haaveilen varmaan kuuta taivaalta?! onko mahdollista edes päästä opiskelemaan(siis ammattikorkeeseen tradenomiksi) kun oon käynyt myynnin ammattitutkinnon ja hotelli-ravintola ja suurtalous alan pt.(3v)
muutenkin olen ollut koulussa aika huono lukemaan mutta ehkäpä juuri siksi viimeaikoina minua onkin vaivannut kova opiskelukuume kun haluaisin saada paremman koulutuksen ja edistyä elämässäni.opiskellut en ole kolmeen vuoteen.
mutta oikeasti kannattaisko minun hakea merkonomiksi siihen varmaan ainakin pääsisin kun työkokemustakin on..
entäpä jos merkonomiksi valmistumsen jälkeen lähtisi amk tradenomiksi kestäiskö opiskelu silti se 3,5v?
muutenkin olen ollut koulussa aika huono lukemaan mutta ehkäpä juuri siksi viimeaikoina minua onkin vaivannut kova opiskelukuume kun haluaisin saada paremman koulutuksen ja edistyä elämässäni.opiskellut en ole kolmeen vuoteen.
mutta oikeasti kannattaisko minun hakea merkonomiksi siihen varmaan ainakin pääsisin kun työkokemustakin on..
entäpä jos merkonomiksi valmistumsen jälkeen lähtisi amk tradenomiksi kestäiskö opiskelu silti se 3,5v?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Et todellakaan haaveile. Itse heräsin amiksen jälkeen (kävin media-asssistentti koulutuksen) Että haluan oman koulutustasoni korkeammaksi.No epäilin itseäni kun amis tuntui niin helpolle enkä ole koskaan ollut kova lukemaan etc.No vuoden haahuilin oman alan duunia ja kun duunia ei löytynyt niin päätin hakea kouluun.Pääsinkin sairaanhoitajapuolelle AMKhon.Sillä peruskoulutuksella kun ei ole mitään väliä kun haet korkeakouluun. Jos päätät lähteä merkonomiksi niin selviät 2,5vuodella,mutta valmistut taas amikseksi ja tutkinnosta ei luultavasti ole miitään iloa ellet halua kaupankassaksi. Itsellä opiskelu lähti takerrellen käyntiin,mutta olen erittäin hyvin päässyt kiinni koulunkäynnistä.Jos lähdet sen merkonomi tutkinnon jälkeen opiskelmaan tradenksi niin se kestää sen 3,5 vuotta,etkä saa mitään hyvityksiä.Suosittelen rohkeasti hakemaan vaan amk:hon! Itse sain myös varmaan paikan amiksesta,mutta päätin että sen käyminen toisamiseen olisi vain helvetin turhaa ja itsensä aliarvioimista.
täytyy nyt miettiä vielä!!
Kannattaa hiukan tutkia edellisten vuosien tilastoja niiden
oppilaitosten osalta, jossa tradenomikoulutusta järjestetään.
Amiksessa opiskelemallasi alalla ei ole merkitystä, kunhan
se antaa hakukelpoisuuden, eli on vähintään 3-vuotinen.
Toki jollakin kauppaoppilaitoksessa opiskelleelle pääsykokeet
voivat olla helpommat kun asiat ovat hieman tutumpia, mutta
loppujen lopuksihan pärjääminen riippuu omasta panostuksesta.
Jos paperit vaikuttavat paljon sisäänpääsyyn ja omat amiksen
paperit ovat huonohkot, niin ei varmaan kannata yrittää
suuren paikkakunnan AMK:un jonne on kauheasti hakijoita, vaan
ennemmin pienemmän paikkakunnan vastaavaan.
Moni tietysti haluaisi opiskelemaan lähelle omaa kotikuntaa,
tai suureen yksikköön, mutta kyllä niissä pienemmistäkin
yksiköistä voi sen tradenomin koulutuksen käydä opiskelemassa.