hirvee paniikki päällä kun makeutin teen tänään hermesetas napeilla ja en ajatellut yhtään että nehän ovat kiellettyjä raskuden aikana.. olenko tässä oikeassa? tietääkö kukaan mitä haittaa niistä sikiölle voi olla ja onko pieni määrä (4 nappia vaarallista)
makeutusaineet
syysmami
9575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei yhden kerran moka mitään haittaa. Kunhan et enempää napsi
Olen lukenut et vaan sakariini ja syklamaatti olis pahasta. Et käsittäkseni tuossa hermesetaksessa ei tätä makeutusainetta ole. Light mehuja olen ainakin juonut et kun katsoin et näitä kýseisiä aineita ei niissä ole. Korjatkaa tietoani jos on parempaa tietoa, asia kiinnostaa minuakin..
ainakin aspartaami on se mikä on haitallista, sillä sikiölle siitä voi aiheutua maksavaurio.
sitä on tosi monissa ruuissa ...
yleensä kaikis light mehuissa.. ja monissa makeisissa. myös monissa tavallisissa kaupan mehuissa on sitä, vaikka ei olisikaan light -tuote.
itse katsoin yleensä aina tuotteiden selostukset, joissa uskoin että saattaisi aspartaamia olla.. sitä on nimittäin yllättävän monissa tuotteissa. tuskin yks kerta tuhojaan tekee.. jatkuvaa käyttöä kannattaa välttää.
Mistä tuo tieto on peräisin, että aspartaami on vaarallista? Itse en ole moista kuullutkaan!
haluan sen lähteen, jossa kerrotaan aspartaamin haitallisuudesta? Väitänpä nimittäin ihan pokkana, että olet väärässä. Ja että ihan maksavaurio???
Mulle kans sanottiin neuvolassa, että aspartaami on ok, mutta s-kirjaimella makeutusaineita pitää välttää...esim. sakkariini.
sukraloosi. Se on harmiton.
Helistimen sivuilta löysin tälläistä tietoa :
Energiattomat makeutusaineet
Aspartaami ja asesulfaami ovat tavallisimmin käytettyjä energiattomia makeutusvaihtoehtoja. Aspartaamin turvalliseksi arvioitu enimmäiskäyttömäärä ei tavanomaisessa ruokavaliossa ylity. Asesulfaamin käytölle ei ole asetettu erityisrajoituksia.
Sakariinin ja syklamaatin enimmäiskäyttömäärät ovat huomattavasti aspartaamia pienempiä. Sakariinin tai syklamaatin käyttöä ei suositella raskaus- tai imetysaikana.
Muutenkin googlettamalla esim. hakusanalla "aspartaami raskaus" löytyy tietoa asiasta ja myös muista makeutusaineista.