Parane Home-altistuneilla kovin helpolla. Koska nämä muistaja solut ovat koholla vuosi kymmeniä.
Omani on siis palannut normaaliksi.
Myöskin Majvik mainitsee että Valkosolujen määrä veressä lisääntyy eli kyseessä on Lymfsytoosi ei siis Lymfopedia.
Korjatakaa jos olen väärässä.
T:Juho722
:-)
Ajankulukseni teen google-hakuja.
Tein englanniksi ja löytyi mm.:
Lymfopenia ja autoimmuunisairaudet.
http://arthritis-research.com/content/6/4/178
Lymphopenia and autoimmune diseases
Hendrik Schulze-Koops
Nikolaus Fiebiger Center for Molecular Medicine, Clinical Research Group III; and Department of Internal Medicine III and Institute for Clinical Immunology, University of Erlangen-Nuremberg, Glueckstrasse 6, 91054 Erlangen, Germany
Arthritis Res Ther 2004, 6:178-180 doi:10.1186/ar1208
Kohdassa Human autoimmune diseases and lymphopenia
käsitelty.
.......
Kun tekee haun 'lymfopenia' (suomeksi), tulee samantyyppistä tietoa, mm. nivelreuma, Lupus, yms.
En katsonut läpi kuin osan haun tuloksista.
Jossain oli, että lymfopeniaan voi olla myös perinnöllinen taipumus.
Joku 'ärsyke = aine' voisi kai riittää laukaisemaan tuon.
Genetiikkahan ei sairastuta ellei ole altistetta.
Tuolla periaatteella päätelty siis.
Omat arvosi ovat nyt kohdallaan, se on tärkeintä.
Jos elimistösi ilmoittaa, että 'joku' ei sovi (olkoon homeet/kosteusvauriomikrobit tai [hajuste]kemikaalit) usko sitä. Kaikkea ei osata vielä tutkia/kaikkea ei tiedetä.
On olemassa immuunitoimintaan vaikuttavia kemikaaleja - ns. suspected immunetoxicants.
Epäillään immuunimyrkyllisiksi. Epäillään, koska riittävästi tutkimustietoa ei ole olemassa.
Joillekin voi puhjeta allergia, toiselle autoimmuunisairaus, joku on 'flunssaherkkä', joku saa syövän.
Täältä voi lukea lisää:
http://www.scorecard.org/health-effects/chemicals-2.tcl?short_hazard_name=immun&all_p=t
Moi!
Eli voisi siis ajatella että jossain on jotain joka altistaa minut ja tappaa minun Lymfosyytit?
Nythän on niin että minulla ei ole perinteistä lymfopenia, koska solujen määrä on lähtenyt nousemaan. Näinhän ei tapahtuisi jo kyseessä olisi esim Syöpä jne..
Näinhän se on että sen mukaan mennään kuin keho kielii.
T:Juho722
havahtuu asioihin, vasta kun ne pitkällisin tieteellsiin tutkimuksin todistetaan. Ihmisten tuntemuksille ja omille kokemuksille ei juurikaan anneta arvoa vaan leimataan hulluksi jos ei mikään diagnoosi sovi oireisiin. Lääkäri 2 kirjoitti :" Mistä sinä tuon voit "tietää" oikein? Jos oireesi olisi aiheutunut rakennuspölyistä / huonosta sisäilmanlaadusta tai kosteusvauriohomeista, niin ei siitä siltikään mitään pysyvää voi tulla." Mistähän hitosta tämä itseään lääkriksi kutsuva sitten voi tietää ettei homeelle asltistumisesta voi mitään pysyvää tulla. IHAN VARMASTI VOI!