Uskomatonta skeidaa tää porukka täällä kun vertaa vaikka tietotekniikka tai laki tai arvopaperi puolen sivustoihin eli ns. akateemisen alojen keskustelu palstoihin.
Alla on selvästi kysytty parinkin kirjoittajan taholta syitä vähintään -20% romahdukseen ja vastaukset on kaikki täysin aivottomia tuulipuku juttuja?
Olen varma että täällä on vain muutama spämmääjä joka elää elämäänsä täällä ja jolle jostain oman mökin hinnasta on tullut jokin ihmeen pakkomielle, eikö noiden spedejen ip osoitteet voida jo antaa poliisille ja sulkea 5v pois ?
Jos olet sitä mieltä että tulee 20% romahdus niin perustele syyt, eikö teissä ole nyt yhtään tutkijan vikaa joka osaa selvittää ja tarkistaa asioita useista eri lähteistä ? Ei siihen nyt akateemista loppututkintoa tarvita muillakaan palstoilla, mutta tällä palstalla se näyttää olevan tarpeen.
Täällä on varmaankin samat spedet jo 10v saarnanneet että romahdus tulee huomenna ja nyt kun joku kysyi syitä niin mitä tekee nämä spedet... menee hiljaiseksi tunniksi kun eivät osaa perustella, ja alkavat spämäämään taas lisää noita iän-ikuisia rommaus-tuulipuku paskaa !!!
Jos ette osaa perustella asiaanne referenssi linkeillä niin pitäkää turpanne kiinni !
Alla on selvästi kysytty parinkin kirjoittajan taholta syitä vähintään -20% romahdukseen ja vastaukset on kaikki täysin aivottomia tuulipuku juttuja?
Olen varma että täällä on vain muutama spämmääjä joka elää elämäänsä täällä ja jolle jostain oman mökin hinnasta on tullut jokin ihmeen pakkomielle, eikö noiden spedejen ip osoitteet voida jo antaa poliisille ja sulkea 5v pois ?
Jos olet sitä mieltä että tulee 20% romahdus niin perustele syyt, eikö teissä ole nyt yhtään tutkijan vikaa joka osaa selvittää ja tarkistaa asioita useista eri lähteistä ? Ei siihen nyt akateemista loppututkintoa tarvita muillakaan palstoilla, mutta tällä palstalla se näyttää olevan tarpeen.
Täällä on varmaankin samat spedet jo 10v saarnanneet että romahdus tulee huomenna ja nyt kun joku kysyi syitä niin mitä tekee nämä spedet... menee hiljaiseksi tunniksi kun eivät osaa perustella, ja alkavat spämäämään taas lisää noita iän-ikuisia rommaus-tuulipuku paskaa !!!
Jos ette osaa perustella asiaanne referenssi linkeillä niin pitäkää turpanne kiinni !
Vastaukset 16
Vanhimmat
Alkaako pinna palaa?
Kerropa sinä hyviä syitä, miksi asuntojen hinnat nousisivat? Ja laita ihmeessä linkkejä tasoikkaimmista sivuista, olisi kiva tietää enemmän asuntoasioista.
polttamaan alla kun tällaisia kirjoituksia ilmaantuu. Ottakaa mallia. Lunastin arvonnousun 32.700€ kahdessa ja puolessa vuodessa viime vuoden lopulla ja en voi kuin tyytyväisenä katsella uutisia. Nyt panostetaan elämänlaatuun ja matkustellaan muutama vuosi ennen kuin lähdetään takaisin velallisen leivättömän pöydän ääreen!!!
Mielenkiintoista nähdä, miten ketjun aloittaja -tuulipuku on silminnähden hermostunut. Kun ostaa ylihinnalla, tulee helposti unettomia öitä rommauksen piileskellessä sängyn alla kuin lapsuuden mörkö ikään.
Alla olevasta aloittamastani keskustelusta. Äläs nyt hermostu, ei täällä mitään akateemista tutkintoa tarvita. Ei sitä sinullakaan tunnu olevan, kun et osaa edes yhdyssanoja. Anteeksi asiattomuuteni ;)
Ei koske teitä sillä se oli palstan ainoa järkevä perustelu joka tuli teiltä ja oli sitä paitsi mielenkiintoista lukea.
Minulle on ihan sama mihin suuntaan hinnat menee mutta on ihan turhaa täyttää palveluita ja kuormittaa internettiä pelkällä paskalla, jos ollaan sitä mieltä että asunnut NOUSEE TAI LASKEE niin perustelkaa, katso nyt noitakin vastauksia vaikka tähänkin viestiin !
Varmasti se laskee tai nousee jos 20 vuoteen ei muuta tee elämässä kuin ennustaa jompaa kumpaa !
Palsta tarvitsee lisää teidän tapaisia, harkittuja ja mietittyjä vastauksia joissa on perustelut, oli arvion suunta sitten ihan mikä hyvänsä !
"Jaska on paska jätkä" on niin apukoulu spedejen juttuja ja täysin samaa sarjaa kuin on taas nämäkin spämmääjät.
No ainakin edelleen luen heitä kuin avointa kirjaa.... no yks sivuista kirjaa ;-))
Varmasti en todellakaan usko että nousu jatkuu loputtomasti mutta jos ainoa perustelu on joku "tuulipuku" niin saa minun puolesta ampua itsensä !
Mikä ahdistaa?? Onko yöunet menneet?
Avioero tulossa, pankin talo ja korot nousussa...
ei ole helppoa ei...
tehdä. Öisin mietin miten markkina kehittyy enkä saa unta. Päivisin olen kärttyinen ja vaimo on ihan lopussa ja uhkailee erolla. Pankki lähetti kirjeen ja pyysi lisätakuuksia kämpälle ja töissä alkaa YT:t. Mitä teen?
Tämä on keskustelupalsta!
Jos et kestä muita mielipiteitä
niin laita PC kiinni!
"mielipide", jos julistaa "HINNAT ROMMAA" "-70% ALE ON ALKANUT"...No, on kai se sitten, mutta kysyjä kaipasi edes jotain perusteluja...joita ei sinultakaan tullut.
palstalla. Lesbo, bi, gay ja trans -palsta löytyy aivan toisaalta näillä samoilla keskustelusivustoilla.
menee ylös tulee warmasti myös alas :=)
ja ajakohta on wain ajan kysymys tjn
nyt jo ylihinnoitellaan asuntoja ja mökkejä?
14 tuntia viestistäsi mennyt, toistakymmentä viestiä ketjuun tullut, eikä yhden yhtä perustelua löydy niistä. Huvittavia pipon kireyden pahoittelijoita muutamia ja pari sananvapaudensaarnaajaa, that's it! Kai nyt jotain perusteluja löytyy, edes yksi?
Tässähän alkaa kohta itse uskomaan liiankin sokeasti, etteivät hinnat voisi laskea, kun kukaan ei perustele mahdollista laskua asiaa mitenkään ja nousun/nykyisen hintatason puolesta tulee analyyttisiäkin kommentteja...
LASKEVAT.
1) korkomarginaalit
Korkomarginaalit ovat pudoneet tällä hetkellä pienimmillään 0,4%:iin ja yleisestikin n. 0,6% tasolle kun ne vielä 1998 olivat 2%.
Seuraus: vähänkään huonompien aikojen koittaessa korkomarginaali palautuu vähintään "normalille" 1,5% tasolle, ehkä välillä takaisin tuohon 2%:iin. Asuntolainojen korko nousee välittömästi saman verran vaikka viitekorko ei muuttuisikaan. Asuntojen myyntihintojen on pakko joustaa samassa suhteessa koska alla olevat muut loppunkäytetyt joustot tekevät mahdottomaksi lainamäärien kasvattamisen.
2) Korot
Nykyinen korkotaso on historiallisesti katsottuna luonnottoman matala. 20-30v lainan todelinen korkotaso tulee todennäköisimmin olemaan 4-6% välillä koko laina-ajan yli laskettuna.
Seuraus: asuntolainojen todellinen peruskorko tulee jo 15-20v lainalle olemaan vähintään 2-3% nykyistä korkeampi mikä tekee mahdottomaksi nykyisen kaltaisten lainojen ottamisen ja sitä myöden myös nykyisen hintatason ylläpitämisen.
Jos tämä yhdistyy korkomarginaalien 1-1,5% nousuun, on kokonaisvaikutus 3-4,5% nousu nykytasosta.
3) viitekorot
Nykyään vain yhdessä läntisessä teollisuusmaassa asuntolainojen korot sidotaan laina-aikaan nähden äärimmäisen lyhyisiin markkinakorkoihin.
Kun korkotaso lähtee nousuun ja lyhyillä koroilla pelanneiden riskit realisoituvat, tulevat yhä useammat sitomaan asuntolainansa 10-15v kiinteäkorkoisiin lainoihin mikä nostaa asuntolainojen korkotasoa kertaheitolla n. 2% nykyisestä ja saa lainanottajat myös konkreettisisti tajuamaan millaisen taloudellisen rasituksen asuntolaina aiheuttaa.
Seuraus: asunnoista maksettujen hintojen ja asuntolainan koon mielekkyyttää ryhdytään pohtimaan aivan eri tavalla kuin nykyään mikä ei voi olla vaikuttamatta yleiseen hintatasoon.
4) laina-ajat
Suomessa on siirrytty perinteisestä omistusasumisesta 20-30v lainojen myötä käytännössä sellaiseen vuokra-asumisen muotoon jossa vuokralainen kantaa kaikki pääoman kustannuksiin sekä itse kiinteistöön liittyvät riskit.
Kun samalla suurten ikäluokkien ennenaikainen siirtyminen eläkkeelle että huoltosuhteen räjähtäminen käsiin aiheuttaa "mielenkiintoisia" ilmiöitä mm. eläkkeiden suuruuteen, tajuavat nyt asuntolainoja ottavat ikäluokat että heidän on todellisuudessa säästettävä itse tulevat eläkkeensä.
Tämä on mahdotonta jos 30v asuntolaina syö koko työuran ajan palkkatuloista käteen jäävän osan ja loppulainaa joutuu mahdollisesti maksamaan vielä eläkkeellä jonka suuruudesta ei ole mitää takeita.
Seuraus: joko lainan kuukausierän suuruutta mitoitetaan rankasti uudelleen tai palataan selvään max. 15v laina-aikaan jonka jälkeen työuraa on toivottavasti jäljellä vielä sen verran että jotain jää säästöönkin. Seuraus hintatasoon lienee ilmeinen.
5) lainamäärät
Lainamäärät suhteessa nettotuloihin ovat paisuneet täysin suhteettomiksi mikä on seurausta pitkään jatkuneesta hintojen noususta ja ennenkaikkea psykologisesta ilmiöstä: kun kaikki tuttavapiirissä ovat ottaneet yhtä suuria lainoja ja hintojen nousun myötä näyttävät selvinneen tai jopa jääneen "voitolle" unohtaa helposti sen mitä terve järki ja peruskoulumatematiikka sanoo ja lähtee joukon mukaan.
Keskimääräisen tai ylemmänkään keskiluokan käteen jäävät tulot eivät ole todellisuudessa kasvaneet juuri lainkaan mutta epävarmuus työstä ja säännöllisistä ansioista on kasvanut eksponentiaalisesti. Kun tämä yhtälö lähtee konkretistoitumaan huonompien aikojen koittaessa, tullaan otettuja lainamääriä tarkistamaan alaspäin rajustikin.
Seuraus: ostoivoimaa katoraa rajusti asuntomarkkinoilta mikä ei tietenkään liikuta hintoja kuin yhteen suuntaan.
6) omarahoitusosuus
Omarahoitusosuus on pudotettu parhaimmillaan nollaan minkä alle on paha mennä ja yksikään lainanottaja ei todellisuudessa joudu enää maksamaan 30% säästöosuutta jollei ehdoin tahdoin halua. Aina löytyy se pankki joka on valmis tyytymään jopa 10% omarahoitusosuuteen jos vain asiakas saadaan sidottua rahastoihin ja pankin kauppaamiin henki/eläke/mitälie vakuutuksiin.
Vähänkään huonompien aikojen koittaessa palataan vähintään 30% säästöosuuteen sekä vaaditaan jälleen muita reaalivakuuksia,
Seuraus: ostovoima asuntomarkkinoilla putoaa merkittävästi mikä tietenkin vaikuttaa kysyntään ja sitä kautta hintoihin.
7) takaus/vakuudet
Valtio on poistamassa takausta yli 15v asuntolainoilta mikä yhdessä lainanottaijien vanhempien/sukulaisten edellisen kuplan puhkeamisen aikaan saaman opetuksen kanssa tulee vaikuttamaan siihen millaisia lainoja kukin pystyy ottamaan vaikka halua olisikin.
Todennäköisesti myös suurten ikäluokkien eläköityminen että huoltosuhteen heikkeneminen pakottaa suuret ikäluokat realisoimaan ainakin osittain niin säästöjään kuin asunto-omaisuuttaan maksaakseen itselleen siedettävän hoidon palvelutalossa ja tämä osa on poissa perinnöistä.
Toinen mielenkiintoinen ilmiö tulee koskettamaan niitä 0-20% omarahoitusosuudella asuntolainan ottaneita joiden lainan vakuutena olevan asunnon arvo putoaa vaikkapa 30% kuplan puhjettua.
Uusia reaalivakuuksia on monien mahdoton saada mikä johtaa pakkomyynteihin ja sitä kautta kierteen kiihtymiseen. Etenkin psykologinen vaikutus tulee olemaan taas merkittävä kun näitä ruoditaan hannukarpoissa ja tabloidilehdissä.
Seuraus: kuten edellä.
Yritystä tosin löytyy ja siitä ehdottomasti pisteet sinulle!
Vastaanpa muutamaan kohtaan ainakin: Korkomarginaalien osalta kirjoituksesi oli silkkaa puutaheinää. Ei ole mitään syytä miksi korkomarginaalit nousisivat. Nykyisissä lainoissa ne eivät tietenkään voikaan nousta eikä niin tapahdu uusienkaan lainojen osalta. Marginaalien merkitys pankkien välisessä kilpailussa (joka tulee kasvamaan mm. Sampo/Danske Bankin mukaan tulon myötä) marginaalien merkitys on ylikorostunut. Ne ovat aivan keskeisiä kilpailutekijöitä ja pankit ottavatkin rahansa muualta (rahastot jne.)
Korot yleisesti. Juu varmastikin 20-30 vuoden lainassa kokonaiskorko on hyvinkin sen 4 prosenttia. Mitä siitä, sehän on matala korkotaso!? Korothan ovat jo nyt yli tuon eikä muuta ole tapahtunut kuin kauppa on vain vähän hidastunut.
Viitekorot kohdassa puhut jotain lyhyillä koroilla pelaamisesta: tosiasiahan on jo nyt se, että kun korot jo hieman nousseet, ottaa suuri osa laina-asiakkaista tietyn osan lainastaan kiinteällä korolla.
Eläkepommi. Ei huoltosuhde mihinkään käsiin räjähdä. Hyvänen aika sentään, kyllähän on tasan tiedossa kuinka monta minkäkin ikäistä ihmistä maassa on--> ennsutetaan siis hyvin tarkasti esim. 20 vuoden päästä oleva tilanne. Tämän vuoksihan työeläkemaksut ovatkin maltillisesti nousseet. Asian tärkeä on myös se, että kun tämän päivän 30-40-vuotiaat tulevat eläkeikään, on heillä velaton asunto alla. He ovat myös perineet valtavia varallisuuksia vanhemmiltaan-- tämähän tulee olemaan täysin uusi ilmiö tuossa mittakaavassa maassamme.
Lainamääräspekulointi. No, tämä on tätä yleisimmin nähtyä lajia. Kuten sanottua, jotta keskiluokan maksukyky radikaalisti heikkenisi, siihen tarvittaisiin todella merkittäviä muutoksia huonompaan suuntaan taloudessa. Niitä ei ole näkyvissä.
Omrahoitusosuus. Ei ole mitään syytä, miksi pankit palaisivat 30%:n omarahoitusosuuteen yhtäkkiä. "Vähänkään huonommat ajat", kuten ehdotat syyksi, ei sellaiseksi oikein riitä;-)
Valtion takaus. Vaikka valtio ei enää takaisikaan yli 15 vuoden lainoja, olisi tämän merkitys marginaalinen. Saahan lainaa vaikka 25 vuodeksi jo nyt ilman valtion takausta.
Kokonaisuudessaan ihan asiallista pohdintaa, mutta kuten hyvin lyhyesti kommentoin, ei näistä oikein "rommauksen" aiheuttajiksi olisi. Totean vielä, etten minä mikään ikuisen nousun toitottaja ole ja pieni laskukin hinnoissa on ihan mahdollinen jossain vaiheessa. Romahdus on kuitenkin toinen juttu eikä siihen ole yhtään realistisesti huomioonotettavaa syytä löytynyt.
Oletko se sinä, jolla on se näppis aina hullunkuolassa?