palkoista

jos menee lukon jälkeen ammattikorkeakouluun ja hakee vaikka sen jälkeen vielä yliopistoon...nii onko sitte työelämässä hyvä palkka??...ku ei huvin vuoks haluttais opiskella monia vuosia
2550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

...ja siitä mitä opiskelet. Ja vähän tuuristakin.

Ei pelkästä tutkinnosta mitään makseta, vaan osaamisesta ja kyvyistä - ja nimenomaan semmoisesta osaamisesta ja semmoisista kyvyistä, joille on kysyntää. Jos haluat takuut hyvistä tienesteistä opintojen jälkeen, niin vain lääkis on jotensakin varma ratkaisu, koska töitä on aina tarjolla. Oikiksesta, kauppatieteellisestä ja teknillisistä yliopistoista voi päästä huippuliksoille, mutta voi päätyä "vain" hyville palkoille tai keskinkertaisille, ääritapauksissa jopa kortistoonkin - se riippuu omasta asenteesta ja aktiivisuudesta jo opiskeluaikana, työurasta puhumattakaan.

Herää tietysti kysymys, että miksi lainkaan käydä ensin AMK jos noille aloille aiot.

Jos taas 1) luet jonkin yleissivistävän humanistisen alan tutkinnon, johon vielä 2) keräät sivuaineiksi sitä sun tätä henkisesti avartavaa mutta työmarkkinoilla ilman selvää käyttöä ( = vailla kysyntää) olevaa, 3) luet vapaavalinnaisetkin täyteen alkeiskursseja "kaikesta kivasta", 4) et pidä mitään yhteyttä työelämään opiskeluaikana etkä 5) ajattele opiskellessa hetkeäkään sitä mitä tiedoillasi käytännössä tekisit...

...niin ei kannata ihmetellä jollei nyt suoraan kotoa tulla töihin repimään eikä osaamisestasi makseta maltaita ja mannaryynejä.

Ja ennen kaikkea: sitä kannattaa opiskella, mistä itse on kiinnostunut, eikä tuijottaa palkkataulukoita. Hyville maksetaan alalla kuin alalla, etkä sinä väkisin kehity huipuksi missään sellaisessa lajissa, joka ei sinua oikeasti kiinnosta. Jo opiskelu on raskasta, jos aihe ei ole aidosti sinua kiinnostava - eikä AMK:n käytyäsi opintotuki välttämättä riitä alanvaihtoon kesken yliopiston, jos vasta siellä tajuat ettei opiskelemasi ala olekaan sinun juttusi - puhumattakaan siitä, että tekisit pelkän rahan takia 40 vuotta vaativia hommia alalla joka ei oikeasti kiinnosta. Ei sillä tavalla pääse edes hyville liksoille, elämänLAADUSTA nyt puhumattakaan.

Äänestä

Ja tosiaan, miksi mennä ensin AMK:uun, jos kuitenkin vielä yliopistoon haluat hakea? Turhaan vaan tulee liian pitkä koulutus, opintotukikuukaudet loppuu ja muutenkin alkaa ärsyttämään se esim. 8 vuoden kituuttaminen. Suoraan yliopistoon vaan jos jokin ala siellä erityisesti kiinnostaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jöötijöpetijöö kirjoitti:

jos menee lukon jälkeen ammattikorkeakouluun ja hakee vaikka sen jälkeen vielä yliopistoon...nii onko sitte työelämässä hyvä palkka??...ku ei huvin vuoks haluttais opiskella monia vuosia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu