Eikö korvatulpille ole todellakaan kehitelty mitään uudempaa muotoa? Esim jotain suihketta, joka muodostaisi jonkun kalvon korvaan? Saattaa kuulostaa vähän hölmöltä tuo, mutta ei oikein tee mieli tunkea niitä keltaisia ponttooneja korviin jossakin tanssikilpailussa, tai jossakin koulun konsertissa. Sitten pitäisi kaikille selittää, että "kyllä pideän musiikistanne, mutta kun olen vaan tälläinen vammainen nii joudein pitämään näitä korvissa"
Kyllä V*tuttaa niin paljon, kun näin nuorella iällä on hankkinut tälläisen sairauden, josta ei pääse koskaan eroon. korvissa vaan ääntelee hyttyset ja sirkat kohta jo kaksi vuotta ... ja meno jatkuu.
Kyllä V*tuttaa niin paljon, kun näin nuorella iällä on hankkinut tälläisen sairauden, josta ei pääse koskaan eroon. korvissa vaan ääntelee hyttyset ja sirkat kohta jo kaksi vuotta ... ja meno jatkuu.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tarkoitat ilmeisesti Earin perustulppia. Kyseinen firma valmistaa myös hifi- kuulosuojaimia jotka leikkaavat terävimmät äänet mutta eivät saa musiikkia kuulostamaan puurolta. Näitä kutsutaan kuusisuojaimiksi, johtuen niiden muodosta. En muista tarkkaa hintaa koska ostin sellaiset markka- aikaan. Taisi olla hieman yli 100 markkaa.
Kalliimpi ja paras vaihtoehto ovat korvapolilla valmistetut henkilökohtaiset kuulosuojaimet jotka valmistetaan valamalla korvakäytävästä muotti ja tähän yhdistetään todella hifi luokan suodattimet.
Hintaa näillä oli markka- aikana 1400 markasta ylöspäin. Nämä ovat siis nimenomaan henkilökohtaiset suojaimet.
Itse kuulun siihen sukupolveen joka ei välittänyt suojata kuuloaan ja jokainen voi arvata mitä n. 20 vuoden rumpujen soitto ilman suojaimia tekee kuulolle. Tänä päivänä ei ole mitenkään uncoolia suojata kuuloaan eikä se vie uskottavuutta muusikkona. Yhä useampi muusikko näkeekin kuulosuojainten olevan osa työkaluja siinä missä skeba, rummut jne.
Itse sain kroonisen tinnituksen joka vaivasi pitkään, mutta "onneksi" minulle puhkesi vaikeahoitoinen epilepsia, joka kiinnitti huomion epilepsiaan ja tinnitusvaivat jäivät taka alalle.
Neuvoisin hankkimaan erityisesti musiikkiin liittyvät kuulosuojaimet tässä tapauksessa. Kyllähän ne maksavat mutta eipä ole hääviä tinnituskaan.
Kysyjä kai haluaisi näkymättömät kuulosuojaimet. Valitettavasti ainakaan tietääkseni sellaisia ei vielä ole.
Kyllä kaikki tulpat näkyvät enemmän tai vähemmän. Näkymättömiä eivät ole myöskään tuossa ylemmässä vastauksessa mainitut yksilölliset tulpat eivätkä varsinkaan "kuuset". "Kuusista" töröttävä "tappi" lienee kaikista huomiota herättävin.
Käyttömukavuudeltaan ylivoimaisen mukavia ovat sitten nuo yksilölliset tulpat. Lienevät tällä hetkellä paras vaihtoehto, joskin myös kallein: n. 180-200 euroa.
Eräs vaihtoehto voisi olla apteekissa myytävä korvakitti. Saattaa olla kaikista vaihtoehdoista vähiten näkyvä. Sitä voi käyttää myös melulta suojautumiseen. Se on sellaista tahmeaa, muotoiltavaa, lähes väritöntä massaa, josta otetaan sopica pala ja laitetaan korvakäytävän peitteeksi, ei siis varsinaaisesti työnnetä korvakäytävään.
Korvakittiä on olemassa, mutta peruskysymys tässä onkin, kuinka tärkeää henkilölle on kuulla musiikki mahd. puhtaana. Olet oikeassa, että ne kuuset näyttävät siltä kuin olisi ammuttu jokin nuoli pään sisään ja sen perä törröttäisi korvasta. Toki tavalliset peruskuulosuojaimet ovat ihan hyvät mikäli et satu olemaan ns. rokkipoliisi jonka täytyy kuulla pienimmätkin mokat voidakseen haukkua bändin maanrakoon.
Mikäli et kuulu näihin rokkipoliiseihin, voit aivat hyvin käyttää perus Eareja. Tänä päivänä kuulosuojainten käyttö on lisääntynyt merkittävästi ja vaikka ne näkyisivätkin, et saa ainakaan ammattimuusikoilta halveksuvia katseita.
Tietyissä genreissä suojaimet ovat vielä tänä päivänä tabu, mutta hyvin usein pitkän uran jälkeen kyseisten genrejen muusikot valittavatkin kuulo- ongelmista. Ole pioneeri ja auta osaltasi muuttamaan käsityksiä, mitä tulee kuulosuojainten käyttöön.